Rozdział 1 - Przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa - Wyszkolenie i kwalifikacje członków załóg statków morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.167 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 2017 r.

Rozdział  1

Przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

§  65.
1.
Każdy członek załogi statku powinien odbyć na statku przeszkolenie zapoznawcze obejmujące zagadnienia związane z ochroną statku, ochroną przeciwpożarową, zapobieganiem zanieczyszczeniu morza przez statki, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wyposażeniem ratunkowym.
2.
Każdy członek załogi statku, z zastrzeżeniem ust. 15, powinien posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych.
3.
Każdy członek załogi statku powinien, z zastrzeżeniem ust. 4a, 11, 12 i 15 oraz § 69 ust. 3, posiadać co najmniej świadectwa przeszkoleń w zakresie:
1)
ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego;
2)
elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej;
3)
bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej;
4)
problematyki ochrony na statku.
4.
Każdy członek załogi, któremu wyznaczono na statku obowiązki w zakresie ochrony, powinien posiadać świadectwo przeszkolenia dla członków załóg z przydzielonymi obowiązkami w zakresie ochrony.
4a.
Wymogi określone w ust. 3 pkt 4 nie dotyczą członków załóg statków posiadających świadectwo przeszkolenia dla członków załóg z przydzielonymi obowiązkami w zakresie ochrony.
5.
Świadectwa przeszkoleń w zakresie indywidualnych technik ratunkowych i ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego zachowują ważność przez okres 5 lat od dnia przyznania i podlegają odnowieniu pod warunkiem ukończenia szkolenia uaktualniającego i udokumentowania 6-miesięcznej praktyki pływania w okresie ostatnich 5 lat. W przypadku braku wymaganej praktyki pływania konieczne jest ukończenie pełnego szkolenia.
6.
Warunkiem uzyskania świadectwa przeszkolenia w zakresie problematyki ochrony na statku jest ukończenie odpowiedniego szkolenia.
6a.
Warunkiem uzyskania świadectwa przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej jest ukończenie odpowiedniego szkolenia.
7.
Warunkiem uzyskania świadectwa przeszkolenia dla członków załóg z przydzielonymi obowiązkami w zakresie ochrony jest ukończenie odpowiedniego szkolenia.
8.
Warunkiem uzyskania świadectwa przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego jest ukończenie odpowiedniego szkolenia.
9.
Świadectwo przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego zachowuje ważność przez okres 5 lat od dnia przyznania i podlega odnowieniu pod warunkiem ukończenia szkolenia uaktualniającego i udokumentowania 6-miesięcznej praktyki pływania w okresie ostatnich 5 lat. W przypadku braku wymaganej praktyki pływania konieczne jest ukończenie pełnego szkolenia.
10.
Warunkiem uzyskania świadectwa przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej jest ukończenie odpowiedniego szkolenia.
11.
Wymogi określone w ust. 3 pkt 3 nie dotyczą członków załóg statków rybackich i statków żeglugi krajowej innych niż pasażerskie.
12.
Wymogi określone w ust. 3 pkt 4 nie dotyczą członków załóg statków rybackich i statków żeglugi krajowej.
13.
Na łodziach rybackich w żegludze krajowej świadectwa przeszkoleń w zakresie indywidualnych technik ratunkowych, ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego i elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej mogą być zastąpione świadectwem przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa dla członków załóg na łodzi rybackiej w żegludze krajowej.
14.
Świadectwo przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa dla członków załóg na łodzi rybackiej w żegludze krajowej zachowuje ważność przez okres 5 lat od dnia przyznania i podlega odnowieniu pod warunkiem:
1)
posiadania 12-miesięcznej praktyki pływania odbytej w okresie ostatnich 5 lat albo
2)
posiadania 6-miesięcznej praktyki pływania odbytej w okresie ostatnich 12 miesięcy ważności świadectwa przeszkolenia, albo
3)
ukończenia pełnego szkolenia na to świadectwo.
15.
