Rozdział 13 - Przepisy szczególne - Wyróżnianie żołnierzy, byłych żołnierzy oraz pododdziałów, oddziałów i instytucji wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.124.841

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 2010 r.

Rozdział  13

Przepisy szczególne

§  51.
1.
Uprawnienia przełożonego dyscyplinarnego określone w rozporządzeniu dla Ministra Obrony Narodowej i Szefa Sztabu Generalnego WP przysługują również Naczelnemu Dowódcy Sił Zbrojnych.
2.
W czasie pełnienia służby wojskowej po ogłoszeniu mobilizacji, w stanach nadzwyczajnych, w czasie wojny, a także podczas wykonywania zadań służbowych w strefie działań wojennych oraz w przypadku użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, jak również udziału w akcjach humanitarnych, poszukiwawczych lub ratowniczych można odstąpić od limitu liczby udzielanych wyróżnień, o których mowa w rozporządzeniu.
3.
W przypadku spełnienia warunków, o których mowa w § 32 pkt 3 lit. a:
1)
przy składaniu wniosku o nadanie pododdziałowi lub oddziałowi wojskowemu tytułu honorowego można nie stosować terminów, o których mowa w § 42;
2)
wyróżnienia można udzielić przy innej okazji niż wymieniona w § 43 ust. 1.
4.
W przypadku udzielania wyróżnień w warunkach, o których mowa w ust. 2 i 3, przepis § 14 stosuje się odpowiednio.
5.
W warunkach, o których mowa w ust. 2, można odstąpić od wykonywania czynności objętych procedurą kwalifikacyjną i sporządzania dokumentów, których wykonanie lub sporządzenie w tych warunkach i okolicznościach jest niemożliwe lub szczególnie utrudnione.
6.
Po ustaniu warunków i okoliczności, o których mowa w ust. 2, można wykonać niezbędne czynności lub uzupełnić dokumentację.
§  52.
1.
Szczegółowy sposób wręczania wyróżnień oraz dyplomów, odznak, znaków i legitymacji z nimi związanych, nieokreślonych w rozporządzeniu, określa ceremoniał wojskowy.
2.
W przypadku gdy w ceremoniale wojskowym nie określono sposobu wręczania wyróżnienia, jego scenariusz ustala przełożony dyscyplinarny udzielający danego wyróżnienia.
§  53.
1.
W przypadku utraty, zniszczenia lub uszkodzenia posiadanej odznaki honorowej, odznaki tytułu honorowego lub ich legitymacji przełożony dyscyplinarny uprawniony do udzielenia tych rodzajów wyróżnień wydaje, na wniosek żołnierza, nową odznakę po dokonaniu przez tego żołnierza zwrotów kosztów jej wytworzenia. Wydanie duplikatu legitymacji następuje nieodpłatnie.
2.
W przypadku utraty, zniszczenia lub uszkodzenia sznura wyróżniającego dowódca pododdziału, oddziału wojskowego lub osoba kierująca instytucją wojskową wydaje, na wniosek żołnierza, nowy sznur wyróżniający po dokonaniu przez tego żołnierza zwrotu kosztów jego wytworzenia.
3.
W przypadku utraty, zniszczenia lub uszkodzenia proporca lub buńczuka tytułu honorowego "Przodujący Pododdział" albo znaku tytułu honorowego "Przodujący Oddział", "Przodująca Instytucja Wojskowa" dowódca wyróżnionego pododdziału, oddziału wojskowego lub osoba kierująca instytucją wojskową zawiadamia o ich okolicznościach przełożonego dyscyplinarnego, który nadał tytuł honorowy oraz występuje o podjęcie decyzji o wydanie nowego znaku.