§ 7. - Wysokość, zasady i tryb wymierzania i ściągania kar pieniężnych za nieprzestrzeganie wymagań ochrony środowiska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.24.99

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lipca 1982 r.
§  7.
1.
Wysokość kary pieniężnej za usuwanie drzew i krzewów bez wymaganej zgody terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego oraz za zanieczyszczenie terenów zieleni, drzew i krzewów, powodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych, wykorzystywaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych albo stosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności lub zwierząt, ustala się w zależności od rodzaju zieleni, a w odniesieniu do drzew - w zależności od ich gatunku i obwodu pnia, z zastosowaniem stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Wysokość kary pieniężnej, o której mowa w ust. 1, w odniesieniu do drzew nie wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia ustala się jak dla drzew o podobnej wartości przyrodniczej, wymienionych w tym załączniku.
3.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego wymierza karę podwyższoną:
1)
o 50% za usuwanie drzew lub krzewów z terenów położonych w odległości do 200 m od zbiornika lub cieku wodnego, z obszarów ochrony uzdrowiskowej, z terenów stref ochronnych i z terenów zieleni miejskiej,
2)
o 100% za usuwanie drzew lub krzewów z terenów mieszkalnej zabudowy osiedlowej, ulic i placów miejskich.
4.
Przez niewłaściwe wykonywanie robót ziemnych rozumie się wykonywanie tych robót w sposób powodujący:
1)
mechaniczne uszkodzenie systemu korzeniowego,
2)
uszkodzenie systemu korzeniowego w wyniku zmian fizykochemicznych w glebie, będących następstwem wykonanych robót ziemnych,
3)
naruszenie warunków glebowych związanych z obniżeniem lub podwyższeniem otoczenia, prowadzące do uschnięcia drzewa lub krzewu, a także pogarszanie fizycznych właściwości gleby, prowadzące do zniszczenia terenów zieleni.
5.
Przez niewłaściwe wykorzystanie sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych rozumie się używanie tego sprzętu lub urządzeń w sposób powodujący mechaniczne uszkodzenie systemu korzeniowego albo części naziemnych drzewa lub krzewu, prowadzące do ich uschnięcia, jak też zniszczenia terenów zieleni.
6.
Przez stosowanie środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności lub zwierząt rozumie się używanie na terenach zieleni miejskiej oraz na terenach zieleni na obszarze wsi o zwartej zabudowie, a także w pobliżu drzew i krzewów środków chemicznych, a zwłaszcza chlorków sodu i wapnia, niezgodnie z przepisami, o których mowa w art. 44 ust. 3 ustawy, jak również składowanie w okresie zimy zasolonego śniegu lub dopuszczenie do gromadzenia się zasolonej wody w pobliżu drzew i krzewów, powodujące utrudnienie procesów fizjologicznych i warunków życia zwierząt, pogorszenie fizycznych właściwości gleby i warunków dostępu do korzeni, prowadzące do uschnięcia drzewa lub krzewu albo zniszczenia terenów zieleni.