Rozdział 6 - Wysokość stawek dotacji na finansowanie pozysku i transportu wapna nawozowego z lokalnych źródeł pozysku oraz zasady i tryb ich udzielania - Wysokość stawek dotacji dla rolnictwa oraz zasady i tryb ich udzielania w 1991 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.70.306

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1991 r.

Rozdział  6

Wysokość stawek dotacji na finansowanie pozysku i transportu wapna nawozowego z lokalnych źródeł pozysku oraz zasady i tryb ich udzielania

§  32.
Podmiotowi gospodarczemu pozyskującemu wapno nawozowe z kopalni kredy jeziornej lub łąkowej i zużywającemu je na potrzeby własne lub sprzedającemu je na cele rolnicze do wysiewu na użytkach rolnych i w pracowniczych ogrodach działkowych przysługuje dotacja na pokrycie części kosztów jego pozysku w wysokości określonej pod lp. 1 załącznika nr 8 do rozporządzenia.
§  33.
1.
Podmiotowi gospodarczemu za transport zużytego na potrzeby własne lub sprzedanego wapna nawozowego, przeznaczonego na cele rolnicze do wysiewu na użytkach rolnych i w pracowniczych ogrodach działkowych:
1)
o których mowa w § 32,
2)
odpadowego z zakładów przemysłowych o nazwie węglan posodowy suchy, posodowy mokry, pokekowy, pocelulozowy, po flotacji siarki, wapno defekacyjne, dekarbonizacyjne, pokarbidowe, pyły z cementowni i popioły podymnicowe z elektrowni i elektrociepłowni

do miejsca jego wyładunku u odbiorcy lub we własnym gospodarstwie przysługuje dotacja na pokrycie części kosztów jego transportu w wysokości określonej pod lp. 2 załącznika nr 8 do rozporządzenia.

2.
W odniesieniu do wapna nawozowego zużytego na potrzeby własne dotacja przysługuje do ilości pobranego wapna, potwierdzonej przez zakład przemysłowy lub kopalnię wapna nawozowego ze źródeł lokalnych, nie większej jednak, niż to wynika z norm zużycia zaleconych przez okręgową stację chemiczno-rolniczą dla danego gospodarstwa. Dotacja ta przysługuje od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.
3.
Dotacja do wapna odpadowego o nazwach wapno dekarbonizacyjne, pokarbidowe, pyły z cementowni i popioły podymnicowe z elektrowni i elektrociepłowni przysługuje w 1991 r., pod warunkiem uzyskania przez podmiot gospodarczy od Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach pozytywnej opinii dopuszczającej to wapno do stosowania.
4.
Jeżeli wapno nawozowe jest transportowane do miejscowości podgórskich i górskich, określonych w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. Nr 52, poz. 268, z 1986 r. Nr 46, poz. 225, z 1988 r. Nr 1, poz. 1, z 1989 r. Nr 7, poz. 45, Nr 10, poz. 53, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198), stawkę dotacji określoną w ust. 1 zwiększa się o 10%.
5.
Dotacja, o której mowa w ust. 1 i 4, przysługuje, jeżeli transport wapna nawozowego jest dokonywany najkrótszą drogą z najbliżej położonego miejsca jego załadunku do miejsca jego wyładunku u odbiorcy, przy czym maksymalna odległość transportu, przy której przysługuje dotacja wynosi:
1)
100 km - dla wapna z kopalni kredy jeziornej lub łąkowej, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, oraz wapna posodowego suchego, pokarbidowego suchego, pyłów z cementowni i popiołów podymnicowych,
2)
50 km - dla wapna odpadowego z zakładów przemysłowych, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, z wyjątkiem wapna posodowego suchego, pokarbidowego suchego, pyłów z cementowni i popiołów podymnicowych.
6.
W razie gdy wapna odpadowego w odstojnikach i na hałdach, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest więcej niż wynoszą roczne potrzeby nawozowe powierzchni użytków rolnych, znajdujących się w promieniu do 50 km od zakładu przemysłowego, odległość, o której mowa w ust. 5 pkt 2, w indywidualnych przypadkach może być zwiększona przez Ministra Finansów do 100 km na wniosek właściwego urzędu wojewódzkiego, zaopiniowany przez izbę skarbową.
§  34.
Podmiot gospodarczy, któremu przysługuje dotacja z tytułu pozysku lub transportu wapna nawozowego, określona w § 32 i 33, powinien posiadać, zgodny z Polską Normą lub normą branżową, atest jakościowy sporządzony przez okręgową stację chemiczno-rolniczą lub opinię Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach każdej partii sprzedanego lub zużytego na potrzeby własne wapna oraz kartę przewozową, zawierającą dane dotyczące:
1)
parametrów jakościowych wapna (numer i datę wydania atestu),
2)
ilości wapna potwierdzonej przez odbiorcę,
3)
ceny za 1 tonę sprzedanego wapna.
§  35.
1.
Dotacje, o których mowa w § 32 i 33, są przekazywane podmiotom gospodarczym przez właściwe miejscowo izby skarbowe, w granicach wydatków budżetowych przyznanych na ten cel, po przedstawieniu przez zainteresowane podmioty gospodarcze zestawień należnych dotacji w układzie uzgodnionym z izbą skarbową. Przekazanie dotacji następuje w okresach miesięcznych.
2.
Podmioty gospodarcze zainteresowane korzystaniem z dotacji, o których mowa w § 32 i 33, przedstawiają izbie skarbowej, przed rozpoczęciem działalności objętej dotowaniem, wniosek o zapewnienie dotacji oraz uzgadniają właściwy do celów dotacyjnych sposób jej ewidencjonowania.