Rozdział 2 - Przeprowadzanie prób ze statkami powietrznemi nowemi. - Wyznaczenie lotnisk i terenów specjalnych w celu przeprowadzania prób w locie oraz określenie warunków tych prób.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.26.221

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1933 r.

II.

Przeprowadzanie prób ze statkami powietrznemi nowemi.

§  3.
(1)
Loty próbne, odbiorcze i doświadczalne ze statkami powietrznemi, o których mowa w § 2, punkty 1) i 2), mogą się odbywać tylko w tym wypadku, gdy statek powietrzny został uznany przez właściwą instytucję badań zdolności do lotu (§ 1 ust. (1) za zdolny do przeprowadzania z nim prób w locie i na dowód powyższego otrzymał odnośne zaświadczenie wystawione przez te instytucję.
(2)
Próby te powinny się odbywać zgodnie ze wskazówkami wspomnianej instytucji, która może zażądać, aby próby były dokonywane w obecności jej przedstawicieli.
§  4.
(1)
Przeloty próbne, odbiorcze lub doświadczalne mogą być wykonywane tylko w tym wypadku, gdy na podstawie lotów próbnych, dokonanych w myśl § 3 ust. (1) niniejszego rozporządzenia, właściwa instytucja badań zdolności do lotu (§ 1 ust. (1) stwierdzi, że badany statek powietrzny może być użyty do dokonania tego rodzaju przelotu, bez wyraźnego narażania na niebezpieczeństwo załogi statku powietrznego oraz osób trzecich.
(2)
Załoga statku powietrznego, na którym ma być dokonany przelot, powinna posiadać pisemne zaświadczenie, wystawione przez wspomnianą instytucję, w którem powinny być wyszczególnione:
a)
typ i nr. fabryczny statku powietrznego,
b)
typ i nr. fabryczny silnika wbudowanego na statek,
c)
ciężar całkowity statku powietrznego,
d)
imię i nazwisko dowódcy statku,
e)
zezwolenie na dokonanie określonych przelotów, wreszcie
f)
rubryki na wpisywanie godzin odlotów z danego lotniska lub przylotów na dane lotnisko.
(3)
Zaświadczenie to, zastępujące dokumenty pokładowe statku powietrznego, powinno być przedstawione do poświadczenia przy przylocie i odlocie organom właściwych władz lotniczych danego lotniska oraz okazywane na każde żądanie przedstawicieli instytucji nadzoru technicznego (§ 1 ust. (1) względnie organom władz bezpieczeństwa publicznego.