Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wyższe szkolnictwo wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.10.40 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2005 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

1.
Wyższymi szkołami wojskowymi są akademie wojskowe i wyższe szkoły oficerskie.
2.
Akademie wojskowe i wyższe szkoły oficerskie są państwowymi szkołami wyższymi oraz jednocześnie jednostkami wojskowymi.
3.
Wyższe szkoły wojskowe działają na podstawie niniejszej ustawy; w przypadkach w niej przewidzianych do szkół tych stosuje się również przepisy ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385), zwanej dalej "ustawą o szkolnictwie wyższym".
4.
Zadania, zasady działania, organizację oraz bezpośrednią podległość wyższych szkół wojskowych jako jednostek wojskowych określają odrębne przepisy dotyczące Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
1.
Wyższe szkoły wojskowe są częścią systemu nauki polskiej i systemu edukacji narodowej. Uczestniczą w kształtowaniu obronności Państwa, zespalając w swej działalności kształcenie i wychowanie słuchaczy oraz prowadzenie badań naukowych, służących przede wszystkim potrzebom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Podstawowym zadaniem wyższych szkół wojskowych jest kształcenie kadr dowódczych i specjalistycznych dla jednostek wojskowych oraz kadr naukowych i dydaktycznych dla szkolnictwa wojskowego i jednostek badawczo-rozwojowych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
3.
Realizując zadania, o których mowa w ust. 2, wyższe szkoły wojskowe w szczególności:
1)
wychowują słuchaczy w duchu patriotyzmu, zaangażowania w sprawy Ojczyzny i umacniania jej obronności, traktowania niepodległości i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej jako najwyższego dobra,
2)
kształcą słuchaczy na wysoko kwalifikowanych oficerów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, posiadających wszechstronną wiedzę ogólnowojskową i specjalistyczną oraz umiejętności pedagogiczne,
3)
rozwijają u słuchaczy szczególnie ważne dla zawodu wojskowego cechy i wartości, a zwłaszcza odwagę, poczucie honoru i odpowiedzialności, zdyscyplinowanie, predyspozycje dowódcze, samodzielność w podejmowaniu decyzji i działaniu w trudnych sytuacjach, inicjatywę, odporność psychiczną i sprawność fizyczną, jak również umiejętność twórczego myślenia i wytrwałość w pracy.
4.
Wyższe szkoły wojskowe ponadto, z zachowaniem wymagań określonych w przepisach o ochronie tajemnicy w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej:
1)
prowadzą badania naukowe oraz współuczestniczą we wdrażaniu ich wyników,
2)
upowszechniają wyniki badań naukowych oraz sprawują doradztwo naukowe.
5.
Wyższe szkoły wojskowe współdziałają w rozwoju nauki, postępu technicznego i kultury, w szczególności w dziedzinach nauk mających praktyczne znaczenie dla obronności Państwa, a zwłaszcza działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z:
1)
innymi szkołami wyższymi,
2)
placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk,
3)
jednostkami badawczo-rozwojowymi,
4)
instytucjami centralnymi Ministerstwa Obrony Narodowej i innymi jednostkami wojskowymi,
5) 1
przedsiębiorcami,
6)
placówkami służby zdrowia,
7)
innymi jednostkami gospodarki narodowej.
1.
Utworzenie, przekształcenie i zniesienie akademii wojskowej oraz połączenie jej z inną państwową szkołą wyższą następuje w drodze ustawy.
2.
Ustawa o utworzeniu akademii wojskowej określa jej nazwę i siedzibę oraz ogólny kierunek działalności.
3.
Akademia wojskowa posiada osobowość prawną w zakresie działalności nie wynikającej z jej zadań jako jednostki wojskowej.
1.
Wyższe szkoły oficerskie tworzy, przekształca i znosi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
2.
Rada Ministrów określa nazwę i ogólny kierunek działalności wyższej szkoły oficerskiej.
1.
Nadzór nad wyższymi szkołami wojskowymi sprawuje Minister Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej:
1)
ustala perspektywiczne i okresowe plany działalności wyższych szkół wojskowych,
2)
ustala ramowe plany studiów, ramowe programy nauczania i regulaminy studiów w wyższych szkołach wojskowych,
3)
ustala plany badań naukowych w wyższych szkołach wojskowych oraz zasady organizacji i finansowania tych badań, jak również zasady współpracy tych szkół z jednostkami wymienionymi w art. 2 ust. 5,
4)
nadaje statuty wyższym szkołom wojskowym,
5)
decyduje w zasadniczych sprawach związanych ze współpracą wyższych szkół wojskowych z zagranicą,
6)
wykonuje inne zadania określone w ustawie i odrębnych przepisach.
3.
Ramowe plany studiów oraz ramowe programy nauczania (ust. 2 pkt 2) w zakresie nauk innych niż wojskowe ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej, a w zakresie nauk medycznych ponadto w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
4.
Uprawnienia przewidziane w ust. 2 Minister Obrony Narodowej może przekazać podległym mu organom wojskowym.
1.
Przy Ministrze Obrony Narodowej działa Rada Wyższego Szkolnictwa Wojskowego i Nauki, jako organ doradczy i opiniodawczy w sprawach szkolnictwa oraz rozwoju nauki i badań naukowych w wojsku. Przewodniczącym Rady jest Minister Obrony Narodowej.
2.
Skład Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego i Nauki ustala Minister Obrony Narodowej.
3.
Zakres oraz zasady i sposób działania Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego i Nauki określa regulamin nadany przez Ministra Obrony Narodowej.

Akademie wojskowe są zwolnione z opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych.

1 Art. 2 ust. 5 pkt 5 zmieniony przez art. 17 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
2 Art. 6a dodany przez art. 236 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.97.115.741) z dniem 1 stycznia 1998 r.