Dział 6 - DOKUMENTY KWALIFIKACYJNE I EGZAMINY - Wyszkolenie i kwalifikacje zawodowe, pełnienie wacht oraz skład załóg statków morskich o polskiej przynależności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.105.1117

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 2000 r.

DZIAŁ  VI

DOKUMENTY KWALIFIKACYJNE I EGZAMINY

§  67.
1.
Kursy kwalifikacyjne i przeszkolenia określone w rozporządzeniu mogą być prowadzone wyłącznie w wyższych uczelniach morskich i ośrodkach szkoleniowych.
2.
Ośrodkiem szkoleniowym jest ośrodek prowadzący działalność szkoleniową, o której mowa w ust. 1, uznany, w drodze decyzji, i nadzorowany przez dyrektora urzędu morskiego właściwego dla siedziby ośrodka w zakresie spraw objętych postanowieniami Konwencji STCW 78/95, na podstawie zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej "Kryteriów oceny ośrodków szkolących członków załóg statków morskich".
3.
Kursy kwalifikacyjne i przeszkolenia powinny być prowadzone na podstawie programów szkolenia zgodnych z programami kursów modelowych opracowanymi przez Międzynarodową Organizację Morską.
4.
Programy szkolenia, o których mowa w ust. 3, opracowują w porozumieniu dyrektorzy urzędów morskich. Programy podlegają zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
§  68.
1.
Dowodem odbycia wymaganej praktyki pływania jest, z zastrzeżeniem ust. 2, wpis w książeczce żeglarskiej.
2.
Dla osób nie posiadających książeczki żeglarskiej dowodem odbycia praktyki pływania jest zaświadczenie wydane przez kapitana statku. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
3.
W uzasadnionych przypadkach urząd morski może żądać dodatkowych dowodów potwierdzających odbycie praktyki pływania.
§  69.
1.
Warunkiem odnowienia dyplomu oficerskiego jest odbycie co najmniej 12-miesięcznej praktyki pływania w okresie ostatnich pięciu lat na stanowisku odpowiedniej specjalności na statkach morskich określonych w rozporządzeniu.
2.
W razie niespełnienia wymagań określonych w ust. 1 dopuszcza się możliwość potwierdzenia dyplomu poprzez:
1)
odbycie w ostatnich sześciu miesiącach ważności dyplomu co najmniej 3-miesięcznej praktyki pływania w charakterze oficera dodatkowego w swojej specjalności lub na stanowisku o stopień niższym od stanowiska, do którego zajmowania uprawnia posiadany ważny dyplom, albo
2)
zastosowanie zamiany praktyki pływania w wymiarze jeden miesiąc praktyki za dwa miesiące pracy:
a)
w pilotażu morskim,
b)
w stoczniach na statkach morskich w dziale mechanicznym podczas prób na uwięzi albo
3)
złożenie egzaminu.
§  70.
1.
Egzaminy określone w rozporządzeniu przeprowadzają komisje egzaminacyjne działające przy dyrektorach urzędów morskich.
2.
Przewodniczących komisji egzaminacyjnych powołuje na okres 3 lat minister właściwy do spraw gospodarki morskiej na wniosek dyrektora właściwego urzędu morskiego. Minister może odwołać przewodniczącego komisji na umotywowany wniosek dyrektora właściwego urzędu morskiego.
3.
Członków komisji powołuje na okres 3 lat dyrektor właściwego urzędu morskiego na wniosek przewodniczącego komisji. Dyrektor może odwołać członka komisji egzaminacyjnej na umotywowany wniosek przewodniczącego komisji.
4.
Komisje egzaminacyjne działają na podstawie opracowanego przez dyrektora właściwego urzędu morskiego regulaminu prac komisji, który określa w szczególności: wymagania i programy egzaminów, tryb ich przeprowadzania oraz zasady wynagradzania członków komisji. Regulamin podlega zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
§  71.
1.
Egzamin przeprowadza się na pisemny wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu.