Wypłata rent osobom pozbawionym wolności oraz świadczenia dla tych osób, jeśli uległy wypadkowi przy pracy w czasie pozbawienia wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.59.283

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 listopada 1956 r.
w sprawie wypłaty rent osobom pozbawionym wolności oraz świadczeń dla tych osób, jeśli uległy wypadkowi przy pracy w czasie pozbawienia wolności.

Na podstawie art. 19 ust. 4 i art. 36 ust. 4 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1956 r. Nr 43, poz. 200), zwanego dalej "dekretem", zarządza się, co następuje:
1.
Renciście pozbawionemu wolności na okres dłuższy niż jeden miesiąc, przekazuje się rentę bez dodatków dla dzieci, wnuków i rodzeństwa pod adresem więzienia.
2.
Dodatki dla dzieci, wnuków lub rodzeństwa przekazuje się do rak osoby opiekującej się uprawnionymi do tych dodatków.
1.
Na wniosek rencisty pozbawionego wolności może być wypłacana przysługująca mu renta (bez dodatków dla dzieci, wnuków i rodzeństwa) w całości lub w części wskazanym przez niego członkom rodziny.
2.
Jeżeli rencista pobierający rentę, pensję lub zaopatrzenie emerytalne z tytułu własnej pracy posiada członków rodziny wymienionych w art. 45 ust. 1 dekretu, członkom tym wypłaca się na ich wniosek przez cały czas pozbawienia rencisty wolności:
a)
1/2 renty, jeżeli jest jeden członek rodziny,
b)
2/3 renty, jeżeli jest dwóch lub więcej członków rodziny.
Rencistom lub członkom rodziny, którym na podstawie dotychczasowych przepisów wypłaca się rentę w innych kwotach niż określone w § 1 lub w § 2, przekazuje się na ich wniosek rentę według zasad niniejszego rozporządzenia, z tym że pierwsza wypłata renty według tych zasad będzie dokonana od najbliższego terminu płatności renty, przypadającego po upływie miesiąca od zgłoszenia wniosku.
Osoby pozbawione wolności, które przy pracy wykonywanej w ramach regulaminu więziennego albo w drodze do takiej pracy lub z pracy uległy wypadkowi bądź też w związku z tą pracą zachorowały na chorobę zawodową i wskutek tego stały się inwalidami (art. 12 dekretu), mają prawo do świadczeń przewidzianych w dekrecie dla pracowników, którzy stali się inwalidami na skutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej.
1.
W razie śmierci osoby pozbawionej wolności wskutek wypadku lub choroby zawodowej (§ 4) członkom rodziny tej osoby określonym w art. 45 dekretu przysługują świadczenia przewidziane w dekrecie dla członków rodzin pozostałych po pracownikach, którzy zmarli wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej.
2.
Członkowie rodziny (ust. 1) są uprawnieni do renty rodzinnej, jeżeli odpowiadają warunkom wymaganym do uzyskania renty rodzinnej w myśl dekretu. Spełnienie przewidzianego w art. 45 ust. 1 pkt 2 dekretu warunku pozostawania na utrzymaniu osoby, która zmarła, ocenia się według stanu, jaki istniał przed pozbawieniem tej osoby wolności.
Tracą moc wszystkie dotychczasowe przepisy w przedmiotach uregulowanych niniejszym rozporządzeniem.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.