Wzór sztandaru Służby Celnej oraz tryb jego nadania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.75.865

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 2000 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 września 2000 r.
w sprawie wzoru sztandaru Służby Celnej oraz trybu jego nadania.

Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
Sztandar Służby Celnej, zwany dalej "sztandarem", składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
1.
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 100 cm. Do jednego boku płata sztandaru umocowanych jest co 10 cm jedenaście kółek, którymi przy pomocy pręta i jedenastu kółek osadzonych na drzewcu płat sztandaru jest mocowany do drzewca. Boki płata, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte srebrną frędzlą szerokości 5 cm.
2.
Strona główna płata sztandaru jest w kolorze białym i czerwonym ustalonym dla barw Rzeczypospolitej Polskiej i podzielona jest na cztery trójkąty o podstawie boku płata z wierzchołkami skierowanymi do środka płata. Trójkąt lewy i prawy są koloru czerwonego, a górny i dolny - koloru białego. Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się umieszczony centralnie wizerunek orła białego o wysokości 48 cm, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony - haftowane złotym szychem. Pod godłem umieszczony jest napis "GODNOŚĆ I PRAWO". Litery o wysokości 7 cm są haftowane srebrnym szychem.
3.
Wzór strony głównej płata sztandaru określają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
4.
Strona odwrotna płata sztandaru jest w kolorze białym i zielonym i podzielona jest na cztery trójkąty o podstawie boku płata z wierzchołkami skierowanymi do środka płata. Trójkąt lewy i prawy są koloru zielonego, a górny i dolny - koloru białego. Na stronie odwrotnej płata sztandaru znajduje się umieszczony centralnie krzyż równoramienny o stylizowanych zakończeniach ramion w kolorze ciemnozielonym, o konturze srebrnym. Pomiędzy ramionami znajdują się ornamenty liści dębowych i liści laurowych w kolorze srebrnym. Pośrodku krzyża, wewnątrz zielonego pierścienia o konturze srebrnym i średnicy 42 cm, na białym polu, znajduje się stylizowany kontur Polski w kolorze zielonym i o konturze srebrnym, wysokości 26 cm, na tle którego umieszczona jest Laska Merkurego w kolorze srebrnym, z lewej strony w otoczeniu liści laurowych, z prawej zaś liści dębowych, również w kolorze srebrnym. Elementy w kolorze srebrnym haftowane są srebrnym szychem, zaś elementy w kolorze zielonym i białym - nicią bawełnianą. Wysokość krzyża wynosi 65 cm. Pod krzyżem umieszczony jest napis "SŁUŻBA CELNA". Litery o wysokości 7 cm są haftowane srebrnym szychem.
5.
Wzór strony odwrotnej płata sztandaru określają załączniki nr 3 i 4 do rozporządzenia.
1.
Głowicę sztandaru stanowi orzeł biały, umieszczony na podstawie w kształcie łuku, na której od strony głównej sztandaru umieszczony jest napis "SŁUŻBA CELNA", a na stronie odwrotnej liczby "1919-1999", nawiązujące do daty utworzenia administracji celnej na terenie odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej i daty uchwalenia ustawy, powołującej Służbę Celną jako służbę mundurową.
2.
Łuk, będący podstawą dla orła, osadzony jest na kuli o średnicy 9 cm, ściętej od dołu, przymocowanej do górnej części drzewca metalową nasadą.
3.
Głowica sztandaru, łącznie z kulą, ma wysokość 25 cm i jest wykonana z białego metalu, zaś orzeł - posrebrzony.
4.
Wzór głowicy sztandaru określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
1.
Drzewce sztandaru o średnicy 4 cm i długości 225 cm jest wykonane z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca umieszczona jest głowica, na dolnym - stożkowe okucie z metalu białego.
2.
Na drzewcu sztandaru mogą być umieszczane gwoździe honorowe.
3.
Wzór gwoździa honorowego określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
Szarfa w kolorze białym i czerwonym, ustalonym dla barw Rzeczypospolitej Polskiej i szerokości 15 cm, zawiązana jest w kokardę i umieszczona na drzewcu poniżej głowicy po stronie głównej płata. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone srebrną frędzlą szerokości 5 cm.
1.
Sztandar nadaje Służbie Celnej minister właściwy do spraw finansów publicznych aktem nadania, na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Ceł.
2.
Sztandar wraz z aktem nadania wręcza minister właściwy do spraw finansów publicznych lub w jego imieniu upoważniona osoba.
3.
Wręczenie sztandaru odbywa się w formie uroczystej, określonej w ceremoniale Służby Celnej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Strona główna płata sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Strona główna płata sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Strona odwrotna płata sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Strona odwrotna płata sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Głowica sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Gwóźdź honorowy