§ 4. - Wysokość opłat związanych z dokonaniem zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.71.443

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1947 r.
§  4.
1.
Przyjmując wpłatę, urząd skarbowy (rewizyjny) wydaje zaświadczenie według załączonego wzoru stwierdzające wysokość i rodzaj obrotu osiągniętego przez wpłacającego w miesiącu, o których mowa w § 1, stawkę podatku obrotowego oraz wysokość opłaty pobranej.
2.
Jeżeli władza podatkowa wydaje w odniesieniu do zaliczki na podatek obrotowy za miesiąc czerwiec 1947 r. decyzję w trybie art. 126 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174), osoba obowiązana do zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych ma obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości różnicy między opłatą wniesioną przy składaniu zawiadomienia a tą, jaka się należy od obrotu przyjętego przez władzę podatkową dla ustalenia zaliczki. Dodatkowa opłata powinna być uiszczona najpóźniej w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia ostatecznej decyzji, jeżeli termin zakreślony do uiszczenia opłaty już upłynął.
3.
W przypadku wymienionym w ust. 2 władza podatkowa obowiązana jest z urzędu zawiadomić bezzwłocznie o ostatecznej decyzji właściwą władzę przemysłową. Władza podatkowa ma również obowiązek bezzwłocznego zawiadomienia właściwej władzy przemysłowej o nieuiszczeniu przez zobowiązanego dodatkowej opłaty, o której mowa w ust. 2; w takim przypadku władza przemysłowa unieważni wydane już zaświadczenie.
4.
Na wniosek wpłacającego urząd skarbowy (rewizyjny) winien wydać decyzję co do wysokości należnej opłaty. Decyzja ta może być zaskarżona w trybie przewidzianym w dekrecie z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174). Wniesienie odwołania nie zwalnia od obowiązku uiszczenia opłaty w wysokości orzeczonej przez urząd skarbowy (rewizyjny) bądź od obowiązku zaniechania prowadzenia przemysłu i zajęć zarobkowych, gdyby opłaty nie zostały wniesione w wysokości przez urząd skarbowy (rewizyjny) ustalonej.

W razie uwzględnienia odwołania część nienależnie wniesionych opłat podlega zwrotowi.