Zajęcia, których wykonywanie jest zabronione osobom dotkniętym chorobą weneryczną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.15.108

Akt utracił moc
Wersja od: 20 marca 1948 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 5 marca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych o zajęciach, których wykonywanie jest zabronione osobom dotkniętym chorobą weneryczną.

Na podstawie art. 3 ust. 2 i art. 23 dekretu z dnia 16 kwietnia 1946 r. o zwalczaniu chorób wenerycznych (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 119), zmienionego dekretem z dnia 16 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 80), zarządza się, co następuje:
Zabrania się osobom dotkniętym kiłą z objawami klinicznymi wykonywania zajęć wynikających z zawodu:
1)
położnej,
2)
piastunki dzieci,
3)
fryzjera.
Osobom, które przebyły kiłę zabrania się:
1)
karmić bezpośrednio własną piersią obce niemowlęta oraz oddawać swój pokarm dla karmienia obcych niemowląt,
2)
dawać własną krew jako krwiodawca.
Osobom chorym na rzeżączkę zabrania się wykonywania zajęć wymienionych w § 2 pkt 1, a ponadto nie mogą być one zatrudnione w zakładach dla dzieci i młodzieży w charakterze:
1)
pielęgniarki,
2)
piastunki dzieci,
3)
posługaczki.
Osoby wykonywujące zajęcia, przewidziane w paragrafach poprzedzających, obowiązane są:
1)
przed rozpoczęciem pracy zarejestrować się u powiatowej władzy administracji ogólnej (lekarza powiatowego, miejskiego), przedstawiając świadectwo lekarskie stwierdzające, że stan ich zdrowia nie stanowi przeszkody w myśl §§ 1, 2 i 3 do wykonywania określonego zajęcia. Powiatowa władza administracji ogólnej (lekarz powiatowy, miejski) wydaje dowód stwierdzający dopełnienie obowiązku rejestracji. Rozpoczęcie pracy przed rejestracją jest wzbronione;
2)
co sześć miesięcy przedstawiać powiatowej władzy administracji ogólnej (lekarzowi powiatowemu, miejskiemu) świadectwo lekarskie stwierdzające aktualny stan zdrowia. Władza ta czyni odpowiednią wzmiankę na dowodzie rejestracyjnym;
3)
na każde żądanie organów sanitarnych przedstawiać dowód rejestracji.
Rozporządzenie niniejsze nie narusza przepisów rozporządzeń Ministra Opieki Społecznej z dnia 18 września 1935 r. o przepisach sanitarnych dla zakładów fryzjerskich i golarskich (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 483) i z dnia 5 sierpnia 1937 r. o krwiodawcach (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 504) oraz innych przepisów prawnych dotyczących zwalczania chorób zakaźnych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.