Rozdział 5 - Charakterystyki metrologiczne gazomierzy miechowych - Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać gazomierze oraz przeliczniki do gazomierzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.63.588

Akt utracił moc
Wersja od: 21 czerwca 2004 r.

Rozdział  5

Charakterystyki metrologiczne gazomierzy miechowych

§  33.
1.
Wartości błędów granicznych dopuszczalnych gazomierza miechowego podczas zatwierdzenia typu i legalizacji dla oznaczonego kierunku przepływu gazu wynoszą:
1)
± 3 % - dla strumienia objętości Q spełniającego zależność: Qmin ≤ Q < Qt;
2)
± 2 % - dla strumienia objętości Q spełniającego zależność: Qt ≤ Q ≤ Qmax.
2.
Wartość przejściowego strumienia objętości Qt dla gazomierza miechowego jest równa 2 Qmin.
3.
Wartości błędów gazomierza miechowego dla strumienia objętości zawartego pomiędzy Qt i Qmax, podczas legalizacji, nie mogą przekroczyć ±1 %, w przypadku gdy wszystkie wartości błędów mają ten sam znak.
§  34.
Wartości błędów gazomierza miechowego wyposażonego w mechaniczny korektor temperatury podczas badania typu, legalizacji pierwotnej i ponownej, dla dozwolonego kierunku przepływu gazu, nie powinny różnić się od wartości, o których mowa w § 33 ust. 1, o więcej niż:
1)
± 0,5 % - w zakresie temperatur różniących się nie więcej niż o 5 °C od temperatury sprawdzania tsp;
2)
± 1 % - w znamionowych temperaturach użytkowania gazomierza miechowego tm, z wyłączeniem zakresu temperatur, o którym mowa w pkt 1.
§  35.
1.
Wartości błędów gazomierza miechowego z wyposażeniem elektronicznym, podczas próby środowiskowej, nie powinny przekraczać wartości błędów granicznych dopuszczalnych gazomierza miechowego, o których mowa w § 33 ust. 1.
2.
Wartości błędów gazomierza miechowego z wyposażeniem elektronicznym, podczas badania odporności na narażenia, nie powinny przekraczać więcej niż o połowę wartości błędów granicznych dopuszczalnych gazomierza miechowego, o których mowa w § 33 ust. 1.
§  36.
1.
Dla każdego gazomierza miechowego różnica pomiędzy maksymalną a minimalną wartością błędu wskazań wyznaczonego przed badaniem trwałości, w całym zakresie obciążeń, nie powinna przekroczyć 3 %.
2.
Dla każdego gazomierza miechowego, z wyłączeniem jednego, w przypadku gdy badanie trwałości zostało przeprowadzone dla co najmniej trzech gazomierzy, różnica pomiędzy maksymalną i minimalną wartością błędu w funkcji strumienia objętości Q w całym zakresie obciążeń, po przeprowadzeniu badania trwałości, nie powinna przekroczyć 4 %.
3.
Dla każdego gazomierza miechowego, z wyłączeniem jednego, w przypadku gdy badanie trwałości zostało przeprowadzone dla co najmniej trzech gazomierzy, wyznaczone wartości błędów gazomierza miechowego po przeprowadzeniu badania trwałości, nie powinny różnić się więcej niż o 1,5 % względem swoich wartości wyznaczonych przed badaniem trwałości; dla strumienia objętości Qmin warunek ten stosuje się tylko dla zmian w kierunku ujemnym.
§  37.
Dla każdego gazomierza miechowego, z wyłączeniem jednego, w przypadku gdy badanie trwałości zostało przeprowadzone dla co najmniej trzech gazomierzy, wartość straty ciśnienia dla przepływu powietrza o gęstości 1,2 kg/m3 i strumieniu objętości zawartym pomiędzy Qmin i 2 Qmin, po przeprowadzeniu badania trwałości, nie powinna wzrosnąć więcej niż o 20 Pa (0,2 mbar).
