Zakłady zastawnicze komunalnych kas oszczędności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.41.338

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1938 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 9 maja 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości o zakładach zastawniczych komunalnych kas oszczędności.

Na podstawie art. 29 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz. U. R. P. Nr 95, poz. 860) zarządzam co następuje:
Zakłady zastawnicze komunalnych kas oszczędności są uprawnione jedynie do udzielania pożyczek na zastaw ruchomości i do przyjmowania ruchomości na przechowanie.

Zakłady zastawnicze komunalnych kas oszczędności mogą ponadto trudnić się, za osobnym zezwoleniem Ministra Skarbu, komisową sprzedażą ruchomości z zachowaniem obowiązujących przepisów, a w szczególności przepisów prawa przemysłowego.

Zezwolenia na prowadzenie przez komunalną kasę oszczędności zakładu zastawniczego udziela Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Zezwolenia na trudnienie się przez zakład zastawniczy komunalnej kasy oszczędności komisową sprzedażą ruchomości udziela Minister Skarbu.

Podania o zezwolenie na prowadzenie zakładu zastawniczego, jak również na trudnienie się przez zakład komisową sprzedażą ruchomości, komunalna kasa oszczędności składa do Ministerstwa Skarbu.

Do podania należy dołączyć uchwałę organu stanowiącego związku założycielskiego.

Uchwała związku założycielskiego powinna ustalić siedzibę zakładu lub jego oddziału, wysokość dotacji na kapitał obrotowy oraz rodzaj ruchomości, które mają być przyjmowane przez zakład jako zastaw celem zabezpieczenia wydawanych pożyczek.
Nie podniesione przez zastawców w ciągu lat dziesięciu nadwyżki uzyskane z licytacji zastawu, jakie pozostaną po zaspokojeniu należności zakładu zastawniczego, przechodzą na rzecz instytucyj dobroczynnych, wskazanych przez wydział wojewódzki (izbę wojewódzką).
Do zakładów zastawniczych komunalnych kas oszczędności stosuje się odpowiednio przepisy §§ 11 - 60 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 9 maja 1938 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych, Przemysłu i Handlu oraz Sprawiedliwości o zakładach zastawniczych (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 337).
Księgi handlowe zakładów zastawniczych komunalnych kas oszczędności powinny być prowadzone zgodnie z art. 41 i 42 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz. U. R. P. Nr 95, poz. 860).

Oparafowanie ksiąg handlowych, o których mowa w ustępie poprzedzającym, oraz ksiąg specjalnych, do których prowadzenia są obowiązane zakłady zastawnicze komunalnych kas oszczędności w myśl § 6 rozporządzenia niniejszego, dokonywa właściwy związek komunalnych kas oszczędności.

Rokiem obrotowym zakładu zastawniczego jest rok obrotowy właściwej komunalnej kasy oszczędności.

Zakłady zastawnicze są obowiązane bilanse zamknięcia oraz rachunki strat i zysków sporządzać według wzorów, ustalonych przez Ministerstwo Skarbu.

Bilanse zakładów zastawniczych powinny być sporządzane w sposób i w terminach, przewidzianych dla komunalnych kas oszczędności.

Bilanse roczne wraz z rachunkami strat i zysków powinny być nadsyłane do Ministerstwa Skarbu i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych niezwłocznie po zatwierdzeniu ich przez właściwe władze zakładów.

Surowe bilanse kwartalne powinny być sporządzane według wzoru, ustalonego przez Ministerstwo Skarbu, i nadsyłane do Ministerstwa Skarbu i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych napóźniej do dnia 15 następnego miesiąca.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1939 r.