Rozdział 3 - Szczegółowy zakres oraz sposoby i metody wykonywania sprawdzeń podczas legalizacji pierwotnej i ponownej wag - Wymagania, którym powinny odpowiadać wagi automatyczne porcjujące, oraz szczegółowy zakres sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.4.25

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 stycznia 2008 r.

Rozdział  3

Szczegółowy zakres oraz sposoby i metody wykonywania sprawdzeń podczas legalizacji pierwotnej i ponownej wag

§  9.
Podczas legalizacji pierwotnej wag sprawdzenie obejmuje:
1)
zgodność konstrukcji i wykonania z zatwierdzonym typem;
2)
istnienie wymaganych oznaczeń i znaków;
3)
w zakresie charakterystyk metrologicznych:
a)
wyznaczenie klasy dokładności wagi,
b)
sprawdzenie działania podczas porcjowania materiału,
c)
odchylenia każdej porcji od średniej z przyjętej liczby porcji,
d)
odchylenia średniej z przyjętej liczby porcji od wartości nastawy tej porcji, jeżeli nastawiana wartość masy porcji jest wskazywana.
§  10.
Podczas legalizacji ponownej wag sprawdzenie obejmuje:
1)
oględziny zewnętrzne;
2)
w zakresie charakterystyk metrologicznych sprawdzenie, czy waga spełnia wymagania oznaczonej klasy dokładności dla danego materiału odnośnie do:
a)
odchylenia każdej porcji od wartości średniej z tych porcji,
b)
różnicy średniej masy porcji i wartości nastawionej porcji, jeżeli nastawiona wartość masy porcji jest wskazywana;
3)
jeżeli waga sprawdzana jest stosowana jako waga kontrolna, sprawdzenie błędów wskazań podczas ważenia statycznego;
4)
sprawdzenie działania podczas porcjowania materiału.
§  11.
Sprawdzenie wagi podczas legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej wykonuje się w normalnych warunkach użytkowania przy maksymalnej wydajności porcjowania za pomocą przewidzianego do ważenia materiału.
§  12.
1.
Sprawdzenie zgodności konstrukcji i wykonania wagi z zatwierdzonym typem obejmuje sprawdzenie, czy:
1)
posiada właściwe zabezpieczenia przed fałszerstwem lub przypadkowym rozregulowaniem;
2)
ma przewidziane miejsca na umieszczenie cech zabezpieczających, a w przypadku wag z zabezpieczeniem programowym, czy następuje właściwa reakcja na wejście w tryb adiustacji, w postaci nieusuwalnej rejestracji;
3)
właściwie wskazuje wyniki ważenia;
4)
wskazuje wyniki ważenia, wartości tary oraz dokonuje wydruków z jednakową działką dla danego zakresu ważenia;
5)
działka elementarna wszystkich urządzeń wskazujących współpracujących z wagą jest taka sama.
2.
Dodatkowo należy sprawdzić:
1)
prawidłowość zainstalowania w miejscu, gdzie waga będzie użytkowana;
2)
kompletność wyposażenia stosownie do każdego przewidywanego do ważenia produktu.
3.
Sprawdzenie wagi co do zgodności z zatwierdzonym typem powinno być przeprowadzone:
1)
w miejscu użytkowania wagi, z pełnym jej wyposażeniem;
2)
po zainstalowaniu wagi w czasie automatycznego jej działania zgodnie z przewidywanym stosowaniem wagi.
§  13.
1.
Wyznaczenie klasy dokładności X (x) podczas legalizacji pierwotnej powinno odbyć się w najbardziej wymagających warunkach co do wydajności i innych nastawialnych parametrów wagi, określonych przez producenta w instrukcji obsługi lub podanych w postaci oznaczeń.
2.
Przed rozpoczęciem czynności, o których mowa w ust. 1, waga powinna działać do momentu ustabilizowania się jej parametrów pracy, zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta.
3.
Podczas wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, powinny być włączone urządzenia korygujące pracę wagi: korektor końcowego zasilania materiałem i automatyczne urządzenie zerujące oraz należy uwzględnić porcje otrzymane po zmianie nastaw, chyba że producent określił inaczej.
