Rozdział 2 - Sposób i tryb składania wniosku o wydanie dowodu osobistego - Wzór dowodu osobistego, oraz sposób i tryb postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.212

Akt utracił moc
Wersja od: 4 marca 2019 r.

Rozdział  2

Sposób i tryb składania wniosku o wydanie dowodu osobistego

§  4. 
Wniosek składa osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, z wyjątkiem:
1)
osoby małoletniej, której do ukończenia 18 roku życia zostało więcej niż 30 dni, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny;
2)
osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców;
3)
osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa opiekun prawny;
4)
osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, w imieniu której wniosek składa kurator.
§  5. 
1. 
Złożenie wniosku w postaci papierowej odbywa się w drodze złożenia w siedzibie organu dowolnej gminy wypełnionego i podpisanego własnoręcznie przez wnioskodawcę formularza albo w drodze podpisania przez wnioskodawcę w siedzibie organu gminy formularza, który został wypełniony przez pracownika tego organu na podstawie podanych przez wnioskodawcę danych oraz danych zawartych w rejestrze PESEL.
2. 
W przypadku, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy, jest dopuszczalne złożenie wniosku poza siedzibą organu gminy.
3. 
W przypadku braku możliwości złożenia przez wnioskodawcę własnoręcznego podpisu na formularzu, o którym mowa w ust. 1, adnotację o przyczynie braku podpisu zamieszcza się na wniosku.
4. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
1.  2
 Wniosek w postaci elektronicznej, opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym, jest wnoszony do organu dowolnej gminy.
2. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
1.  3
 Do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 ´ 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 ustawy.
1a.  4
 Fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów określonych w ust. 1 w zakresie wizerunku, a także fotografia dziecka do 5. roku życia, może przedstawiać osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.
2. 
Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
3. 
Fotografia dołączana do wniosku składanego w postaci papierowej powinna być wykonana na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek.
4.  5
 Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 ´ 633 piksele i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 ´ 45 mm, spełniającą wymogi, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  8. 
1.  6
 W przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 2 i 3 ustawy, do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się odwzorowanie cyfrowe orzeczenia lub zaświadczenia albo dokument elektroniczny opatrzony przez wystawcę kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym zawierający orzeczenie lub zaświadczenie. Wniosek wraz z załącznikami opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.
2. 
Jeżeli do wniosku składanego w postaci elektronicznej załączono odwzorowanie cyfrowe orzeczenia lub zaświadczenia, jego oryginał składa się przy odbiorze dowodu osobistego.
§  9. 
1. 
Tożsamość osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego ustala się na podstawie przedłożonego przez wnioskodawcę dotychczasowego dowodu osobistego lub ważnego dokumentu paszportowego tej osoby, a w przypadku osób, które nabyły obywatelstwo polskie, na podstawie posiadanego dokumentu podróży lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
2.  7
 Jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego nie posiada dokumentu, o którym mowa w ust. 1, organ gminy ustala jej tożsamość na podstawie danych zawartych w dostępnych rejestrach publicznych. Tożsamość osoby organ gminy może potwierdzić na podstawie innych dokumentów zawierających fotografię, przedłożonych przez osobę, która ubiega się o wydanie dowodu osobistego.
3. 
W przypadku gdy wniosek jest składany w postaci elektronicznej, tożsamość osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego potwierdza się przy odbiorze dowodu osobistego. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
4. 
Organ gminy na wniosku odnotowuje w formie adnotacji sposób ustalenia tożsamości osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, a w przypadku, o którym mowa w ust. 3, na formularzu odbioru dowodu osobistego.
§  10. 
1. 
Organ gminy, przyjmując wniosek, sprawdza zgodność danych zawartych we wniosku z danymi zgromadzonymi w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz rejestrze PESEL.
2. 
W przypadku gdy dane zawarte we wniosku nie są zgodne z danymi zawartymi w Rejestrze Dowodów Osobistych lub rejestrze PESEL, organ gminy może, w celu wyjaśnienia niezgodności, żądać od wnioskodawcy skróconego odpisu polskiego aktu urodzenia albo skróconego odpisu polskiego aktu małżeństwa lub orzeczenia sądu w przypadku niezgodności danych osobowych, oraz dokumentu poświadczającego obywatelstwo polskie w przypadku niezgodności dotyczącej obywatelstwa.
3. 
Do czasu wyjaśnienia niezgodności, o których mowa w ust. 2, danych zawartych we wniosku nie przekazuje się ministrowi w celu spersonalizowania dowodu osobistego.
4. 
Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego zawierające przewidywaną datę odbioru dowodu osobistego, odpowiednio, w postaci papierowej albo elektronicznej.
§  11.  8
1. 
Spersonalizowany dowód osobisty minister przekazuje do wystawcy dowodu osobistego pocztą specjalną, o której mowa w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2011 r. w sprawie nadawania, przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony materiałów zawierających informacje niejawne (Dz. U. Nr 271, poz. 1603), za pośrednictwem komendy powiatowej Policji właściwej miejscowo dla wystawcy dowodu osobistego.
2. 
Kod umożliwiający odblokowanie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia lub certyfikatu podpisu osobistego, ustalony dla spersonalizowanego dowodu osobistego, minister przekazuje do wystawcy dowodu osobistego w zabezpieczonym dokumencie, osobną przesyłką, w sposób, o którym mowa w ust. 1.
2 § 6 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1626) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 2019 r. (Dz.U.2019.224) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2019 r.

3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1626) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 2017 r.
4 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 2019 r. (Dz.U.2019.224) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2019 r.
5 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1626) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 2017 r.
6 § 8 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1626) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 2019 r. (Dz.U.2019.224) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2019 r.

7 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 2019 r. (Dz.U.2019.224) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2019 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 2019 r. (Dz.U.2019.224) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2019 r.