Rozdział 2 - Zakazy używania niektórych pojazdów mechanicznych. - Zakaz lub ograniczenie używania niektórych pojazdów mechanicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.4.29

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1955 r.

II.

Zakazy używania niektórych pojazdów mechanicznych.

§  2.
1.
Zakazuje się używania niżej określonych pojazdów mechanicznych z silnikami zasilanymi benzyną lub mieszanką zawierającą benzynę:
1)
wszystkim osobom fizycznym i prawnym z wyjątkiem wykonujących transport zarobkowy:
a)
samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych z silnikami o pojemności cylindrów powyżej 5,6 l,
b)
innych ciągników niż wymienione pod lit. a);
2)
osobom fizycznym i prawnym wykonującym transport zarobkowy:
a)
samochodów osobowych z silnikami o pojemności cylindrów powyżej 2,5 l,
b)
samochodów osobowych następujących marek (typów):

AUDI FRONT z silnikiem o pojemności cylindrów 2,225 l

FORD V8 22 z silnikiem o pojemności cylindrów 2,228 l

FORD GPW. (JEEP) z silnikiem o pojemności cylindrów 2,199 l

MERCEDES BENZ "230" z silnikiem o pojemności cylindrów 2,229 l

WILLYS MB (JEEP) z silnikiem o pojemności cylindrów 2,199 l

WANDERER "W45" z silnikiem o pojemności cylindrów 2,241 l

WANDERER "W50" z silnikiem o pojemności cylindrów 2,241 l

WANDERER "W250" z silnikiem o pojemności cylindrów 2,241 l

c)
samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych o ładowności do 1,5 tony z silnikami o pojemności cylindrów powyżej 3,5 l;
3)
osobom fizycznym i przedsiębiorstwom nie uspołecznionym:
a)
samochodów osobowych nie zaopatrzonych w sprawnie działające liczniki wykazujące samoczynnie ilość przebytych kilometrów,
b)
samochodów osobowych z silnikami o pojemności cylindrów powyżej 2 l,
c)
samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych o ładowności do 1,5 tony z silnikami o pojemności cylindrów powyżej 3,5 l.
2.
Właściciel lub inna osoba dysponująca pojazdem określonym w ust. 1, który w dniu wejścia w życie rozporządzenia był zarejestrowany lub został czasowo dopuszczony do ruchu, zwrócą tablice rejestracyjne lub tablice ze znakami próbnymi w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
3.
Minister Komunikacji określi w drodze zarządzenia, w jakich przypadkach dopuszczalne jest wyjątkowo używanie pojazdów określonych w ust. 1.
4.
Minister Komunikacji może w drodze zarządzenia uchylać zakaz wynikający z ust. 1 co do poszczególnych marek (typów) oraz rodzajów pojazdów mechanicznych.
5.
Minister Komunikacji może zezwalać w wyjątkowych przypadkach na używanie poszczególnych pojazdów mechanicznych, o których mowa w ust. 1, w zakresie określonym w zezwoleniu.
6.
Przepisy niniejszego paragrafu nie stosują się do samochodów specjalnych, choćby zbudowanych na podwoziach ciężarowych lub osobowych, które są przysposobione wyłącznie do transportu wbudowanych w nie urządzeń o specjalnym przeznaczeniu.
§  3.
1.
Zakazuje się używania samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych innych niż określone w § 2 ust. 1, a należących do osób fizycznych lub przedsiębiorstw nie uspołecznionych, nie wykonujących transportu zarobkowego, chyba że w związku z działalnością gospodarczą lub zawodową tych osób uznane to zostanie za konieczne przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) na wniosek właściciela samochodu ciężarowego lub ciągnika.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, jeżeli dotyczy pojazdów zarejestrowanych przed tymże dniem na osobę składającą wniosek.
3.
W razie niezłożenia wniosku w terminie, jak również w przypadku nieuznania konieczności używania samochodu ciężarowego lub ciągnika albo też cofnięcia uznania tej konieczności, stosuje się odpowiednio przepisy § 2 z tym, że termin przewidziany w § 2 ust. 2 biegnie od wyżej określonych zdarzeń.