Rozdział 7 - Charakterystyki metrologiczne - Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać przyrządy pomiarowe do dynamicznego pomiaru objętości lub masy cieczy innych niż woda.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.77.731

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 2004 r.

Rozdział  7

Charakterystyki metrologiczne

§  78. 
1. 
Instalacja pomiarowa dzieli się na klasy dokładności, które określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Błędy graniczne wskazań liczników i instalacji pomiarowych i odmierzaczy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Poziom błędu A stosuje się do instalacji pomiarowych i odmierzaczy w warunkach użytkowania, poziom błędu B stosuje się wyłącznie do licznika w warunkach użytkowania.
3. 
Instalacja pomiarowa powinna charakteryzować się następującymi parametrami:
1)
maksymalny strumień objętości lub masy;
2)
minimalny strumień objętości lub masy;
3)
maksymalne ciśnienie robocze;
4)
minimalne ciśnienie robocze, w razie konieczności;
5)
dawka minimalna;
6)
ciecz lub ciecze mierzone oraz granice lepkości kinematycznej lub dynamicznej, jeśli nazwa cieczy nie wystarcza do określenia lepkości;
7)
zakres temperatury, jeśli ciecz może być mierzona w temperaturze poniżej -10° C lub powyżej + 50° C.
§  79. 
1. 
Błędy graniczne dopuszczalne wskazań objętości mniejszych lub równych 2 dm3 określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. 
Wartość błędu granicznego dopuszczalnego dla dawki minimalnej jest dwukrotnie większa od wartości określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
3. 
Dla dowolnej wartości zmierzonej objętości nie mniejszej niż 2 dm3 wartość błędu granicznego dopuszczalnego wskazań nie może być mniejsza niż odchylenie dawki minimalnej.
4. 
Dla dawki minimalnej wynoszącej co najmniej 2 dm3 wartość odchylenia dawki minimalnej określona jest wzorem:

Vb = 0,02 x Vmin x c

gdzie:

Vb - wartość odchylenia dawki minimalnej w dm3,

Vmin - wartość dawki minimalnej w dm3,

c - klasa instalacji.

§  80. 
Dla objętości lub masy cieczy równych lub większych od pięciokrotnej wartości dawki minimalnej względny zakres rozrzutu wskazań licznika nie powinien przekraczać następujących wartości:
1)
dla klasy instalacji 0,3 - mniejszy lub równy 0,12 %;
2)
dla klasy instalacji 0,5 - mniejszy lub równy 0,20 %;
3)
dla klasy instalacji 1,0 - mniejszy lub równy 0,40 %;
4)
dla klasy instalacji 1,5 - mniejszy lub równy 0,60 %;
5)
dla klasy instalacji 2,5 - mniejszy lub równy 1,00 %.
§  81. 
1. 
Dla liczników przeznaczonych do pomiarów cieczy, których właściwości fizyczne mieszczą się w warunkach użytkowania liczników, wartość bezwzględna różnicy pomiędzy błędem określonym przed badaniami a błędem określonym po badaniach nie powinna być większa od błędów granicznych dopuszczalnych wskazań liczników, instalacji pomiarowych i odmierzaczy dla poziomu B, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wartości błędów granicznych dopuszczalnych wskazań objętości lub masy przelicznika zamontowanego w instalacji pomiarowej powinny być zawarte w granicach dla poziomu A, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wartości bezwzględnych błędów granicznych dopuszczalnych przeliczników określonych dla funkcji poszczególnych wielkości obliczanych w przeliczniku są równe 0,4 wartości błędów, o których mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Błąd graniczny dopuszczalny urządzenia wtórnego nie może być większy niż wartość działki elementarnej urządzenia wskazującego wchodzącego w skład urządzenia wtórnego.
5. 
Wartości błędów wskazań instalacji pomiarowych i odmierzaczy po przeprowadzonej adiustacji powinny być zbliżone do zera.