Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wymagania weterynaryjne przy produkcji i dla produktów z mięsa króliczego i z mięsa zwierząt łownych utrzymywanych na fermach umieszczanych na rynku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.148.1559

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lutego 2006 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 1
 Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do mięsa króliczego i mięsa zwierząt łownych utrzymywanych na fermach, będącego przedmiotem sprzedaży bezpośredniej, z wyłączeniem przepisów dotyczących przeprowadzania przez urzędowego lekarza weterynarii badania przedubojowego zwierząt łownych utrzymywanych na fermach i badania poubojowego mięsa tych zwierząt.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
mięsie zwierząt łownych utrzymywanych na fermach - rozumie się przez to wszystkie, nadające się do spożycia przez ludzi, części mięsa ssaków lądowych lub ptaków włącznie z bezgrzebieniowcami (Ratitae), przepiórkami, gołębiami, bażantami i kuropatwami, które nie są uważane za udomowione, a które są utrzymywane jak zwierzęta gospodarskie w warunkach fermowych;
2)
zwierzętach łownych utrzymywanych na fermach - rozumie się przez to ssaki lądowe i ptaki, które nie są uważane za udomowione, a są utrzymywane jak zwierzęta gospodarskie w warunkach fermowych, z wyłączeniem bydła, świń, owiec, kóz, zwierząt jednokopytnych, kur, indyków, kaczek, gęsi, perliczek oraz dzikich ssaków żyjących na terytorium zamkniętym w warunkach zbliżonych do życia na wolności.
§  3.
1.
Mięso królicze umieszcza się na rynku, jeżeli:
1)
zostało pozyskane:
a)
w zakładzie zatwierdzonym spełniającym wymagania określone w przepisach o wymaganiach weterynaryjnych przy produkcji mięsa drobiowego3), jeżeli zakład ten jest wyposażony w urządzenia do obróbki mięsa króliczego,
b) 2
 (uchylona),
c)
od zwierząt, które zostały poddane badaniu przedubojowemu, zgodnie z wymaganiami określonymi w § 14-19, przeprowadzonemu przez urzędowego lekarza weterynarii lub osoby wykonujące czynności pomocnicze pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii i w wyniku tego badania zostały uznane za nadające się do uboju;
2)
zostało poddane badaniu poubojowemu przeprowadzonemu przez urzędowego lekarza weterynarii lub osoby wykonujące czynności pomocnicze pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii, w wyniku którego wykluczono:
a)
zmiany chorobowe, z wyjątkiem urazów, które mogły pojawić się na krótko przed ubojem, lub
b)
miejscowe zmiany rozwojowe; w przypadku ich występowania przeprowadza się badania laboratoryjne w celu ustalenia, że pozyskane mięso nadaje się do spożycia przez ludzi i nie powoduje zagrożenia dla zdrowia publicznego;
3)
po badaniu poubojowym:
a)
zostało oznakowane znakiem weterynaryjnym, o którym mowa w § 25-29,
b)
zostało przetworzone przy zachowaniu wymagań weterynaryjnych określonych w przepisach o wymaganiach weterynaryjnych przy produkcji mięsa drobiowego4),
c)
było przechowywane w zakładzie zatwierdzonym, o którym mowa w pkt 1, w temperaturze nieprzekraczającej:
w przypadku mięsa schłodzonego +4 °C,
w przypadku mięsa zamrożonego -12 °C,
w przypadku podrobów +3 °C;
4)
było transportowane:
a)
w warunkach chłodniczych w temperaturach przewidzianych w pkt 3 lit. c,
b)
w sposób uniemożliwiający jego zanieczyszczenie lub uszkodzenie;
5)
w przypadku części tuszek lub mięsa bez kości, było pozyskane przy zachowaniu wymagań określonych w przepisach o wymaganiach weterynaryjnych przy produkcji mięsa drobiowego5), w zakładach zatwierdzonych, o których mowa w pkt 1;
6) 3
 w przypadku przywozu, spełniało wymagania określone w przepisach o weterynaryjnej kontroli granicznej oraz w przepisach Unii Europejskiej.
2. 4
 Mięso królicze przeznaczone do handlu zaopatruje się w świadectwo zdrowia, którego wzór jest określony w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 599/2004 z dnia 30 marca 2004 r. dotyczącym przyjęcia zharmonizowanego wzoru świadectwa i sprawozdania z kontroli związanych z wewnątrzwspólnotowym handlem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego (Dz. Urz. UE L 94 z 31.03.2004, str. 44).
3. 5
 (uchylony).
4.
Ubój, rozbiór i przechowywanie mięsa króliczego można przeprowadzać w zakładach zakwalifikowanych na rynek krajowy, jeżeli nie będzie ono przeznaczone do handlu.
§  4.
Mięsa króliczego lub mięsa zwierząt łownych utrzymywanych na fermach nie przeznacza się do spożycia przez ludzi, jeżeli:
1)
w wyniku badania poubojowego stwierdzono w nim zmiany wymienione w § 22;
2)
pochodzi od zwierząt, które otrzymywały produkty lecznicze lub inne substancje pozostające w mięsie i wpływające na jego ocenę, jeżeli mięso to może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi;
3)
zostało:
a)
poddane jonizacji lub promieniowaniu ultrafioletowemu,
b)
poddane działaniu środków zmiękczających lub innych substancji, które mogły wpłynąć na właściwości organoleptyczne mięsa,
c)
oznakowane przy użyciu tuszu niespełniającego wymagań określonych w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.33.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2005 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 1 lit. b) uchylona przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.33.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) tiret drugie rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.33.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2005 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.33.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
5 § 3 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.33.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2005 r.