Rozdział 3 - Zakłady samorządu terytorialnego. - Zakłady społeczne służby zdrowia i planowa gospodarka w służbie zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.55.434

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1990 r.

Rozdział  3

Zakłady samorządu terytorialnego.

1.
Na powiatowych związkach samorządu terytorialnego ciąży obowiązek zakładania i utrzymywania:
1)
okręgowych ośrodków zdrowia, obejmujących swą działalnością jedną lub więcej gmin, albo ich części,
2)
powiatowych ośrodków zdrowia, uzupełniających w zakresie specjalistycznym działalność okręgowych ośrodków zdrowia,
3)
szpitali powiatowych, zapewniających leczenie co najmniej w zakresie chorób wewnętrznych, chirurgicznych, kobiecych i położnictwa oraz chorób dziecięcych i zakaźnych 3 .
2.
Okręgowe ośrodki. zdrowia powołane są do zapewnienia opieki nad zdrowiem ludności na obszarze, objętym działalnością ośrodka, a w szczególności do udzielania ludności pomocy leczniczej w razie choroby, prowadzenia akcji zapobiegania chorobom, ze szczególnym uwzględnieniem opieki higieniczno-lekarskiej nad niemowlętami i dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, do udzielania opieki lekarskiej i położniczej kobietom w czasie ciąży, porodu i połogu, do zwalczania chorób zakaźnych, społecznych i zawodowych oraz do pieczy nad higienicznymi warunkami bytowania ludności i pracy.
3.
Powiatowa rada narodowa w drodze uchwały, zatwierdzonej przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, może nałożyć na gminę wiejską lub miasto, nie wydzielone z powiatowego związku samorządu terytorialnego, obowiązek udzielania pomocy w utrzymywaniu ośrodków zdrowia i w utrzymywaniu położnej w gminie oraz dostarczenia jej mieszkania.

Na miastach, wydzielonych z powiatowego związku samorządu terytorialnego, ciąży obowiązek zakładania i utrzymywania ośrodków zdrowia i szpitali, zapewniających ludności świadczenia na poziomie, odpowiednim do warunków miejscowych, co najmniej jednak w takim zakresie, w jakim w myśl art. 6 ciąży to na powiatowych związkach samorządu terytorialnego.

1.
Rada Państwa na wniosek Ministra Zdrowia, zgłoszony w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej lub Ministrem Ziem Odzyskanych, może:
1)
nałożyć na związek samorządu terytorialnego obowiązek utworzenia i utrzymywania zakładu leczniczego, nie wymienionego w art. 6 i 7, a w szczególności zakładu dla przewlekle chorych, sanatorium dla chorych na gruźlicę, sanatorium nocnego i dziennego dla takich chorych, prewentorium i innych zakładów,
2)
nałożyć na związek samorządu terytorialnego obowiązki w zakresie szkolenia i dokształcania pracowników służby zdrowia,
3)
zwolnić na oznaczony czas poszczególne związki samorządu terytorialnego od obowiązków, przewidzianych w art. 6 i 7, oraz określić warunki tego zwolnienia.
2.
W trybie, określonym w ust. 1, może być również nałożony na miasto, wydzielone z powiatowego związku samorządu terytorialnego, obowiązek spełniania przez szpitale miejskie zadań szpitala wojewódzkiego.
3 Od dnia 1 czerwca 1975 r. obowiązek ten ciąży na wojewodach zgodnie z § 2 pkt 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do powiatowych rad narodowych i naczelników powiatów, które przejmują wojewódzkie rady narodowe i wojewodowie (Dz.U.90.34.198).