Rozdział 9 - Dotacje na dofinansowanie kosztów ochrony roślin i rolnictwa ekologicznego oraz zasady i tryb ich udzielania 49 - Wysokość stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowe zasady i tryb udzielania oraz rozliczania tych dotacji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.35.401

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 2001 r.

Rozdział  9

Dotacje na dofinansowanie kosztów ochrony roślin i rolnictwa ekologicznego oraz zasady i tryb ich udzielania 49

§  45.
Podmiotom może być udzielana dotacja na:
1)
pokrycie kosztów wykonania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. o ochronie roślin uprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 751 i Nr 101, poz. 1178), zwanej dalej "ustawą o ochronie roślin uprawnych", nakazanych decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony roślin,
2)
pokrycie rzeczywistej szkody poniesionej przy wykonywaniu decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin w sprawie zwalczania organizmów szkodliwych, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy o ochronie roślin uprawnych,
3)
pokrycie kosztów zwalczania organizmów szkodliwych na podstawie decyzji wojewódzkich inspektorów ochrony roślin na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy o ochronie roślin uprawnych, w trybie postępowania egzekucyjnego,
4)
pokrycie kosztów ekspertyz związanych z wyceną czynności, o których mowa w pkt 1, oraz rzeczywistej szkody, o której mowa w pkt 2,
5)
pokrycie kosztów badań organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie roślin uprawnych oraz innych organizmów o znaczeniu międzynarodowym, w celu stwierdzenia zasadności umieszczenia ich na liście organizmów zwalczanych z urzędu,
6)
pokrycie kosztów badań gleby oraz roślin na obecność organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania, w wysokości określonej w załączniku nr 15 do rozporządzenia.
7)
pokrycie kosztów, nie wyższych niż określone w lp. 5 załącznika nr 15 do rozporządzenia, opracowania programu komputerowego rejestracji producentów roślin i wystawiania paszportów roślin, w wysokości rzeczywistych kosztów.
§  46.
1.
Podmiotom realizującym usługi w zakresie:
1)
prognozowania i sygnalizacji terminów zwalczania chorób i szkodników roślin uprawnych,
2)
kontroli jakości środków ochrony roślin,
3)
analizy pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych,
4)
badań nad techniką stosowania środków ochrony roślin

- może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 15 do rozporządzenia.

2.
Decyzje w sprawie udzielenia dotacji wydaje Główny Inspektor Ochrony Roślin, zwany dalej Głównym Inspektorem, na wniosek podmiotu.
§  46a. 50
 
1.
Podmiotom realizującym usługi w zakresie zaprawiania nasion niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej może być udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów zaprawiania, obejmujących koszt usługi oraz wartość zużytego środka ochrony roślin, w wysokości określonej w lp. 6 załącznika nr 14 do rozporządzenia, jeżeli:
1)
nasiona przeznaczone są do siewu w gospodarstwach położonych w rejonach zagrożonych występowaniem śnieci karłowej, wskazanych przez wojewódzkiego inspektora inspekcji ochrony roślin,
2)
do zaprawiania nasion zastosowano środek ochrony roślin zalecany do zwalczania śnieci karłowej i zaprawianie przeprowadzono zgodnie z wymaganiami określonymi w etykiecie-instrukcji stosowania tego środka.
2.
Decyzje w sprawie przyznania dotacji wydaje Główny Inspektor na wniosek podmiotu zaakceptowany przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin, złożony do dnia 15 listopada i zawierający:
1)
imię i nazwisko lub nazwę podmiotu i adres oraz potwierdzenie zgłoszenia prowadzonej działalności gospodarczej,
2)
imię i nazwisko oraz adres producenta rolnego - usługobiorcy, ewentualnie miejsce położenia użytków rolnych,
3)
oświadczenie producenta rolnego o wielkości użytków rolnych przeznaczonych dla uprawy pszenicy ozimej,
4)
numer i datę faktury, ilość zaprawionych nasion niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej,
5)
nazwę środka ochrony roślin, którym zaprawiono nasiona,
6)
wyliczenie przysługującej dotacji, wynikającej ze stawki dotacji i masy zaprawionych nasion.
3.
Realizacja usług, o których mowa w ust. 1, powinna być potwierdzona fakturą zawierającą:
1)
wartość usługi ogółem, w tym wartość zużytego środka ochrony roślin,
2)
kwotę przysługującej dotacji,
3)
kwotę, jaką płaci producent rolny.
§  47.
1.
Podmiotom upoważnionym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin, na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o ochronie roślin uprawnych, do prowadzenia badań może być udzielona dotacja według stawek określonych w załączniku nr 16 do rozporządzenia za badania opryskiwaczy ciągnikowych lub samobieżnych, polowych i sadowniczych będących w użytkowaniu rolników do wykonywania zabiegów ochrony roślin.
2.
Decyzje w sprawie przyznania dotacji wydaje Główny Inspektor na wniosek podmiotu zaakceptowany przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony.
§  48.
1.
Środki na wypłatę dotacji przekazuje minister właściwy do spraw rolnictwa Głównemu Inspektorowi na jego wniosek.
2.
Dotacje, o których mowa w:
1) 51
§ 45, § 46 ust. 1 pkt 1 i 4 i § 46a - są wypłacane po wykonaniu zadania,
2) 52
§ 46 ust. 1 pkt 2 i 3 - są wypłacane po wykonaniu zadania w okresach miesięcznych,
3)
§ 47 - są wypłacane po wykonaniu zadania w okresach kwartalnych.
§  49.
1.
Podmiotom, które prowadzą pod kontrolą przestawianie gospodarstwa na produkcję metodami ekologicznymi lub produkcję zgodnie z kryteriami rolnictwa ekologicznego - potwierdzone ważnym zaświadczeniem lub certyfikatem, zwanym dalej "zaświadczeniem gospodarstwa ekologicznego", wydanym przez uprawnioną jednostkę do wydawania zaświadczeń i kontroli, może być udzielona dotacja:
1)
do 1 ha uprawy ekologicznej według stawek określonych w załączniku nr 17 do rozporządzenia,
2)
na dofinansowanie kosztów usługi kontroli w wysokości określonej w załączniku nr 18 do rozporządzenia.
2.
Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może być udzielona w wysokości stawek określonych w załączniku nr 17 do rozporządzenia, za każdy hektar uprawy ekologicznej w gospodarstwie do 100 ha upraw ekologicznych. Dla powierzchni od 100 do 300 ha upraw ekologicznych stawki dotacji obniża się o 50%.
3.
Dotacje, o których mowa w ust. 1, wypłaca Stacja Chemiczno-Rolnicza na wniosek podmiotu, potwierdzony przez jednostkę, o której mowa w ust. 1, złożony do końca III kwartału i zawierający:
1)
numer zaświadczenia gospodarstwa ekologicznego,
2)
rodzaj i wielkość powierzchni kontrolowanych upraw ekologicznych,
3)
datę kontroli przeprowadzonej w gospodarstwie przez jednostkę, o której mowa ust. 1.
4.
Środki na wypłatę dotacji przekazywane są Stacji Chemiczno-Rolniczej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa na jej wniosek.
49 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2001 r. (Dz.U.01.41.468) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
50 § 46a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 10 października 2001 r. (Dz.U.01.128.1431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2001 r.
51 § 48 ust. 2 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2001 r. (Dz.U.01.41.468) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 10 października 2001 r. (Dz.U.01.128.1431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2001 r.

52 § 48 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2001 r. (Dz.U.01.41.468) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.