Rozdział 5 - Sposób prowadzenia i przechowywania karty wyróżnień żołnierza - Wyróżnianie żołnierzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.162.1341

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2002 r.

Rozdział  5

Sposób prowadzenia i przechowywania karty wyróżnień żołnierza

§  35. 
1. 
Karty wyróżnień prowadzi się dla żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, począwszy od dnia, w którym żołnierzowi zostało udzielone wyróżnienie lub wyrażone uznanie.
2. 
Oprócz danych, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy o dyscyplinie wojskowej, w karcie wyróżnień żołnierza zamieszcza się:
1)
numer i datę rozkazu lub decyzji albo oznaczenie i datę innego dokumentu oraz datę ustnego udzielenia żołnierzowi wyróżnienia albo wyrażenia uznania;
2)
adnotacje o:
a)
realizacji wyróżnienia udzielonego żołnierzowi lub wyrażonego mu uznania,
b)
zapoznaniu żołnierza z kartą wyróżnień, o którym mowa w § 38.
3. 
Wzór karty wyróżnień żołnierza zawiera załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  36. 
1. 
Kartę wyróżnień żołnierza prowadzi w jednostce wojskowej:
1)
dowódca kompanii lub równorzędnego pododdziału - dla podporządkowanych żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową i przeszkolenie wojskowe oraz pełniących służbę kandydacką;
2)
osoba wyznaczona przez dowódcę jednostki wojskowej do prowadzenia spraw kadrowych - dla żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy odbywających nadterminową zasadniczą służbę wojskową i okresową służbę wojskową, podporządkowanych przełożonemu zajmującemu stanowisko służbowe wyższe niż dowódca kompanii lub równorzędnego pododdziału.
2. 
Kartę wyróżnień żołnierza rezerwy prowadzi i przechowuje organ wojskowy właściwy, na podstawie odrębnych przepisów, do prowadzenia ewidencji wojskowej żołnierzy rezerwy.
3. 
Kartę wyróżnień żołnierza zawodowego:
1)
przeniesionego do dyspozycji - prowadzi się odpowiednio w dowództwie rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w dowództwie okręgu wojskowego, dowództwie korpusu lub komórce organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr, w zależności od organu wojskowego, w którego dyspozycji pozostaje żołnierz zawodowy;
2)
przeniesionego do rezerwy kadrowej lub pełniącego czynną służbę wojskową w jednostce organizacyjnej poza działem obrona narodowa - prowadzi się w komórce organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
§  37. 
1. 
Wyciąg z rozkazu lub decyzji albo inny dokument lub zawiadomienie o ustnym udzieleniu żołnierzowi wyróżnienia, a także o wyrażeniu uznania przekazuje się organowi wojskowemu lub osobie prowadzącej kartę wyróżnień żołnierza, w terminie czternastu dni od dnia jego wydania, sporządzenia lub dokonania.
2. 
Wpisu do karty wyróżnień żołnierza dokonuje się w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wiadomości o udzieleniu żołnierzowi wyróżnienia lub wyrażeniu uznania w sposób, o którym mowa w ust. 1.
§  38. 
1. 
Z kartą wyróżnień zapoznaje się:
1)
żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową i pełniącego służbę kandydacką - raz w roku, na jego wniosek złożony po upływie sześciu miesięcy służby;
2)
żołnierza odbywającego nadterminową zasadniczą służbę wojskową i okresową służbę wojskową oraz żołnierza zawodowego - raz w roku, w miesiącu poprzedzającym opiniowanie okresowe, określone w odrębnych przepisach;
3)
żołnierza zawodowego:
a)
przeniesionego do dyspozycji lub rezerwy kadrowej - na jego wniosek, raz w roku, w miesiącu grudniu,
b)
pełniącego czynną służbę wojskową w jednostce organizacyjnej poza działem obrona narodowa - raz w roku, w miesiącu poprzedzającym opiniowanie okresowe, określone w odrębnych przepisach.
2. 
Z kartą wyróżnień zapoznaje się także żołnierza na co najmniej czternaście dni przed przeniesieniem do innej jednostki wojskowej lub wyznaczeniem na inne stanowisko służbowe oraz na trzydzieści dni przed zwolnieniem z czynnej służby wojskowej.
3. 
Zapoznania z kartą wyróżnień dokonuje:
1)
w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2:
a)
przełożony zajmujący stanowisko służbowe dowódcy plutonu lub równorzędnego pododdziału albo wyższe - podporządkowanego żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, okresową służbę wojskową i przeszkolenie wojskowe oraz pełniącego służbę kandydacką,
b)
bezpośredni przełożony - żołnierza zawodowego;
2)
w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 3 - organ wojskowy, o którym mowa w § 36 ust. 3.
4. 
Osoba zapoznająca żołnierza z kartą wyróżnień sporządza i podpisuje adnotację o dokonaniu zapoznania, zawierającą datę tej czynności. Czytelny podpis pod adnotacją, zawierający stopień wojskowy oraz imię i nazwisko, składa również żołnierz zapoznany z kartą wyróżnień.
5. 
W razie odmowy lub niemożności złożenia podpisu przez żołnierza zapoznawanego z kartą wyróżnień, osoba, o której mowa w ust. 4, sporządza odpowiednią wzmiankę.
§  39. 
1. 
Kartę wyróżnień przechowuje się, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
w kancelarii dowódcy kompanii lub równorzędnego pododdziału - żołnierzy, o których mowa w § 36 ust. 1 pkt 1;
2)
w kancelarii jednostki wojskowej - żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy odbywających nadterminową zasadniczą służbę wojskową i okresową służbę wojskową, o których mowa w § 36 ust. 1 pkt 2;
3)
w kancelarii organu wojskowego, o którym mowa w § 36 ust. 3 - żołnierzy zawodowych przeniesionych do dyspozycji lub rezerwy kadrowej albo pełniących czynną służbę wojskową w jednostkach organizacyjnych poza działem obrona narodowa.
2. 
Karty wyróżnień dowódców jednostek wojskowych i ich zastępców przechowuje się w kancelarii dowództwa nadrzędnej jednostki wojskowej.
3. 
Karty wyróżnień żołnierzy zawodowych przeniesionych w stan nieczynny oraz żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej dołącza się do ich akt personalnych lub ewidencji wojskowej.