Rozdział 2 - Zakłady państwowe. - Zakłady społeczne służby zdrowia i planowa gospodarka w służbie zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.55.434

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1990 r.

Rozdział  2.

Zakłady państwowe.

Państwo zakłada i utrzymuje zakłady lecznicze o charakterze specjalistycznym, obsługujące w zasadzie obszar co najmniej jednego województwa, a w szczególności: instytuty przeciwrakowe, sanatoria dla chorych na gruźlicę, szpitale psychiatryczne, sanatoria dla nerwowo chorych, szpitale wojewódzkie oraz szpitale kliniczne i inne zakłady lecznicze dla zaspokojenia szczególnych potrzeb państwowych.

Szpitale wojewódzkie w rozumieniu niniejszej ustawy są to szpitale o szeroko rozwiniętej specjalizacji, znajdujące się w miastach wojewódzkich lub większych miastach, wydzielonych z powiatowego związku samorządu terytorialnego, mające na celu udzielanie pomocy specjalistycznej ludności całego województwa lub znacznej jego części, dokształcanie lekarzy oraz szkolenie i dokształcanie innych fachowych pracowników służby zdrowia.

1.
Szpitale kliniczne w rozumieniu niniejszej ustawy są to szpitale, w których wszystkie lub większość oddziałów użytkuje się na cele klinik szkół wyższych.
2.
W miastach, w których istnieją państwowe szpitale kliniczne, Ministrowie: Zdrowia i Oświaty mogą wcielać samodzielne kliniki, jako oddziały, do tych szpitali.
3.
Rozporządzenie Ministrów: Zdrowia i Oświaty ustali z uwzględnieniem przepisów dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) organizację szpitali klinicznych.
4.
Do oddziałów szpitalnych, użytkowanych na cele klinik w szpitalach, nie będących szpitalami klinicznymi - stosuje się przepisy art. 42 i 43 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o zakładach leczniczych (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 382).
5.
Szpitale kliniczne spełniają jednocześnie zadania szpitali wojewódzkich.