Rozdział 3 - Wymagania, jakim powinny odpowiadać wyroby zgłaszane do badania i cechowania, oraz tryb zgłaszania - Wyroby z metali szlachetnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.76.715

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 2005 r.

Rozdział  3

Wymagania, jakim powinny odpowiadać wyroby zgłaszane do badania i cechowania, oraz tryb zgłaszania

§  5.
Stop użyty do wytwarzania wyrobów, z wyjątkiem stopu stosowanego do wytwarzania drutu rdzeniowego, powinien być jednorodny, czyli w każdym miejscu, zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz, powinien wykazywać jednakową zawartość metalu szlachetnego.
§  6.
1.
Do łączenia elementów wyrobów złotych o próbie:
1)
niższej niż 0,750 - powinno być stosowane lutowie o próbie co najmniej równej próbie wyrobu;
2)
wyższej niż 0,750 - powinno być stosowane lutowie o próbie nie niższej niż 0,750.
2.
Do łączenia elementów wyrobów:
1)
platynowych powinno być stosowane lutowie, w którym minimalna łączna zawartość metali szlachetnych wynosi 0,800;
2)
palladowych powinno być stosowane lutowie, w którym minimalna łączna zawartość metali szlachetnych wynosi 0,700;
3)
srebrnych powinno być stosowane lutowie, którego minimalna próba wynosi 0,550.
3.
Do łączenia elementów wyrobów łańcuszkowych złotych i srebrnych produkowanych maszynowo może być stosowane lutowie niezawierające metali szlachetnych, pod warunkiem że nie obniża to próby wyrobu.
4.
Lutowie nie może być wykorzystywane do wzmacniania, obciążania, wypełniania lub dekoracji wyrobów.
§  7.
1.
Wyroby powinny być zgłaszane do badania i cechowania po wykonaniu podstawowych procesów produkcyjnych nadających im ostateczny kształt, aby umieszczone na nich cechy probiercze i znaki imienne wytwórców nie uległy zniekształceniu lub zatarciu podczas obróbki końcowej.
2.
Wyroby ocechowane, poddane przeróbkom lub uzupełnieniom, na wniosek właściciela wyrobu mogą być zgłoszone przez wytwórcę dokonującego przeróbki lub uzupełnienia, do ponownego badania i cechowania.
3.
Wyroby ocechowane, na których cechy probiercze zostały uszkodzone przy naprawie lub obróbce końcowej, powinny być zgłoszone do ponownego badania i cechowania przez dokonującego naprawy lub obróbki.
4.
Wyroby nowo wytworzone mogą być zgłaszane bez kamieni.
5.
Wyroby zgłaszane do badania i cechowania powinny być oczyszczone, posegregowane i niesplątane.
§  8.
Na wyrobie powinno być przewidziane miejsce do umieszczenia cech probierczych.
§  9.
1.
Wyroby powinny być zgłoszone do badania i cechowania ze wszystkimi częściami składowymi.
2.
Wyroby niekompletne lub uszkodzone nie mogą być cechowane.
3.
Wyroby, o których mowa w ust. 2, zwracane są zgłaszającemu wraz z opisem zawierającym dodatkowo informacje o brakujących elementach lub uszkodzeniach.
§  10.
1.
W skład wyrobów nie powinny wchodzić części wykonane z metali nieszlachetnych, z wyjątkiem:
1)
elementów wyrobów, w których użycie metalu nieszlachetnego jest niezbędne ze względów technicznych lub konieczne dla nadania pożądanej wytrzymałości i sprężystości częściom składowym wyrobów;
2)
elementów dekoracyjnych pod warunkiem, że użyty do dekoracji metal różni się barwą od metalu szlachetnego, z którego wykonano wyrób.
2.
Części wykonane z metali nieszlachetnych powinny być oznaczone znakiem "met" albo "metal" przez wytwórcę lub organ administracji probierczej.
3.
Jeżeli względy techniczne nie pozwalają na oznaczenie, o którym mowa w ust. 2, wyroby posiadające części z metalu nieszlachetnego nie mogą być cechowane.
