Rozdział 3 - Wymagania weterynaryjne dla przywozu z państw trzecich produktów pochodzenia zwierzęcego - Wymagania weterynaryjne przy produkcji oraz dla niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego umieszczanych na rynku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.175.1822

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lutego 2006 r.

Rozdział  3

Wymagania weterynaryjne dla przywozu z państw trzecich produktów pochodzenia zwierzęcego

§  7.
1.
Produkty pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w § 1, przywożone z państw trzecich powinny:
1)
spełniać wymagania, o których mowa w § 3-6;
2)
pochodzić z państw trzecich lub ich części, znajdujących się na listach ogłoszonych przez Komisję Europejską, z zastrzeżeniem § 11-48;
3)
pochodzić z zakładów, znajdujących się na listach ogłoszonych przez Komisję Europejską, z zastrzeżeniem § 26-48;
4)
być zaopatrzone, w przypadkach określonych w § 3 oraz § 11-48, w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii lub inną właściwą władzę poświadczające, że produkt spełnia wymagania weterynaryjne.
2.
Wzory świadectw dla produktów, o których mowa w ust. 1, są lub mogą zostać określone w przepisach Unii Europejskiej.8)
3.
Do czasu ogłoszenia list, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, produkty określone w ust. 1:
1)
podlegają weterynaryjnej kontroli granicznej;
2)
są zaopatrzone w świadectwa zdrowia określone dla produktów przywożonych z państw trzecich zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami krajowymi.
§  8.
Do produktów pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w § 1, przywożonych z państw trzecich stosuje się przepisy o weterynaryjnej kontroli granicznej, chyba że przepisy Unii Europejskiej8) wyłączą stosowanie przepisów w zakresie kontroli bezpośredniej.
§  9.
1.
Próbki handlowe produktów pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w § 1 pkt 1-13, mogą być przywożone z państw trzecich, po uzyskaniu zgody Głównego Lekarza Weterynarii, w której powinny być określone wymagania weterynaryjne przy przywozie takich próbek.
2.
Próbki, o których mowa w ust. 1, podlegają weterynaryjnej kontroli granicznej.
3.
Graniczny lekarz weterynarii informuje o przeprowadzeniu kontroli właściwą władzę państwa członkowskiego Unii Europejskiej miejsca przeznaczenia próbki.
§  10.
1.
Produkty pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w § 1, wyprodukowane na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i transportowane przez terytorium państwa trzeciego mogą być wprowadzone na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli zostanie do nich dołączone świadectwo zdrowia.
2.
Główny Lekarz Weterynarii w przypadku gdy Rzeczpospolita Polska jest państwem członkowskim Unii Europejskiej miejsca przeznaczenia produktów, o których mowa w ust. 1, informuje o tym fakcie Komisję Europejską i państwa członkowskie Unii Europejskiej wchodzące w skład Stałego Komitetu Weterynaryjnego do Spraw Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt.