Rozdział 2 - Zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dotyczące projektowania oraz wytwarzania zbiorników - Wymagania zasadnicze dla prostych zbiorników ciśnieniowych podlegających ocenie zgodności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 24 grudnia 2002 r.

Rozdział  2

Zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dotyczące projektowania oraz wytwarzania zbiorników

§  11. 
Materiały przeznaczone do wytwarzania zbiorników powinny być dobrane zgodnie z przewidywanym zastosowaniem zbiornika i spełniać wymagania, o których mowa w § 12-15.
§  12. 
1. 
Materiały stosowane do wytwarzania elementów ciśnieniowych powinny być:
1)
spawalne,
2)
plastyczne i odporne na obciążenia dynamiczne, aby rozerwanie w najniższej temperaturze roboczej nie powodowało fragmentacji zbiornika i kruchych pęknięć,
3)
odporne na starzenie.
2. 
Materiały przeznaczone do wytwarzania zbiorników stalowych, oprócz wymagań, o których mowa w ust. 1, powinny spełniać wymagania określone dla stali jakościowej niestopowej.
3. 
Materiały przeznaczone do wytwarzania zbiorników aluminiowych lub ze stopów aluminium, oprócz wymagań, o których mowa w ust. 1, powinny spełniać wymagania określone dla aluminium niestopowego.
4. 
Wytwórca materiału powinien dołączyć do materiałów przeznaczonych do wytwarzania zbiorników stalowych i aluminiowych atest, o którym mowa w § 18 ust. 4 pkt 3.
§  13. 
1. 
Stale jakościowe niestopowe przeznaczone do wytwarzania zbiorników stalowych powinny:
1)
być uspokojone i dostarczane w stanie normalizowanym lub w stanie równoważnym,
2)
mieć zawartość węgla poniżej 0,25%, siarki i fosforu poniżej 0,05% - dla każdego z tych składników.
2. 
Zbiorniki wykonane ze stali jakościowej niestopowej powinny posiadać następujące właściwości wytrzymałościowe:
1)
największą wartość wytrzymałości na rozciąganie, oznaczoną symbolem Rm.max. mniejszą niż 580 N/mm2,
2)
wydłużenie po zerwaniu, wyrażone w %, oznaczone symbolem A przy Lo = 5,65Ö`So lub symbolem A80 mm przy Lo = 80 mm, spełniające następujące warunki:
a)
jeżeli próbki są pobrane równolegle do kierunku walcowania:
-
dla grubości ≥ 3 mm: A ≥ 22%,
-
dla grubości < 3 mm: A80 mm ≥ 17%,
b)
jeżeli próbki są pobrane poprzecznie do kierunku walcowania:
-
dla grubości ≥ 3 mm: A ≥ 20%,
-
dla grubości < 3 mm: A80mm ≥ 15%,
3)
średnią udarność, oznaczoną symbolem KCV i wyrażoną w J/cm2, w najniższej temperaturze roboczej trzech próbek pobranych równolegle do kierunku walcowania, wynoszącą nie mniej niż 35 J/cm2; najwyżej jeden wynik z tych trzech prób może być niższy niż 35 J/cm2, ale nie niższy niż 25 J/cm2,
4)
w przypadku stali stosowanych do wytwarzania zbiorników, których najniższa temperatura robocza jest niższa od -10°C i których grubość ścianki wynosi więcej niż 5 mm, należy sprawdzić udarność.
§  14. 
1. 
Aluminium niestopowe, przeznaczone do wytwarzania zbiorników aluminiowych, powinno zawierać nie mniej niż 99,5% czystego aluminium; stopy aluminium nieutwardzające się podczas starzenia powinny wykazywać odpowiednią odporność na korozję międzykrystaliczną w najwyższej temperaturze roboczej.
2. 
Aluminium niestopowe powinno:
1)
być dostarczane w stanie wyżarzonym,
2)
posiadać następujące właściwości wytrzymałościowe w wyrobie:
a)
największą wytrzymałość na rozciąganie, nie większą niż 350 N/mm2,
b)
wydłużenie po zerwaniu:
-
A ≥ 16% - dla próbek pobranych równolegle do kierunku walcowania,
-
A ≥ 14% - dla próbek pobranych poprzecznie do kierunku walcowania.