§  14.
Wyznaczenie klasy dokładności X (x) przeprowadza się w następujący sposób:
1)
zmieniając nastawę wartości ładunku, wytworzyć próbki danego materiału porcji zgodnie z wymaganiami, o których mowa w § 16 i 17, a następnie wyznaczyć masy tych porcji na wadze kontrolnej;
2)
wyliczyć maksymalne odchylenie masy porcji od wartości średniej masy porcji w każdej próbce mdmax, a następnie wyznaczyć stosunek mdmax i maksymalnego dopuszczalnego odchylenia porcji dla danej próbki MPD (1), o którym mowa w załączniku do rozporządzenia. Na podstawie wszystkich próbek należy wyznaczyć maksymalną wartość stosunku [mdmax / MPD (1)]max;
3)
jeżeli waga posiada wskazanie nastawy wartości masy porcji, należy wyliczyć różnicę średniej masy porcji i nastawy wartości masy porcji dla wszystkich próbek lsel, a następnie wyznaczyć stosunek Isel i 0,25 maksymalnego dopuszczalnego odchylenia każdej porcji od wartości średniej z tych porcji w użytkowaniu dla danej próbki, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, oznaczonego jako MPSE (1). Na podstawie wszystkich próbek należy wyznaczyć maksymalną wartość stosunku [Isel / MPSE (1)]max;
4)
z końcowych wartości otrzymanych na podstawie obliczeń, o których mowa w pkt 2 i 3, należy wybrać większą i zaokrąglić ją w górę do najbliższej wartości z szeregu liczb 1, 2 albo 1 x 10k, 2 x 10k, 5 x 10k, gdzie k jest liczbą całkowitą ujemną; otrzymana w ten sposób wartość stanowi współczynnik x klasy dokładności.
§  15.
1.
Błąd wyznaczenia masy porcji na wadze kontrolnej nie powinien przekraczać wartości:
1)
1/3 maksymalnego dopuszczalnego odchylenia masy porcji podczas legalizacji lub 1/3 maksymalnej różnicy pomiędzy wartością nastawioną a średnią masą porcji (waga z nastawianą wartością masy porcji), jeżeli waga kontrolna została sprawdzona bezpośrednio przed badaniem;
2)
1/5 maksymalnego dopuszczalnego odchylenia masy porcji podczas legalizacji lub 1/5 maksymalnej różnicy pomiędzy wartością nastawioną a średnią masą porcji (waga z nastawianą wartością masy porcji), jeżeli waga kontrolna została sprawdzona w innym czasie.
2.
Jeżeli waga kontrolna do wyznaczenia masy porcji jest wagą kontrolną własną, dodatkowo powinna:
1)
umożliwiać ważenie statyczne (nieautomatyczne);
2)
posiadać urządzenie wskazujące z działką nie większą niż 1/5 działki elementarnej (d), a w przypadku braku takiego urządzenia należy stosować wzorce dokładkowe w celu wyznaczenia błędu zaokrąglenia.
§  16.
1.
Sprawdzenie działania wagi podczas porcjowania materiału wykonuje się dla porcji składających się z ładunków o masie bliskiej obciążeniu maksymalnemu (Max) oraz bliskich nominalnej porcji minimalnej (Minfill).
2.
Dla wag sumujących sprawdzenie wykonuje się z maksymalną i minimalną liczbą ładunków w porcji.
3.
Dla wag selektywnych sprawdzenie wykonuje się ze średnią liczbą ładunków w porcji zarówno dla ładunków o masie bliskiej obciążeniu maksymalnemu (Max), jak i bliskich nominalnej porcji minimalnej (Minfill).
4.
Jeżeli nominalna porcja minimalna (Minfill) jest mniejsza niż 1/3 wartości masy porcji maksymalnej, sprawdzenie należy wykonać w środku zakresu ważenia ładunków w pobliżu, ale poniżej 100 g, 300 g, 1.000 g lub 15.000 g.
§  17.
Minimalną liczbę sprawdzanych porcji, o których mowa w § 16, w zależności od ich masy określa tabela:
Wartość masy porcjiMinimalna liczba porcji w próbce
m ≤ 1 kg60
1 kg < m ≤ 10 kg30
10 kg < m ≤ 25 kg20
25 kg < m10