Rozdział 6 - Charakterystyki metrologiczne gazomierzy rotorowych i turbinowych - Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać gazomierze oraz przeliczniki do gazomierzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.63.588

Akt utracił moc
Wersja od: 21 czerwca 2004 r.

Rozdział  6

Charakterystyki metrologiczne gazomierzy rotorowych i turbinowych

§  45.
1.
Wartości błędów granicznych dopuszczalnych gazomierza rotorowego i turbinowego podczas zatwierdzenia typu i legalizacji, dla oznaczonego kierunku przepływu gazu, wynoszą:
1)
± 2 % - dla strumienia objętości Q spełniającego zależność: Qmin ≤ Q < Qt;
2)
± 1 % - dla strumienia objętości Q spełniającego zależność: Qt ≤ Q ≤ Qmax.
2.
Wartości przejściowych strumieni objętości Qt, w zależności od zakresowości gazomierza rotorowego i turbinowego, są następujące:
1)
0,20 Qmax - dla zakresowości 1:5, 1:10 oraz 1:20;
2)
0,15 Qmax - dla zakresowości 1:30;
3)
0,10 Qmax - dla zakresowości 1:50 oraz 1:65;
4)
0,05 Qmax - dla zakresowości 1:80, 1:100, 1:130, 1:160, 1:200 oraz 1:250.
3.
Wartości błędów gazomierza rotorowego i turbinowego podczas legalizacji nie powinny przekraczać połowy wartości błędów granicznych dopuszczalnych gazomierzy, w przypadku gdy wszystkie wartości błędów są tego samego znaku.
§  46.
1.
Wartości błędów gazomierza rotorowego i turbinowego z wyposażeniem elektronicznym, podczas próby środowiskowej przy zatwierdzeniu typu, nie powinny przekraczać wartości błędów granicznych dopuszczalnych, o których mowa w § 45 ust. 1.
2.
Wartości błędów gazomierza rotorowego i turbinowego z wyposażeniem elektronicznym, podczas badania odporności na narażenia przy zatwierdzeniu typu, nie powinny przekraczać więcej niż o połowę wartości błędów granicznych dopuszczalnych, o których mowa w § 45 ust. 1.
§  47.
W przypadku gdy do wyjściowych wałków napędowych gazomierza przyłożony jest maksymalny moment obrotowy o wartości zgodnej z oznaczeniem na tabliczkach lub gazomierzu rotorowym i turbinowym, błędy przy strumieniu objętości Qmin nie powinny zmienić się więcej niż o następujące wartości:
1)
1,0 % - dla strumienia objętości Qmin nie większego niż 0,05 Qmax;
2)
0,5 % - dla strumienia objętości Qmin równego 0,1 Qmax;
3)
0,25 % - dla strumienia objętości Qmin równego 0,2 Qmax.
§  48.
1.
Przed przeprowadzeniem badania trwałości przy badaniu typu, różnica pomiędzy wartością maksymalną i minimalną błędu gazomierza rotorowego i turbinowego nie powinna przekraczać 1 % dla strumieni objętości od 0,5 Qmax do Qmax.
2.
Po przeprowadzeniu badania trwałości, dla każdego gazomierza rotorowego i turbinowego, z wyłączeniem jednego z nich, różnica pomiędzy maksymalną i minimalną wartością błędu dla strumieni objętości od 0,5 Qmax do Qmax nie powinna przekroczyć 1,5 %.
3.
Dla każdego gazomierza rotorowego i turbinowego, z wyłączeniem jednego z nich, wyznaczone wartości błędów po przeprowadzeniu badania trwałości, nie mogą różnić się więcej niż o 1 % względem swoich wartości wyznaczonych przed badaniem trwałości.
§  49.
1.
Za maksymalną dopuszczalną wartość momentu obrotowego, dla gazomierza rotorowego i turbinowego o tej samej wielkości, uznaje się najmniejszą wartość momentu obrotowego otrzymaną podczas badania.
2.
W przypadku gazomierzy rotorowych i turbinowych o tej samej wielkości, z kilkoma wartościami Qmin, wartości maksymalnego dopuszczalnego momentu obrotowego dla innych wartości Qmin mogą być obliczone z wyniku badania, w następujący sposób:
1)
przy ustalonym strumieniu objętości zmiana wartości błędu jest proporcjonalna do momentu obrotowego;
2)
przy stałym momencie obrotowym zmiana wartości błędu gazomierzy rotorowych jest odwrotnie proporcjonalna do strumienia objętości, a gazomierzy turbinowych jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu strumienia objętości.
§  50.
Wartości błędów granicznych dopuszczalnych gazomierzy rotorowych i turbinowych podczas użytkowania, dla oznaczonego kierunku przepływu gazu, są następujące:
1)
± 3 % - dla strumienia objętości Q z przedziału: Qmin ≤ Q < Qt;
2)
± 1,5 % - dla strumienia objętości Q z przedziału: Qt ≤ Q ≤ Qmax.