Rozdział 5 - Metody cechowania wyrobów oraz sposób postępowania z wyrobami nieodpowiadającymi najniższej dopuszczonej próbie i graficzne postacie cech probierczych - Wyroby z metali szlachetnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.76.715

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 2005 r.

Rozdział  5

Metody cechowania wyrobów oraz sposób postępowania z wyrobami nieodpowiadającymi najniższej dopuszczonej próbie i graficzne postacie cech probierczych

§  20.
1.
Cecha probiercza jest znakiem urzędowym, potwierdzającym wykonanie przez urząd probierczy badań określających zawartość metalu szlachetnego w wyrobie, informującym o wynikach tych badań.
2.
Ustala się następujące rodzaje cech probierczych:
1)
podstawową;
2)
dodatkową;
3)
pomocniczą;
4)
główną.
§  21.
1.
Cecha probiercza podstawowa wskazuje rodzaj metalu szlachetnego i jego próbę, przy czym cechy podstawowe dla wyrobów ze stopu złota wskazują próbę cyframi:
1)
1 - dla próby 0,960;
2)
2 - dla próby 0,750;
3)
3 - dla próby 0,585;
4)
4 - dla próby 0,500;
5)
5 - dla próby 0,375;
6)
6 - dla próby 0,333.
2.
Dla każdego rodzaju i każdej próby metalu szlachetnego stosowane są odrębne cechy podstawowe.
§  22.
1.
Cecha probiercza dodatkowa określa rodzaj metalu szlachetnego.
2.
Cechę probierczą dodatkową łącznie z cechą podstawową stosuje się do uzupełniającego oznaczenia wyrobów z metali szlachetnych, gdy:
1)
wyrób składa się z kilku połączonych ze sobą części z tego samego metalu szlachetnego - obecność cechy dodatkowej informuje o tym, że wszystkie elementy wyrobu odpowiadają umieszczonej próbie albo
2)
w skład wyrobu wchodzą części wykonane z innych metali szlachetnych niż część zasadnicza wyrobu - obecność cechy dodatkowej wskazuje rodzaj metalu szlachetnego części niezasadniczej, przy czym próba tego metalu nie może być niższa niż określona zgodnie z § 4 ust.1 pkt 1.
§  23.
1.
Cechę probierczą pomocniczą stosuje się do potwierdzenia ważności krajowych cech probierczych umieszczonych zgodnie z przepisami obowiązującymi w czasie, gdy wyroby oznaczano.
2.
Cecha pomocnicza umieszczana jest na wyrobie obok cechy podstawowej albo cechy dodatkowej.
3.
Dla wszystkich metali szlachetnych stosuje się jeden rodzaj cechy pomocniczej.
§  24.
1.
Jeżeli powtórne badanie wyrobu oznaczonego krajowymi cechami probierczymi albo zagranicznymi cechami lub oznaczeniami probierczymi wykaże inną zawartość metalu szlachetnego, niż wynika to z umieszczonych na wyrobie cech, nie stosuje się cechy pomocniczej.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, należy skasować znajdujące się na wyrobie cechy probiercze lub oznaczenia kasownikiem urzędowym, zwanym dalej "kasownikiem", i oznaczyć go ponownie, zgodnie z wynikiem badania.
3.
Kasownik powinien być wykonany jak znak składający się z liter "XX" albo litery "X", którego wizerunek jest wykonany liniowo.
4.
Cechy probiercze na wyrobach, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie mogą być kasowane.
§  25.
Zgłaszający powinien być poinformowany o możliwości skasowania cech lub oznaczeń probierczych.
§  26.
1.
Cecha probiercza główna stosowana jest do oznaczania przedmiotów wymienionych w art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy.
2.
Dla wszystkich metali szlachetnych stosuje się jeden rodzaj cechy głównej.
3.
Cecha główna jest stosowana łącznie z cechą dodatkową.
4.
Zawartość metalu szlachetnego w przedmiotach, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy, powinna być oznaczona liczbowo, w częściach tysięcznych.
5.
Na przedmiotach, o których mowa w art. 8 ust.1 pkt 6 ustawy, powinny być dodatkowo umieszczone oznaczenia określające dzień, miesiąc oraz rok badania i numer zgłoszenia.
6.
Oznaczenia, o których mowa w ust. 4-5, umieszczane są przy pomocy znaków zawierających cyfry od 0 do 9.
7.
