Zachowanie porządku przy wykonywaniu rybołówstwa morskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.47.268

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1963 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 15 pażdziernika 1963 r.
w sprawie zachowania porządku przy wykonywaniu rybołówstwa morskiego.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
Kto prawnie zajął miejsce do połowu ryb i swój sprzęt rybacki wyłożony w wodzie należycie oznaczył, nie może być usunięty z tego miejsca, ani niepokojony przez innych rybaków, jak długo ma swój sprzęt wyłożony w wodzie i sprzętu tego używa do łowienia ryb.
W okresie zimy przy wykonywaniu połowu pod lodem należy wyrąbane w lodzie otwory obstawić kawałkami lodu i oznaczyć wiechą, gałęziami lub chorągiewką dostatecznie widoczną.
1.
Zespół niewodowy, który dla swych celów przygotuje sobie w porozumieniu z organem ochrony rybołówstwa morskiego toń niewodową - przez oczyszczenie niezbędnego odcinka dna z wraków i innych przeszkód - ma prawo do wyłącznego korzystania z tej toni w ciągu danego roku kalendarzowego. Jeżeli zespół niewodowy nie korzysta z przygotowanej przez siebie toni, urząd morski może ją przydzielić innemu zespołowi niewodowemu.
2.
Przy połowach niewodem brzegowym wolno zajmować odcinek brzegu nie dłuższy niż 4/3 długości niewodu.
3.
W razie potrzeby urząd morski ustala dla połowów przy pomocy niewodów granice toni niewodowych eksploatowanych przez poszczególne zespoły niewodowe.
4.
Spory na tle korzystania z toni niewodowej rozstrzyga urząd morski.
Zabrania się samowolnego przesuwania, przestawiania lub usuwania cudzego sprzętu rybackiego z prawnie zajętego miejsca oraz wykładania sprzętu rybackiego w miejscu, gdzie wyłożony jest sprzęt innych rybaków.
1.
Użyte do połowu pale powinny wystawać co najmniej na 1 m ponad normalny stan wody.
2.
Drzewca, pale i inne przedmioty użyte do oznakowania wystawionych w wodzie narzędzi połowu nie mogą wystawać ponad wodę więcej niż na 3 m.
3.
Po zakończeniu połowu należy z wody usunąć kotwice, pale oraz narzędzia połowu i ich części.
1.
Ustala się następujące minimalne odstępy boczne i frontalne dla wykładania sprzętu rybackiego należącego do różnych rybaków:
1)
żaki powinny być zastawiane w takiej odległości od siebie, aby sąsiadujące ze sobą zestawy nie uszkadzały się wzajemnie; wszędzie, gdzie wyłożone są szeregi żaków, nie wolno innym rybakom wystawiać ani ciągnąć sieci w odległości mniejszej niż 150 m od końców zestawu, z wyjątkiem manc śledziowych, które powinny być stawiane w odległości nie mniejszej niż 500 m,
2)
sieci dryfujące, jak takle, pławnice, mance, nety itp., nie mogą być wykładane w odległości mniejszej niż 500 m jeden zespół od drugiego,
3)
sieci zastawne, jak nety, mance i inny tego rodzaju sprzęt rybacki, nie mogą być wykładane w odległości zarówno bocznej, jak i frontalnej mniejszej niż 100 m od innych zestawów.
2.
Przy połowach śledzia w okresie tarła odstępy między sprzętem ustali na wniosek rybaków organ ochrony rybołówstwa morskiego.
Zabrania się statkom rybackim:
1)
stawiania lub wyrzucania sieci albo innego sprzętu rybackiego w sposób mogący spowodować wzajemne uszkodzenie sprzętu bądź przeszkadzać rybakom, którzy już przedtem rozpoczęli połowy,
2)
zakotwiczania statku w tych miejscach, gdzie wystawiony jest sprzęt rybacki, oraz na drodze dryfującego sprzętu rybackiego, z wyjątkiem przypadków działania pod wpływem siły wyższej,
3)
zatrzymywania statku przy sieciach, pływakach, pławach lub przy innym sprzęcie rybackim wystawionym w wodzie, jak również przy znakach nawigacyjnych i znakach rybnych obwodów ochronnych i tarlisk.
W razie zerwania, uszkodzenia lub przesunięcia znaków nawigacyjnych oraz znaków obwodów ochronnych i tarlisk, kierownik statku rybackiego obowiązany jest natychmiast zawiadomić o tym najbliższy organ ochrony rybołówstwa morskiego albo kapitanat lub bosmanat portu.
Kierownik statku, w którego polu widzenia w czasie połowu sprzętem ciągnionym znajduje się statek używający do połowu pławnic lub takli, obowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć uszkodzenia tych narzędzi połowu.
1.
Podczas wykonywania przez statek połowów prz pomocy sieci ciągnionych (trałowania) innym statkom nie wolno wyrzucać sieci ciągnionej na jego kursie bliżej niż w odległości 0,5 mili morskiej.
2.
Jeżeli w pobliżu trałuje więcej statków, które wzajemnie się wyprzedzają (wymijają), przecinają sobie kurs lub w inny sposób zbliżają się do siebie z różnych kierunków - kierownicy statków powinni dołożyć wszelkich starań, aby nie uszkodzić sprzętu trałowego innych statków trałujących w pobliżu.
1.
Kierownicy statków, na których kursie znajdują się takle łososiowe, powinni dołożyć wszelkich starań w celu ich ominięcia, a gdyby to okazało się niemożliwe, należy podnieść je na dziobie statku, przeciąć i starannie za rufą związać.
2.
Przechodzenie statku przez zastawione takle może odbywać się jedynie prostopadle do takli.
1.
Rozcięcie poplątanych na skutek sztormu lub innych przyczyn sieci wystawionych w wodzie, a należących do różnych rybaków, może nastąpić tylko za zgodą właścicieli.
2.
W razie poplątania lin taklowych jednego statku rybackiego z linami taklowymi innego statku, podnoszący liny może je rozciąć tylko w razie zagrożenia bezpieczeństwu życia lub zdrowia ludzkiego. Przeciętą linę należy związać ponownie bezpośrednio po rozplątaniu.
Osoby uprawiające rybołówstwo morskie obowiązane są przestrzegać kolejności i porządku połowów ustalonych przez urząd morski z uwzględnieniem miejscowych warunków i zwyczajów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.