Rozdział 6 - Sposób noszenia odznak honorowych, odznak tytułów honorowych, honorowej broni białej, a także eksponowania i przechowywania niektórych wyróżnień - Wyróżnianie żołnierzy, byłych żołnierzy oraz pododdziałów, oddziałów i instytucji wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.124.841

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 2010 r.

Rozdział  6

Sposób noszenia odznak honorowych, odznak tytułów honorowych, honorowej broni białej, a także eksponowania i przechowywania niektórych wyróżnień

§  25.
1.
Wyróżniony żołnierz i były żołnierz może nosić odznakę honorową i odznakę tytułu honorowego na mundurze od dnia otrzymania tego wyróżnienia - w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej oraz po jej zakończeniu, a na ubiorze cywilnym w formie miniaturki.
2.
Wyróżniony żołnierz może nosić na mundurze odznakę tytułu honorowego, o którym mowa w:
1)
§ 5 ust. 2:
a)
pkt 1 i 2 - od dnia otrzymania tego wyróżnienia do dnia zakończenia nauki odpowiednio w szkole podoficerskiej, centrum lub ośrodku szkolenia albo jednostce wojskowej,
b)
pkt 3 - od dnia otrzymania tego wyróżnienia do dnia przystąpienia do sesji egzaminacyjnej w kolejnym roku studiów albo do zakończenia podlegającego ocenie etapu nauki w studium oficerskim, a także w okresie do zakończenia studiów (nauki) w uczelni wojskowej;
2)
§ 5 ust. 3 i 4 - od dnia otrzymania tego wyróżnienia - w okresie pełnienia zawodowej służby wojskowej.
3.
Żołnierz Narodowych Sił Rezerwowych może nosić na mundurze odznakę tytułu honorowego z podkładką, a po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej - miniaturkę tej odznaki z podkładką na ubiorze cywilnym.
§  26.
1.
Odznaki honorowe i odznaki tytułów honorowych, o których mowa w § 5 ust. 1-4, nosi się na ubiorach galowych i wyjściowych:
1)
na kurtkach mundurowych;
2)
na bluzie wyjściowej marynarskiej;
3)
na bluzie polowej spełniającej funkcję ubioru wyjściowego.
2.
Odznakę tytułu honorowego, o którym mowa w § 5:
1)
ust. 3 - nosi się w jej najwyższym stopniu;
2)
ust. 4 - nosi się z oznaczeniem ostatniego nadania.
3.
Sposób rozmieszczenia i noszenia na umundurowaniu odznak honorowych, odznak tytułów honorowych, sznurów wyróżniających oraz noszenia kordzików honorowych określa załącznik nr 18 do rozporządzenia.
§  27.
1.
Honorowa broń biała może być eksponowana w muzeach wojskowych, salach tradycji, a także w pomieszczeniach służbowych żołnierzy, którzy zostali wyróżnieni tym rodzajem wyróżnienia.
2.
Kordzik honorowy można nosić wyłącznie do munduru galowego w sytuacjach określonych w przepisach w sprawie noszenia umundurowania i odznak wojskowych przez żołnierzy.
3.
W sytuacji, gdy wyróżnionemu nie przysługuje mundur galowy, kordzik honorowy może być noszony do munduru wyjściowego używanego w okolicznościach przewidzianych dla wystąpień galowych.
§  28.
1.
Księga Honorowa Wojska Polskiego przechowywana jest jako depozyt oraz eksponowana w sposób szczególnie uroczysty w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
2.
Kopię karty wpisu do Księgi Honorowej Wojska Polskiego eksponuje się w sali tradycji lub innym honorowym miejscu w jednostce wojskowej albo instytucji cywilnej, w której pełni albo pełnił czynną służbę wojskową żołnierz, którego wyróżniono w tej formie.