Dział 8 - PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE - Wyszkolenie i kwalifikacje zawodowe, pełnienie wacht oraz skład załóg statków morskich o polskiej przynależności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.105.1117

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 2000 r.

DZIAŁ  VIII

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE

§  79.
1.
Ważne dyplomy oficerów uzyskane na podstawie dotychczasowych przepisów podlegają wymianie na odpowiednie dyplomy określone w rozporządzeniu:
1)
dyplom szypra II klasy na:
a)
dyplom szypra klasy 2 w żegludze krajowej albo
b)
dyplom szypra klasy 2 rybołówstwa morskiego, albo
c)
dyplom oficera wachtowego żeglugi bałtyckiej, pod warunkiem złożenia egzaminu na poziomie operacyjnym w żegludze bałtyckiej,
2)
dyplom szypra I klasy na:
a)
dyplom kapitana żeglugi bałtyckiej na statkach o pojemności brutto poniżej 500, z wyjątkiem statków pasażerskich, pod warunkiem złożenia egzaminu na poziomie zarządzania w żegludze bałtyckiej, albo
b)
dyplom szypra klasy 1 w żegludze krajowej, albo
c)
dyplom szypra klasy 1 rybołówstwa morskiego,
3)
dyplom oficera pokładowego II i III klasy - na dyplom oficera wachtowego na statkach o pojemności brutto 500 i powyżej,
4)
dyplom starszego oficera pokładowego na:
a)
dyplom starszego oficera na statkach o pojemności brutto 3.000 i powyżej albo
b)
dyplom kapitana na statkach o pojemności brutto od 500 do 3.000,
5)
dyplom kapitana żeglugi wielkiej - na dyplom kapitana żeglugi wielkiej,
6)
dyplom oficera mechanika V klasy - na dyplom oficera mechanika wachtowego na statkach o mocy maszyn głównych do 750 kW,
7)
dyplom oficera mechanika III i IV klasy - na dyplom oficera mechanika wachtowego na statkach o mocy maszyn głównych 750 kW i powyżej,
8)
dyplom oficera mechanika II klasy - na dyplom II oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej albo na dyplom starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych od 750 do 3.000 kW,
9)
dyplom starszego oficera mechanika - na dyplom starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej,
10)
dyplom oficera elektryka okrętowego - na dyplom oficera elektroautomatyka okrętowego.
2.
Dla dokonania wymiany dyplomów:
1)
w dziale pokładowym w żegludze międzynarodowej i bałtyckiej należy przedłożyć świadectwa ukończenia przeszkoleń:
a)
ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego,
b)
pierwszej pomocy medycznej,
c)
ratownika,
d)
operatora radarowego albo użycia urządzeń A.R.P.A.,
e)
operatora GMDSS,
2)
w dziale pokładowym w żegludze krajowej należy przedłożyć świadectwa ukończenia przeszkoleń:
a)
ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego,
b)
ratownika,
c)
pierwszej pomocy medycznej,
d)
operatora radarowego,
3)
w dziale maszynowym należy przedłożyć świadectwa ukończenia przeszkoleń:
a)
ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego,
b)
pierwszej pomocy medycznej,
c)
ratownika.
3.
Warunek, o którym mowa w ust. 2 pkt 3 lit. a), nie dotyczy posiadacza dyplomu oficera mechanika V klasy.
§  80.
Świadectwa uzyskane na podstawie dotychczasowych przepisów podlegają wymianie na odpowiednie świadectwa kwalifikacji określone w rozporządzeniu:
1)
świadectwo marynarza - na świadectwo marynarza wachtowego albo świadectwo rybaka rybołówstwa morskiego, pod warunkiem złożenia egzaminu ze znajomości narzędzi połowowych,
2)
świadectwo starszego marynarza - na świadectwo starszego marynarza albo starszego rybaka rybołówstwa morskiego, pod warunkiem złożenia egzaminu ze znajomości narzędzi połowowych,
3)
świadectwo motorzysty - na świadectwo motorzysty wachtowego,
4)
świadectwo kucharza okrętowego - na świadectwo kucharza okrętowego.
§  81.
1.
Dyplomy i świadectwa wydane na podstawie dotychczasowych przepisów oraz wynikające z nich uprawnienia zawodowe zachowują swoją ważność do czasu ich wymiany na odpowiednie dyplomy i świadectwa kwalifikacji określone w rozporządzeniu, jednak nie dłużej niż do dnia 1 lutego 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Wydane na podstawie dotychczasowych przepisów świadectwa marynarza, starszego marynarza i kucharza oraz dyplomy szypra I klasy i szypra II klasy zachowują swoją ważność w żegludze krajowej i na statkach rybackich.
§  82.
Dyrektor urzędu morskiego właściwy dla siedziby ośrodka szkoleniowego dokona wymiany świadectw ukończenia przeszkoleń specjalistycznych w zakresie bezpieczeństwa, wydanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, na świadectwa określone w rozporządzeniu, jeśli ośrodki, które je wydały, posiadały w dniu wydania tych świadectw zezwolenie na prowadzenie szkoleń, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  83.
Zaświadczenia o złożeniu egzaminów, wymagane do uzyskania dyplomów i świadectw kwalifikacji oraz do uzyskania świadectw z przeszkoleń specjalistycznych, tracą ważność po upływie 5 lat od daty ich wystawienia.
§  84.
1.
W indywidualnych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor urzędu morskiego może wyrazić zgodę na uzyskanie określonego dyplomu lub świadectwa kwalifikacji przez osobę, której specjalność wyuczona lub rodzaj praktyki pływania w danej specjalności nie odpowiadają ściśle określonym w rozporządzeniu wymaganiom do uzyskania tego dyplomu lub świadectwa kwalifikacji, jeżeli okres posiadanej praktyki pływania jest nie krótszy od wymaganego.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się przy ubieganiu się o dyplomy: kapitana żeglugi wielkiej i starszego oficera mechanika.
§  85.
1.
Dyrektor urzędu morskiego w szczególnie uzasadnionych przypadkach może na wniosek armatora wydać zezwolenie na zajmowanie, przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, stanowiska bezpośrednio wyższego niż to, do którego uprawnia posiadany dyplom albo świadectwo, z wyłączeniem stanowisk kapitana statku i starszego oficera mechanika w żegludze międzynarodowej i bałtyckiej. Wzór zezwolenia określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien określać: dane i kwalifikacje osoby ubiegającej się o wydanie zezwolenia uprawniającego do zajmowania stanowiska, którego dotyczy wniosek, nazwę i pojemność brutto statku oraz typ i moc maszyn statku, długość podróży oraz rodzaj przewożonego ładunku. Wzór wniosku określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  86.
1.
W sprawach o wydanie dyplomu lub świadectwa, wszczętych, lecz nie zakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
2.
Postępowanie o wydanie dyplomu lub świadectwa nie objętego przepisami rozporządzenia umarza się.
3.
Osoby, które rozpoczęły cykl szkolenia przed dniem 1 sierpnia 1998 r., zwolnione są z obowiązku przedkładania dziennika praktyk przed przystąpieniem do odpowiedniego egzaminu.
§  87.
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 23 maja 1992 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych i składu załóg polskich statków morskich (Dz. U. Nr 49, poz. 227 oraz z 1998 r. Nr 9, poz. 34 i Nr 45, poz. 285).
§  88.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.