Rozdział 14 - Dotacje na dofinansowanie nakładów inwestycyjnych w zakresie zaopatrzenia wsi w wodę i budowy urządzeń ściekowych oraz zasady i tryb ich udzielania - Wysokość stawek dotacji dla rolnictwa oraz szczegółowe zasady i tryb ich udzielania w 1996 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.81.378

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1996 r.

Rozdział  14

Dotacje na dofinansowanie nakładów inwestycyjnych w zakresie zaopatrzenia wsi w wodę i budowy urządzeń ściekowych oraz zasady i tryb ich udzielania

§  61.
1.
Dotacje mogą być udzielane na dofinansowanie nakładów inwestycyjnych poniesionych w 1996 r. na zaopatrzenie wsi w wodę i budowę urządzeń ściekowych.
2.
Gminie mogą być udzielane dotacje na inwestycje w zakresie:
1)
zbiorowego zaopatrzenia wsi w wodę,
2)
kanalizacji wsi,
3)
oczyszczalni ścieków na wsi.
3.
Dotacje, o których mowa w ust. 2, mogą być udzielane na inwestycje kontynuowane w 1996 r. w wysokości nie przekraczającej wielkości wydatkowych na te inwestycje środków finansowych gminy, w tym środków finansowych wpłacanych gminie przez komitety społeczne i rolników w 1996 r. Udział pracy fizycznej i sprzętu rolników lub komitetów społecznych w inwestycji zalicza się do środków finansowych gminy po uprzednim dokonaniu przedmiaru robót, wycenie ich według kosztorysu inwestorskiego i zatwierdzeniu kalkulacji przez inspektora nadzoru wojewódzkiego zarządu melioracji i urządzeń wodnych, z zastrzeżeniem ust. 4-7.
4.
Dotacje mogą być udzielane na dofinansowanie do 50% kosztów budowy jednego punktu czerpalnego wody we wsiach, w których występuje stały lub okresowy co najmniej 3-miesięczny brak wody.
5.
Dotacja może być udzielona w wysokości do 50% środków wydatkowanych na modernizację stacji uzdatniania wody wybudowanych przed 1976 r.
6.
Dotacja na wybudowaną oczyszczalnię ścieków, służącą jednemu lub grupie gospodarstw rolnych, może być przyznana przez wojewodę po uzyskaniu pozytywnej opinii gminy i przedstawieniu rachunków; wysokość dotacji nie może przekraczać 50% wartości zakupionych urządzeń i materiałów wbudowanych.
7.
Dotacja na realizację wspólnej inwestycji w zakresie ujęcia wody, stacji uzdatniania lub rurociągu tranzytowego może być udzielona związkowi międzygminnemu, na jego wniosek, w wysokości nie przekraczającej 20% środków budżetowych przeznaczonych w budżecie wojewody na zaopatrzenie wsi w wodę i budowę urządzeń ściekowych na wsi.
8.
Dotacje na inwestycje, o których mowa w ust. 2 i 4-7, nie mogą być wykorzystane na inwestycje wynikające ze szkód górniczych oraz na inwestycje realizowane przez Skarb Państwa, z wyjątkiem inwestycji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
9.
Dotacje na inwestycje, o których mowa w ust. 2 i 4-7, mogą być udzielane, jeżeli projekt uzyskał pozytywną opinię wojewódzkiego zarządu melioracji i urządzeń wodnych.
10.
Dotacje są przekazywane przez wojewodę na wniosek wojewódzkiego zarządu melioracji i urządzeń wodnych, sporządzony na podstawie sprawdzonych rachunków (faktur) dokumentujących poniesione nakłady inwestycyjne.
11.
Dotacje, o których mowa w ust. 4-7, podlegają rozliczeniu do dnia 20 stycznia 1997 r. według stanu realizacji na dzień 31 grudnia 1996 r., a w odniesieniu do gmin i związków międzygminnych - na zasadach określonych w ustawie z dnia 10 grudnia 1993 r. o finansowaniu gmin (Dz. U. Nr 129, poz. 600, z 1994 r. Nr 105, poz. 509 oraz z 1995 r. Nr 124, poz. 601 i Nr 154, poz. 794).
12.
Dotacja na inwestycje wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub nie wykorzystane oraz nie spełniające warunków, o których mowa w ust. 2 i 3, z zastrzeżeniem ust. 6 i 11, podlegają przekazaniu do dnia 20 stycznia 1997 r. na rachunek budżetu wojewody.
13.
Wojewoda składa Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej sprawozdanie z wykorzystania dotacji w terminie do dnia 15 lutego 1997 r.