4.
Zegarki zawierające części mechaniczne, wykonane z metalu nieszlachetnego, i wyroby z elementami sprężynującymi oraz zapięciami magnetycznymi wykonanymi z metalu nieszlachetnego podlegają ocechowaniu bez konieczności spełniania wymagań, o których mowa w ust. 2.
§  10a. 3
 Wyrobów z metali szlachetnych nie należy pokrywać powłokami z metali nieszlachetnych.
§  11.
1.
Badanie i oznaczenie wyrobu cechą probierczą następuje na podstawie zgłoszenia dokonanego w szczególności przez wytwórcę, importera albo ich upoważnionego przedstawiciela.
2.
Badanie i oznaczenie wyrobu cechą probierczą może nastąpić na wniosek osoby fizycznej.
§  12.
1.
Zgłoszenie wyrobu do badania i oznaczenia cechą probierczą następuje ustnie do komputerowego rejestru zgłoszeń.
2.
Zgłoszenie wyrobu do badania i oznaczenia cechami probierczymi może nastąpić na podstawie karty identyfikacyjnej wydawanej wytwórcom i importerom przez urzędy probiercze, w których podczas przyjmowania wyrobów i ich wydawania stosuje się kody kreskowe.
3.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno obejmować w szczególności:
1)
imię i nazwisko zgłaszającego lub nazwę firmy;
2)
adres zgłaszającego lub firmy;
3)
numer PESEL lub numer paszportu zgłaszającego albo nadane w okręgowych urzędach probierczych numery ewidencyjne znaków imiennych lub importerów;
4)
liczbę, masę i asortyment zgłaszanych wyrobów;
5)
opis ewentualnych uszkodzeń wyrobów.
3a. 4
 W przypadku gdy masa elementów niebędących metalami szlachetnymi przekracza połowę masy wyrobu, w zgłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, należy odrębnie podać masę tych elementów oraz masę metalu szlachetnego.
4.
W rejestrze zgłoszeń wpisuje się dane, o których mowa w ust. 3, które powinny być potwierdzone własnoręcznym podpisem wnioskodawcy na wydruku z rejestru.
5.
Podmioty, o których mowa w § 11 ust. 1, powinny dodatkowo podać deklarowaną próbę wyrobu oraz zalecenia co do postępowania z wyrobami podczas badania i cechowania.
6.
Upoważniony przedstawiciel wytwórcy albo importera powinien dołączyć do zgłoszenia upoważnienie do reprezentowania go w sprawie związanej z cechowaniem wyrobu.
§  13.
1.
Pisemne potwierdzenie przyjętego zgłoszenia wyrobu, zawierające nadany kolejny numer i stwierdzenie daty wpływu, wydawane jest zgłaszającemu po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz po uiszczeniu opłaty probierczej.
2.
Odbiór wyrobu następuje na podstawie pisemnego potwierdzenia, o którym mowa w ust.1, oraz po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość.
§  14.
W przypadku awarii systemu komputerowego oraz przy zgłaszaniu wyrobów do badania i cechowania poza stałymi siedzibami organów administracji probierczej, zgłoszenia dokonuje się na formularzu wydanym przez obwodowy urząd probierczy, w dwóch egzemplarzach.
§  15.
1.
Terminy zgłaszania większych partii wyrobów powinny być uzgodnione z naczelnikiem obwodowego urzędu probierczego lub jego zastępcą.
2.
Termin odbioru wyrobów powinien być ustalony w porozumieniu ze zgłaszającym podczas przyjmowania wyrobów.
3 § 10a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 25 listopada 2005 r. (Dz.U.05.239.2015) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2005 r.
4 § 12 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 25 listopada 2005 r. (Dz.U.05.239.2015) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2005 r.