§  15. 
1. 
Materiały spawalnicze stosowane do wykonania spoin zbiornika lub na zbiorniku powinny być odpowiednie do materiałów spawanych, o właściwościach zgodnych z właściwościami tych materiałów.
2. 
Elementy wpływające na wytrzymałość zbiornika, w szczególności śruby, nakrętki, powinny być wykonane z materiałów, o których mowa w § 12-14, lub innych rodzajów stali, aluminium lub odpowiednich stopów aluminium zgodnych pod względem właściwości z materiałami zastosowanymi do wytwarzania elementów ciśnieniowych.
3. 
Materiały inne niż wymienione w § 12-14, stosowane do wykonania elementów wpływających na wytrzymałość zbiornika, powinny wykazywać, w najniższej temperaturze roboczej, odpowiednie wydłużenie przy rozerwaniu i udarność.
4. 
Elementy nieciśnieniowe zbiorników spawanych powinny być wykonane z materiałów o właściwościach zgodnych z materiałami elementów, z którymi są łączone podczas spawania.
§  16. 
1. 
Producent, projektując zbiorniki, powinien określić ich zastosowanie, przyjmując:
1)
najniższą temperaturę roboczą,
2)
najwyższą temperaturę roboczą,
3)
najwyższe ciśnienie robocze.
2. 
W przypadku przyjęcia najniższej temperatury roboczej wyższej niż -10°C, wymagania jakościowe w stosunku do materiałów powinny być spełnione w temperaturze -10°C.
3. 
Producent, projektując zbiorniki, powinien zapewnić:
1)
możliwość oględzin wnętrza oraz odwadniania,
2)
zachowanie właściwości wytrzymałościowych przez okres użytkowania, zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem,
3)
odpowiednie zabezpieczenie przed korozją, z uwzględnieniem przewidywanego zastosowania zbiorników.
4. 
Producent, oprócz wymagań, o których mowa w ust. 3, powinien uwzględnić wymagania, aby w przewidywanych warunkach użytkowania:
1)
zbiorniki nie były poddawane naprężeniom wpływającym niekorzystnie na bezpieczną pracę,
2)
ciśnienie wewnątrz zbiorników nie przekraczało trwale najwyższego ciśnienia roboczego; dopuszcza się chwilowe przekroczenie ciśnienia roboczego o nie więcej niż 10%.
5. 
Złącza obwodowe i wzdłużne powinny być wykonane przy użyciu spoin z pełnym przetopem lub innych zapewniających równoważną niezawodność. Dna wypukłe, z wyjątkiem kulistych, powinny mieć część walcową.
§  17. 
1. 
W przypadku zbiorników, w których iloczyn ciśnienia roboczego i pojemności zbiornika jest nie większy niż 3.000 bar•litr, producent powinien określić grubość ich ścianek na podstawie jednej z metod, o których mowa w ust. 4-6.
2. 
W przypadku zbiorników, w których iloczyn ciśnienia roboczego i pojemności jest większy niż 3.000 bar•litr lub gdy najwyższa temperatura robocza przekracza 100°C, grubość ścianek zbiorników należy określić, stosując metody, o których mowa w ust. 4 i 5.
3. 
Rzeczywista grubość ścianek części walcowej i den zbiorników wykonanych ze stali powinna wynosić co najmniej 2 mm, z aluminium lub stopów aluminium - co najmniej 3 mm.
4. 
Stosując metodę obliczeniową, najmniejszą grubość ścianek elementów ciśnieniowych oblicza się z uwzględnieniem wielkości występujących naprężeń oraz następujących wymagań:
1)
przyjęte ciśnienie obliczeniowe nie powinno być niższe niż przyjęte najwyższe ciśnienie robocze,
2)
dopuszczalne naprężenie błonowe nie powinno przekraczać mniejszej z dwu wartości: 0,6 RET lub 0,3 Rm; w celu określenia naprężenia dopuszczalnego przyjmuje się najmniejsze wartości granicy plastyczności oraz wytrzymałości na rozciąganie gwarantowane przez producenta materiału.
