§ 9. - Zabezpieczanie zbiorów w muzeach przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym zniszczeniem lub utratą zbiorów oraz sposoby przygotowania zbiorów do ewakuacji w razie powstania zagrożenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.229.1528

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 2008 r.
§  9.
1.
Ochrona zbiorów w muzeach niepodlegających obowiązkowej ochronie w myśl przepisów ustawy, o której mowa w § 8 ust. 1, jest realizowana:
1)
przez własnych pracowników dozoru: dozorcę, portiera, pomocnika muzealnego lub nielicencjonowanych pracowników ochrony przedsiębiorcy posiadającego koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia;
2)
przez zabezpieczenia techniczne;
3)
łącznie w formach, o których mowa w pkt 1 i 2.
2.
Ochrona polega na dozorowaniu zbiorów i innego mienia, materiałów, interwencji w przypadkach stanowiących zagrożenie w ramach posiadanych uprawnień oraz na obsłudze urządzeń zabezpieczenia technicznego.
3.
Zabezpieczenie techniczne zapewnia:
1)
uniemożliwienie lub ograniczenie dostępu, w szczególności: do budynków, pomieszczeń, urządzeń technicznych, szaf, gablot wystawienniczych;
2)
wykrywanie naruszenia stref dostępu oraz ewentualną ich obserwację;
3)
sprawną łączność i alarmowanie.
4.
Projektowanie, instalowanie oraz konserwacja zabezpieczenia technicznego są dokonywane przez wyspecjalizowanych przedsiębiorców lub przeszkolonych własnych pracowników.