Cechy probiercze i oznaczenia powinny być umieszczone na zbadanym przedmiocie w następującej kolejności:
1)
dzień, miesiąc i rok badania;
2)
numer zgłoszenia;
3)
cecha dodatkowa;
4)
dokładna zawartość metalu szlachetnego;
5)
cecha główna.
8.
Oznaczenia powinny być umieszczone w jednym lub w dwóch wierszach.
9.
W przypadkach uzasadnionych względami technicznymi urząd probierczy może ograniczyć liczbę znaków do oznaczeń określonych w ust. 7 pkt 3-5, umieszczonych w jednym wierszu.
10.
Niezależnie od umieszczania cech i oznaczeń zgłaszającemu może być wydany opis.
§  27.
Jeżeli badanie wyrobu zgłoszonego do urzędu probierczego wykaże zawartość metalu szlachetnego wyższą od najniższej dopuszczonej próby, lecz niezgodną z próbą deklarowaną przez zgłaszającego ani z żadną z prób ustalonych zgodnie z § 4:
1)
oznacza się ten wyrób cechą odpowiadającą kolejnej niższej próbie oraz
2)
wydaje się opis, w którym należy podać próbę zgodnie z wynikiem badania.
§  28.
1.
Każda część składowa wyrobu powinna odpowiadać jednej z prób, o których mowa w § 4.
2.
Wyrób zgłoszony do badania i cechowania składający się z części odpowiadających różnym próbom tego samego metalu szlachetnego oznaczany jest cechą odpowiadającą najniższej stwierdzonej próbie.
3.
Jeżeli pojedyncze, nadające się do wymiany elementy wyrobu, w szczególności lutowie, zapięcie, wykazują niższą próbę niż część zasadnicza wyrobu lub są wykonane z metalu nieszlachetnego, a wymiana tych elementów pozwoli na ocechowanie wyrobu próbą zgodną z wynikiem badania części zasadniczej, organ administracji probierczej może zgłaszającemu zwrócić wyrób wraz z opisem.
4.
Po dokonaniu wymiany elementów, o których mowa w ust. 3, wyrób może być ocechowany.
§  29.
1.
Jeżeli zawartość metalu szlachetnego w wyrobach zgłaszanych do urzędów probierczych w celu badania i cechowania jest niższa od najniższej próby przewidzianej dla danego metalu i kategorii wyrobów, są one zwracane zgłaszającemu po oznaczeniu ich znakiem "MET" i skasowaniu kasownikiem cech probierczych, jeżeli wyroby te zostały wcześniej ocechowane.
2.
Wizerunek znaku "MET" powinien być wykonany liniowo w prostokątnym obramowaniu z zaokrąglonymi narożami.
3.
W przypadku wyrobów platynowych o próbie wyższej niż 0,800 oraz wyrobów, o których mowa w art. 8 ust.1 pkt 1 ustawy, zgłaszającemu wydaje się świadectwo badania.
§  30.
1.
Jeżeli względy techniczne nie pozwalają na bezpośrednie ocechowanie wyrobu albo gdy zachodzi obawa uszkodzenia go, cechy można umieścić na plombie połączonej z wyrobem w sposób uniemożliwiający odłączenie jej od wyrobu bez naruszenia cech.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust.1, należy wydać zgłaszającemu wyrób z opisem, przy czym informacja o masie wyrobu nie powinna uwzględniać masy plomby.
§  31.
Opis wizerunków oraz graficzne postacie cech probierczych określa załącznik do rozporządzenia.
§  32. 7
 
1.
Cechowania wyrobów z metali szlachetnych dokonuje się znacznikami probierczymi wykonanymi jako negatywy cech probierczych albo przy użyciu laserowego urządzenia do cechowania.
2.
Cechy probiercze określone w załączniku do rozporządzenia umieszczane za pomocą:
1)
znacznika probierczego powinny być wykonane z wizerunkiem:
a)
wypukłym - typy 1-6, 11-17, 24 i 25,
b)
liniowym - typy 18-23,
c)
wypukłym albo liniowym - typy 7-10;
2)
urządzenia laserowego do cechowania powinny być wykonane z wizerunkiem wypukłym albo liniowym, w zależności od rodzaju cechowanych wyrobów.
3.
Typy cech wykonane z wizerunkiem liniowym, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. c, oznacza się literą "L" umieszczoną obok liczby określającej numer typu dla odróżnienia od cech tego samego typu wykonanych z wizerunkiem wypukłym.
7 § 32 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 25 listopada 2005 r. (Dz.U.05.239.2015) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2005 r.