5. 
W przypadku gdy w części walcowej zbiornika wykonano jedno lub więcej spawanych złączy wzdłużnych, w procesie spawania nieautomatycznego grubość ścianki, obliczoną w sposób, o którym mowa w ust. 4, należy pomnożyć przez współczynnik 1,15.
6. 
Stosując metodę doświadczalną, grubość ścianki należy ustalić tak, aby w temperaturze otoczenia zbiornik wytrzymał ciśnienie równe co najmniej pięciokrotnemu najwyższemu ciśnieniu roboczemu, przy trwałym odkształceniu obwodowym nie większym niż 1%.
§  18. 
1. 
Zbiorniki powinny być wytwarzane i poddawane kontroli podczas wytwarzania, zgodnie z dokumentacją projektowo-wykonawczą.
2. 
Dokumentacja projektowo-wykonawcza zbiornika powinna zawierać opis przyjętych metod i czynności zapewniających spełnienie zasadniczych wymagań lub norm zharmonizowanych, zastosowanych materiałów, procesów spawania, badań i kontroli, które będą wykonane, oraz istotne szczegóły dotyczące konstrukcji zbiornika.
3. 
Do dokumentacji projektowo-wykonawczej należy dołączyć szczegółowy rysunek wykonawczy danego typu zbiornika oraz instrukcje, zwane dalej "instrukcjami".
4. 
W przypadku stosowania procedur oceny zgodności, o których mowa w § 29-38, do dokumentacji projektowo-wykonawczej powinny być dołączone:
1)
protokoły uznania zastosowanych technologii spawania,
2)
zaświadczenia kwalifikacyjne spawaczy lub operatorów spawalniczych,
3)
atest materiałów zastosowanych do wytwarzania części i zespołów wpływających na wytrzymałość zbiornika,
4)
protokół przeprowadzonych badań i prób lub opis planowanych kontroli.
5. 
Atest, o którym mowa w ust. 4 pkt 3, jest dokumentem, w którym producent poświadcza, że dostarczone wyroby spełniają wymagania określone w zamówieniu, i zamieszcza wyniki planowo przeprowadzonej kontroli wewnętrznej, w szczególności wyniki badań składu chemicznego i właściwości wytrzymałościowych.
6. 
Kontrola wewnętrzna dotyczy wyrobów wytworzonych w tym samym procesie produkcyjnym co dostawa; nie jest wymagane, aby kontrola wewnętrzna dotyczyła wyrobów dostarczonych.
§  19. 
1. 
Dołączone do dokumentacji projektowo-wykonawczej instrukcje powinny zawierać:
1)
informacje, o których mowa w § 23, z wyjątkiem numeru fabrycznego,
2)
przewidywane zastosowanie zbiornika,
3)
wymagania bezpieczeństwa dotyczące konserwacji i instalacji zbiornika.
2. 
Instrukcje powinny być sporządzone w języku polskim oraz językach urzędowych kraju przeznaczenia zbiornika.
§  20. 
1. 
Przygotowanie elementów składowych zbiornika, takie jak kształtowanie, ukosowanie krawędzi, nie powinno powodować powstawania wad powierzchniowych lub pęknięć ani zmian właściwości wytrzymałościowych mających niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo.
2. 
Spoiny elementów ciśnieniowych i przyległe do nich strefy powinny wykazywać podobne właściwości jak materiał spawany oraz nie powinny mieć niezgodności zewnętrznych i wewnętrznych, które mogłyby niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo zbiornika.
3. 
Złącza powinny być wykonywane przez spawaczy lub operatorów spawalniczych posiadających odpowiednie uprawnienia wydane przez jednostkę notyfikowaną, zgodnie z uznanymi przez tę jednostkę technologiami spawania.
4. 
Producent podczas wytwarzania zbiornika powinien zapewnić stałą jakość spawania, przeprowadzając w tym celu odpowiednie badania na podstawie odpowiednich procedur. Z przeprowadzonych badań powinny być sporządzane protokoły.
§  21. 
Producent powinien sporządzić i dołączyć do zbiornika instrukcje.