Rozdział 2 - Wystawy i targi. - Wystawy i targi gospodarcze oraz aukcje.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.61.400

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1939 r.

Rozdział  II.

Wystawy i targi.

(1)
Na urządzanie wystaw oraz targów wymagane jest uprzednie pozwolenie władzy.
(2)
Przed uzyskaniem pozwolenia władzy nie wolno przystępować do przyjmowania zgłoszeń od wystawców oraz do reklamy i propagandy wystawy lub targów.
(3)
Pozwoleń na urządzanie wystaw lub targów udziela się na podstawie swobodnego uznania władzy w terminie do dwóch miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku o pozwolenie. W przypadku niemożności powzięcia decyzji w terminie dwumiesięcznym, władza zawiadamia wnioskodawców, że decyzja zostanie powzięta w terminie, nie przekraczającym czterech miesięcy od daty złożenia wniosku o pozwolenie.
(4)
Pozwoleń na urządzanie wystaw i targów można udzielać jedynie:
1)
instytucjom samorządu terytorialnego;
2)
instytucjom samorządu gospodarczego;
3)
zrzeszeniom przemysłowym i ich związkom;
4)
cechom rzemieślniczym i ich związkom;
5)
zrzeszeniom i organizacjom rolniczym oraz ich związkom;
6)
instytucjom, których statuty przewidują cele społeczno-gospodarcze;
7)
spółdzielniom;
8)
kupcom rejestrowym.
(1)
Kto zamierza urządzić wystawę lub targi, powinien:
1)
wykazać się środkami finansowymi, odpowiednimi do urządzenia danej wystawy lub targów i zabezpieczającymi przed ewentualnym niedoborem;
2)
wykazać, że osoby, upełnomocnione do kierowania pracami organizacji wystawy lub targów, posiadają odpowiednie kwalifikacje fachowe.
(2)
Władza może zażądać od organizatorów wystaw i targów złożenia kaucji, w formie i w wysokości wskazanej przez tę władzę, dla zabezpieczenia wszelkich pretensyj do organizatorów, które mogą powstać w związku z urządzeniem wystawy lub targów.
(1)
Pozwoleń na urządzanie wystaw i targów o charakterze przemysłowo-handlowym udziela Minister Przemysłu i Handlu.
(2)
Pozwoleń na urządzanie wystaw rolniczych udziela Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
(3)
Pozwoleń na urządzanie wystaw i targów przemysłowo-rolniczo-handlowych udziela Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
(4)
Pozwoleń na urządzanie wystaw higieniczno-sanitarnych udziela Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Opieki Społecznej.
(5)
Pozwolenia są udzielane po wysłuchaniu opinii właściwych izb samorządu gospodarczego lub ich związków, a w razie potrzeby - również odpowiednich organizacyj społeczno-gospodarczych.
(6)
Wystawianie wyrobów przemysłowych, związanych bezpośrednio z obroną Państwa i stanowiących obecny sprzęt uzbrojenia armii, może nastąpić po każdorazowym uzyskaniu zezwolenia Ministra Spraw Wojskowych.

Właściwi ministrowie (art. 6) mogą przekazywać uprawnienia, wynikające z ustawy niniejszej, wojewódzkim władzom administracji ogólnej.

(1)
Na wystawach mogą być udzielane za zezwoleniem właściwego ministra (art. 6) odznaczenia honorowe, pieniężne lub przedmiotowe przez organizacje wystawowe oraz instytucje samorządowe, gospodarcze i społeczne.
(2)
Właściwi ministrowie (art. 6) mogą nadawać na wystawach specjalne odznaczenia państwowe; inni zainteresowani ministrowie mogą to czynić w porozumieniu z właściwym ministrem.
(3)
Rozporządzenie Rady Ministrów ustala formę i rodzaje odznaczeń państwowych.
(4)
Udzielanie odznaczeń wystawcom na targach jest w zasadzie niedopuszczalne; wyjątki od powyższej zasady mogą dotyczyć jedynie targów specjalnych lub działów specjalnych na targach w zakresie produkcji rolniczej.

Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu, wydane w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Opieki Społecznej, określa szczegółowo tryb wnoszenia podań, warunki, jakie powinni wypełnić organizatorzy wystaw i targów, warunki i tryb i nadawania odznaczeń oraz sprawy, jakie powinny być uregulowane w umowach organizatorów wystaw i targów z wystawcami.