Wzór kwestionariusza osobowego oraz szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Urzędzie Ochrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.133.1486

Akt utracił moc
Wersja od: 26 grudnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 2001 r.
w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Urzędzie Ochrony Państwa. *

Na podstawie art. 16a ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 51, poz. 526, Nr 53, poz. 548 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 73, poz. 852 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 877 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
wzór kwestionariusza osobowego,
2)
szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Urzędzie Ochrony Państwa, zwanym dalej "UOP".
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
kandydacie - rozumie się przez to osobę ubiegającą się o przyjęcie do służby w UOP,
2)
ustawie o UOP - rozumie się przez to ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa,
3)
ustawie o ochronie informacji niejawnych - rozumie się przez to ustawę z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462 oraz z 2001 r. Nr 22, poz. 247, Nr 27, poz. 298, Nr 56, poz. 580, Nr 110, poz. 1189 i Nr 123, poz. 1353),
4)
postępowaniu sprawdzającym - rozumie się przez to postępowanie sprawdzające, przeprowadzane na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne ma na celu ustalenie, czy kandydat spełnia określone w ustawie o UOP warunki do pełnienia służby w UOP oraz czy daje rękojmię zachowania tajemnicy w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne jest prowadzone z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna przyjęcie, przez właściwą w sprawach kadrowych komórkę UOP, pisemnego podania o przyjęcie do służby w UOP, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Komórka, o której mowa w ust. 1, może odmówić poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu albo postępowanie takie przerwać w każdym czasie bez podania przyczyn.
Kandydat, którego zawiadomiono o przyjęciu jego podania, dostarcza komórce, o której mowa w § 4 ust. 1, następujące dokumenty:
1)
wypełniony kwestionariusz osobowy, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia, wraz z 3 aktualnymi fotografiami,
2)
własnoręcznie napisany życiorys,
3)
świadectwa pracy (służby) z poprzednich miejsc pracy (służby),
4)
dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne,
5)
wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego, określoną w przepisach ustawy o ochronie informacji niejawnych,
6)
inne dokumenty, w szczególności potwierdzające jego umiejętności i osiągnięcia zawodowe.
1.
Z kandydatem przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną, która ma na celu poznanie jego cech osobowych i motywacji do podjęcia służby w UOP.
2.
Przed rozpoczęciem rozmowy, o której mowa w ust. 1, kandydat jest obowiązany, na żądanie, okazać dowód osobisty.
Postępowanie sprawdzające w stosunku do kandydata przeprowadza pełnomocnik ochrony UOP.
1.
W toku postępowania kwalifikacyjnego kandydat podlega badaniom psychologicznym oraz lekarskim mającym na celu ustalenie jego zdolności fizycznej i psychicznej do służby w UOP.
2.
Ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w UOP następuje w formie orzeczenia wydanego przez komisję lekarską podległą Szefowi UOP, w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby w UOP na stanowisko wymagające szczególnych umiejętności lub predyspozycji może być poddany:
1)
egzaminowi sprawności fizycznej,
2)
badaniu psychofizjologicznemu,
3)
badaniu psychotechnicznemu.
Negatywny wynik albo niepoddanie się któremukolwiek z przewidzianych w postępowaniu kwalifikacyjnym badaniu lub czynności może spowodować odstąpienie od prowadzenia dalszego postępowania kwalifikacyjnego.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne kończy się oceną predyspozycji kandydata do służby w UOP.
2.
Przy ostatecznej ocenie predyspozycji kandydata do służby w UOP bierze się pod uwagę również:
1)
wiek kandydata,
2)
poziom lub kierunek jego wykształcenia,
3)
znajomość języków obcych,
4)
umiejętność obsługi komputera,
5)
posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
1.
Kandydata, wobec którego przeprowadzone postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się pozytywną oceną predyspozycji do służby w UOP, zawiadamia się o możliwości przyjęcia do służby w UOP.
2.
Kandydata, wobec którego przeprowadzone postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się negatywną oceną predyspozycji do służby w UOP, zawiadamia się pisemnie o nieprzyjęciu do służby w UOP.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY

* Od dnia 26 grudnia 2002 r. nin. rozporządzenia nie stosuje się do funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U.02.74.676), w związku z wejściem w życie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U.02.207.1756).