Rozdział 3 - Aukcje. - Wystawy i targi gospodarcze oraz aukcje.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.61.400

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1939 r.

Rozdział  III.

Aukcje.

(1)
Aukcje może przeprowadzać wyłącznie przedsiębiorstwo aukcyjne.
(2)
Na prowadzenie przedsiębiorstwa aukcyjnego wymagane jest uprzednie pozwolenie władzy.
(3)
Pozwolenia udziela Minister Przemysłu i Handlu według swobodnego uznania, po wysłuchaniu opinii właściwych izb samorządu gospodarczego.
(1)
Pozwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa aukcyjnego można udzielić jedynie:
1)
spółdzielniom i firmom, posiadającym charakter kupca rejestrowego, wykazującym się odpowiednią znajomością całokształtu spraw, związanych z prowadzeniem zamierzonego przedsiębiorstwa aukcyjnego, a zwłaszcza rodzaju towarów, mających stanowić przedmiot jego czynności;
2)
instytucjom samorządu terytorialnego i gospodarczego;
3)
stowarzyszeniom i związkom producentów rolnych, posiadającym osobowość prawną;
4)
zrzeszeniom przemysłowym i rzemieślniczym.
(2)
Pozwolenie może być udzielone na czas ograniczony lub nieograniczony.

Nazwy "aukcja" lub podobnie brzmiącej np. "przedsiębiorstwo aukcyjne" może używać tylko przedsiębiorstwo, które otrzymało pozwolenie, przewidziane w art. 10 lub w art. 23.

(1)
Aukcja powinna być prowadzona ściśle według wydanego przez przedsiębiorstwo aukcyjne regulaminu.
(2)
Regulamin aukcyjny zatwierdza - po wysłuchaniu opinii właściwych izb samorządu gospodarczego - Minister Przemysłu i Handlu, a jeżeli przedmiotem aukcji mają być artykuły rolnicze produkcji krajowej - Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
(3)
Regulamin aukcyjny powinien zawierać postanowienia, dotyczące: osób sprzedających i kupujących, sposobu prowadzenia przetargu, zapłaty i odbioru towarów, opakowania, należności przedsiębiorstwa aukcyjnego, wystawiania próbek towaru, katalogu towarów, podlegających przetargowi, ogłaszania regulaminów i notowań cen, uzyskanych na przetargach, załatwiania sporów, reklamacyj i sprawozdań.

Towary, będące przedmiotem aukcji, powinny znajdować się w całości lub w części (jako próbki), na terenie aukcji lub w innym wskazanym miejscu oraz być wystawione przed otwarciem przetargu na pokaz dla kupujących.

Przedsiębiorstwu aukcyjnemu ani też członkom władz i funkcjonariuszom takiego przedsiębiorstwa nie wolno:

1)
nabywać towarów, wystawianych przez to przedsiębiorstwo na sprzedaż aukcyjną;
2)
sprzedawać własnych towarów w drodze przetargu publicznego, przeprowadzanego przez to przedsiębiorstwo, jeżeli pozwolenie na prowadzenie przedsiębiorstwa aukcyjnego (art. 10 lub 23) nie zawiera wyraźnego w tej mierze uprawnienia.
(1)
Nadzór nad przedsiębiorstwami aukcyjnymi sprawuje Minister Przemysłu i Handlu.
(2)
Minister Przemysłu i Handlu może mianować delegata, który czuwa nad przestrzeganiem przez przedsiębiorstwo przepisów ustawy niniejszej i przepisów na jej podstawie wydanych oraz warunków pozwolenia i postanowień regulaminu aukcyjnego.
(3)
Minister Przemysłu i Handlu może funkcje nadzoru nad aukcjami zlecić samorządowi gospodarczemu.
(1)
Minister Przemysłu i Handlu może, po zasięgnięciu opinii lub na wniosek właściwych izb samorządu gospodarczego, odebrać pozwolenie na prowadzenie przedsiębiorstwa aukcyjnego:
1)
jeżeli przedsiębiorstwo nie zostanie uruchomione w ciągu sześciu miesięcy od dnia udzielenia pozwolenia;
2)
jeżeli zarządca przedsiębiorstwa został skazany prawomocnie:
a)
za przestępstwo z chęci zysku, popełnione w związku z prowadzeniem odnośnego przedsiębiorstwa, lub
b)
dwukrotnie w ciągu trzech lat za naruszenie zakazu określonego w art. 15;
3)
jeżeli przedsiębiorstwo, mimo trzykrotnego pisemnego upomnienia, nie stosuje się do przepisów ustawy niniejszej i przepisów, na jej podstawie wydanych, do warunków pozwolenia lub do postanowień regulaminu aukcyjnego.
(2)
W przypadku, określonym w ust. (1) pkt 2), odebranie pozwolenia może nastąpić w ciągu trzech lat od dnia zaistnienia wymienionych w nim warunków.

Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu, wydane po wysłuchaniu opinii związków samorządu gospodarczego, określa warunki udzielania pozwoleń na prowadzenie przedsiębiorstw aukcyjnych, nie wyłączając obowiązku składania kaucji, jej przeznaczenia, formy i wysokości oraz prawa i obowiązki przedsiębiorstwa aukcyjnego.