Wymogi określone w ust. 2 i 3 nie dotyczą członków załóg statków brzegowych stacji ratowniczych służby SAR, pod warunkiem posiadania zaświadczenia o ukończeniu przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa wydanego przez dyrektora służby SAR.
§  66.
1.
Każdy członek załogi wyznaczony do kierowania zbiorczym środkiem ratunkowym powinien posiadać świadectwo ratownika.
2.
Na statkach wyposażonych w szybkie łodzie ratownicze każdy członek załogi wyznaczony do kierowania tą łodzią powinien posiadać świadectwo starszego ratownika.
3.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie świadectwa ratownika powinna posiadać aktualne świadectwo przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych, co najmniej 6-miesięczną praktykę pływania na statkach morskich oraz ukończyć odpowiednie szkolenie.
4.
Świadectwo ratownika zachowuje ważność przez okres 5 lat od dnia przyznania i podlega odnowieniu pod warunkiem ukończenia szkolenia uaktualniającego i udokumentowania 6-miesięcznej praktyki pływania w okresie ostatnich 5 lat. W przypadku braku wymaganej praktyki pływania konieczne jest ukończenie pełnego szkolenia.
5.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie świadectwa starszego ratownika powinna posiadać aktualne świadectwo przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych, świadectwo ratownika oraz ukończyć odpowiednie szkolenie.
6.
Świadectwo starszego ratownika zachowuje ważność przez okres 5 lat od dnia przyznania i podlega odnowieniu pod warunkiem ukończenia szkolenia uaktualniającego i udokumentowania 6-miesięcznej praktyki pływania w okresie ostatnich 5 lat. W przypadku braku wymaganej praktyki pływania konieczne jest ukończenie pełnego szkolenia.
§  67.
1.
Na statkach wyposażonych w urządzenia radiokomunikacyjne kapitan i oficerowie w dziale pokładowym powinni posiadać odpowiednie aktualne świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej, wydane na podstawie przepisów w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych.
2.
Na statkach wyposażonych w ECDIS kapitan i oficerowie w dziale pokładowym powinni posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie obsługi i wykorzystania ECDIS.
§  68.
1.
Na morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej kapitan i starszy oficer powinni posiadać świadectwo przeszkolenia w zakresie sprawowania opieki medycznej nad chorym.
2.
Świadectwo przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1, zachowuje ważność przez okres 5 lat od dnia przyznania i podlega odnowieniu przez ukończenie szkolenia uaktualniającego.
§  69.
1.
Oficer wyznaczony do pełnienia funkcji oficera ochrony statku na statkach w żegludze międzynarodowej powinien posiadać świadectwo przeszkolenia oficera ochrony statku.
2.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie świadectwa przeszkolenia oficera ochrony statku powinna posiadać co najmniej 12-miesięczną praktykę pływania na statkach morskich oraz ukończyć szkolenie na to świadectwo.
3.
Wymogi określone w § 65 ust. 3 pkt 4 i ust. 4 nie dotyczą członków załóg statków posiadających świadectwo przeszkolenia oficera ochrony statku.
§  70.
1.
Przed dopuszczeniem do pracy na statku każdy nowo zaokrętowany członek załogi powinien ukończyć, nadzorowane przez wyznaczonego oficera, szkolenia dotyczące zapoznania ze statkiem w zakresie zagadnień związanych z ochroną statku, ochroną przeciwpożarową, zapobieganiem zanieczyszczeniu morza przez statki, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wyposażeniem ratunkowym. Szkolenia powinny być prowadzone w taki sposób, aby nie zakłócały normalnego funkcjonowania statku.
2.
Każdy członek załogi realizujący program szkolenia objętego książką praktyk powinien być nadzorowany przez wyznaczonego oficera.
3.
Wyznaczony oficer, na statkach pasażerskich przewożących powyżej 400 pasażerów, odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa i ochrony oraz stan sprzętu ratunkowego i przeciwpożarowego, a także szkolenie załogi w zakresie bezpieczeństwa życia na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu morza przez statki powinien posiadać dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym.