§ 9. - Wymogi, jakie powinny spełniać służby porządkowe organizatora imprezy masowej w zakresie wyszkolenia i wyposażenia, oraz szczegółowe warunki i sposoby ich działania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.113.986

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 2002 r.
§  9. 
1. 
Przed przystąpieniem do usunięcia z miejsca przeprowadzania imprezy masowej osoby, która swoim zachowaniem zakłóca tę imprezę, członek służby porządkowej jest obowiązany użyć zwrotu "służba porządkowa" oraz:
1)
podać swoje imię i nazwisko, oraz w taki sposób okazać, umieszczony w widocznym miejscu, identyfikator potwierdzający uprawnienie do podjęcia czynności, aby osoba, która swoim zachowaniem daje podstawę do usunięcia z imprezy, miała możliwość odczytania danych zawartych w tym dokumencie,
2)
podać podstawę prawną i przyczynę usunięcia osoby z miejsca przeprowadzania imprezy masowej.
2. 
Przystępując do usunięcia osoby z miejsca przeprowadzania imprezy masowej, członek służby porządkowej wzywa osobę usuwaną do opuszczenia miejsca przeprowadzania imprezy masowej i towarzyszy tej osobie aż do granicy miejsca, w którym odbywa się impreza.
3. 
Członek służb porządkowych może odstąpić od czynności określonych w ust. 1, jeżeli zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia, zdrowia ludzkiego lub ochranianego mienia.
4. 
W przypadku niepodporządkowania się wezwaniu osoby do opuszczenia miejsca przeprowadzania imprezy masowej lub stawiania czynnego oporu:
1)
członek służby porządkowej będący pracownikiem agencji ochrony wynajętej do zabezpieczenia imprezy, posiadający licencję pracownika ochrony fizycznej, wyprowadza przy użyciu siły fizycznej osobę, która nie podporządkowuje się wezwaniu, poza granice imprezy masowej,
2)
członek służby porządkowej, nieposiadający licencji pracownika ochrony fizycznej, wzywa do przeprowadzenia usunięcia osoby pracownika, o którym mowa w pkt 1, lub zwraca się o pomoc do Policji za pośrednictwem kierownika do spraw bezpieczeństwa.