§  38.
Po badaniu mechanicznego urządzenia kontrolnego wartość odchylenia standardowego nie powinna przekroczyć następujących wartości dla gazomierza miechowego:
1)
0,2 dm3 - dla wielkości od G 1 do G 6;
2)
2 dm3 - dla wielkości od G 10 do G 65;
3)
20 dm3 - dla wielkości od G 100 do G 650.
§  39.
W przypadku gdy do wałków napędowych gazomierza miechowego przyłożony jest maksymalny moment obrotowy, o wartości zgodnej z oznaczeniem na tabliczkach lub gazomierzu, błędy gazomierza przy strumieniu objętości Qmin nie powinny zmienić się więcej niż o 1,5 %.
§  40.
1.
Maksymalna wartość średniej straty ciśnienia, podczas zatwierdzenia typu legalizacji pierwotnej gazomierza miechowego, dla strumienia objętości Qmax, nie powinna przekroczyć następujących wartości:
1)
200 Pa (2 mbar) - dla wielkości od G 1 do G 10;
2)
300 Pa (3 mbar) - dla wielkości od G 16 do G 40;
3)
400 Pa (4 mbar) - dla wielkości od G 65 do G 650.
2.
Maksymalna wartość straty ciśnienia dla przepływu powietrza o gęstości 1,2 kg/m3 i strumieniu objętości zawartym pomiędzy Qmin i 2 Qmin, podczas badania typu i legalizacji gazomierza miechowego, nie powinna przekroczyć następujących wartości:
1)
60 Pa (0,6 mbar) - dla wielkości od G 1 do G 40;
2)
100 Pa (1,0 mbar) - dla wielkości od G 65 do G 650.
3.
Dla gazomierza miechowego, w którym wartość dopuszczalnego ciśnienia roboczego przekracza 0,1 MPa (1 bar), nie stosuje się wymagań, o których mowa w ust. 1.
4.
Zainstalowanie urządzeń dodatkowych nie powinno powodować wzrostu wartości straty ciśnienia gazomierza miechowego dla przepływu powietrza o gęstości 1,2 kg/m3 i strumieniu objętości zawartym pomiędzy Qmin i 2 Qmin więcej niż o 20 Pa (0,2 mbar).
§  41.
Za maksymalną dopuszczalną wartość momentu obrotowego, dla gazomierza miechowego o tej samej wielkości, uznaje się najmniejszą wartość momentu obrotowego otrzymaną podczas badania.
§  42.
Wartości błędów granicznych dopuszczalnych gazomierza miechowego podczas użytkowania dla oznaczonego kierunku przepływu gazu są następujące:
1) 1
 od -6 % do 3 % - dla strumienia objętości Q z przedziału: Qmin ≤ Q < Qt;
2)
± 3 % - dla strumienia objętości Q z przedziału: Qt ≤ Q ≤ Qmax.
§  43.
Wartości błędów gazomierza miechowego wyposażonego w mechaniczny korektor temperatury podczas użytkowania, dla oznaczonego kierunku przepływu gazu, nie powinny różnić się od wartości, o których mowa w § 42, o więcej niż:
1)
± 0,7 % - w zakresie temperatur różniących się nie więcej niż o 5 °C od temperatury sprawdzania tsp;
2)
± 1,5 % - w zakresie nominalnych temperatur użytkowania gazomierza tm, z wyłączeniem zakresu temperatur, o którym mowa w pkt 1.
§  44.
Maksymalna wartość średniej straty ciśnienia podczas użytkowania, dla strumienia objętości Qmax, nie powinna przekroczyć następujących wartości dla gazomierza miechowego:
1)
220 Pa - dla wielkości od G 1 do G 10;
2)
330 Pa - dla wielkości od G 16 do G 40;
3)
440 Pa - dla wielkości od G 65 do G 650.
1 § 42 pkt 1 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 2004 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.04.141.1500).