§ 6. - Zabezpieczenia akcyzowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.108.902

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2010 r.
§  6. 
1. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego ustala stan wykorzystania zabezpieczenia generalnego po przedłożeniu w urzędzie celnym:
1)
oryginału lub uwierzytelnionej urzędowo kopii potwierdzenia lub pokwitowania;
2)
oryginału karty do saldowania, na podstawie której dokonuje obliczenia kwoty wolnej zabezpieczenia.
2. 
W przypadkach, o których mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, właściwy naczelnik urzędu celnego odnotowuje każdorazowo na karcie do saldowania obciążenie zabezpieczenia generalnego kwotą powstałego lub mogącego powstać zobowiązania podatkowego, zwane dalej "obciążeniem zabezpieczenia", oraz zwolnienie tego zabezpieczenia z obciążenia kwotą zobowiązania podatkowego, które wygasło lub nie może już powstać, zwane dalej "zwolnieniem zabezpieczenia", w sposób umożliwiający obliczenie w każdym czasie kwoty wolnej zabezpieczenia, stanowiącej kwotę złożonego zabezpieczenia, pomniejszoną o kwoty zobowiązań podatkowych, którymi zabezpieczenie jest obciążone.
3. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego obciąża zabezpieczenie generalne po stwierdzeniu, że zobowiązanie podatkowe powstało lub może powstać, z uwzględnieniem ust. 4-6.
4. 
W przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy obciążenie zabezpieczenia generalnego powinno nastąpić najpóźniej z chwilą wyprodukowania wyrobu akcyzowego w składzie podatkowym lub wprowadzenia wyrobu akcyzowego do składu podatkowego, z uwzględnieniem ust. 5 i 6.
5. 
W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy przez podmiot prowadzący skład podatkowy, zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy, obciążenie zabezpieczenia generalnego powinno nastąpić najpóźniej z chwilą wydania administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
6. 
W przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy, w sytuacji, gdy podmiot prowadzący skład podatkowy korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy, obciążenie zabezpieczenia generalnego złożonego przez ten podmiot w celu zabezpieczenia zobowiązań podatkowych dotyczących wyrobów zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie powinno nastąpić najpóźniej z chwilą wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego w celu dostarczenia ich podmiotowi zużywającemu lub podmiotowi pośredniczącemu.
7. 
W przypadku, o którym mowa w art. 63 ust. 4 ustawy, obciążenie zabezpieczenia generalnego powinno nastąpić najpóźniej z chwilą wydania administracyjnego dokumentu towarzyszącego dotyczącego wyrobów akcyzowych, które będą przemieszczane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do składu podatkowego osoby trzeciej.
8. 
W przypadku zarejestrowanego handlowca obciążenie zabezpieczenia generalnego powinno nastąpić najpóźniej z chwilą wprowadzenia wyrobu akcyzowego do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru wyrobów akcyzowych.
9. 
W przypadku podatnika prowadzącego działalność gospodarczą nabywającego wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju obciążenie zabezpieczenia generalnego powinno nastąpić najpóźniej z chwilą złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym.
10. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego zwalnia zabezpieczenie generalne po stwierdzeniu, że zobowiązanie podatkowe wygasło lub nie może już powstać, z uwzględnieniem ust. 11-13.
11. 
W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy przez podmiot prowadzący skład podatkowy zwolnienie zabezpieczenia generalnego powinno nastąpić po otrzymaniu przez właściwego naczelnika urzędu celnego, we właściwej formie, potwierdzenia odbioru tych wyrobów przez ich odbiorcę.
12. 
W przypadku zabezpieczenia generalnego złożonego przez podmiot prowadzący skład podatkowy właściwy naczelnik urzędu celnego dokonuje zwolnienia zabezpieczenia dotyczącego wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, o których mowa w art. 32 ustawy, w terminie 7 dni od dnia przedstawienia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego dokumentu dostawy lub innego dokumentu, zawierającego potwierdzenie odbioru tych wyrobów akcyzowych przez podmiot zużywający lub podmiot pośredniczący.
13. 
W przypadku zabezpieczenia generalnego złożonego przez zarejestrowanego handlowca zwolnienie zabezpieczenia dotyczącego wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie powinno nastąpić:
1)
po zużyciu tych wyrobów przez zarejestrowanego handlowca na cele uprawniające do zwolnienia - w przypadku, o którym mowa w art. 32 ust. 3 pkt 4 ustawy;
2)
po przedstawieniu właściwemu naczelnikowi urzędu celnego dokumentu dostawy lub innego dokumentu, zawierającego potwierdzenie odbioru wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy przez podmiot zużywający - w przypadku, o którym mowa w art. 32 ust. 3 pkt 5 ustawy.
14. 
Po wyczerpaniu miejsca na adnotacje w karcie do saldowania właściwy naczelnik urzędu celnego, który ją wydał, wydaje nowy egzemplarz karty, na którym zamieszcza informację o aktualnym stanie wykorzystania tego zabezpieczenia.
15. 
W przypadku, o którym mowa w art. 63 ust. 4 ustawy, właściwy naczelnik urzędu celnego odnotowuje każdorazowo objęcie zobowiązania podatkowego podmiotu prowadzącego skład podatkowy zabezpieczeniem ryczałtowym osoby trzeciej, o której mowa w art. 63 ust. 4 ustawy, na odwrocie oryginału potwierdzenia lub pokwitowania.
16. 
W przypadku, o którym mowa w art. 63 ust. 4 ustawy, kwota zobowiązania podatkowego podmiotu prowadzącego skład podatkowy objętego zabezpieczeniem ryczałtowym osoby trzeciej, o której mowa w art. 63 ust. 4 ustawy, nie może być wyższa od kwoty tego zabezpieczenia ryczałtowego.