Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Wynagrodzenie adwokatów za wykonywanie czynności zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.11.77

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lutego 1933 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Adwokat pobiera od klienta honorarium według umowy, w braku zaś umowy - według przepisów rozporządzenia niniejszego.
§  2.
Wynagrodzenie należy się adwokatowi bez względu na wynik sprawy.
§  3.
We własnej sprawie adwokat może żądać od strony przeciwnej, obowiązanej do zwrotu kosztów, tych należności, które przypadłyby adwokatowi, działającemu w charakterze pełnomocnika.
§  4.
Umowa między adwokatem a klientem nie ma wpływu na wysokość kosztów prowadzenia sprawy, ulegających zasądzeniu od osoby, która według przepisów prawa obowiązana jest je ponosić.
§  5.
Sąd podwyższy wynagrodzenie adwokata nie więcej jednak niż o 100% w sprawach zawiłych bądź wymagających zwiększonego nakładu pracy lub straty czasu adwokata, albo jeżeli adwokat prowadzi sprawę w zastępstwie więcej niż jednej osoby bądź przeciw kilku przeciwnikom.
§  6.
W sprawach, nieobjętych przepisami niniejszemi lub do których przepisy niniejsze nie dadzą się zastosować, sąd określi wynagrodzenie adwokata, mając na względzie nakład pracy i czasu, wagę sprawy i wartość przedmiotu.
§  7.
W razie nieusprawiedliwionego odwołania pełnomocnictwa lub w razie zrzeczenia się pełnomocnictwa przez adwokata z winy klienta należy się adwokatowi wynagrodzenie za instancję, w której odwołanie nastąpiło, oraz za instancje poprzednie.

W innych przypadkach ustania pełnomocnictwa należy się adwokatowi odpowiednie wynagrodzenie za wykonane czynności.