Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wymagania i sposób postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.56.344

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 grudnia 2011 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa wymagania i sposób postępowania przy utrzymywaniu:
1)
cieląt z gatunku bydło domowe (Bos taurus);
2)
świń (Sus scrofa);
3)
kur niosek oraz kurcząt brojlerów z gatunku kura (Gallus gallus).
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
cielę - młode zwierzę z gatunku bydło domowe, bez względu na płeć, do ukończenia 6. miesiąca życia;
2)
gniazdo - wydzielone miejsce przeznaczone do znoszenia jaj, w którym podłoga jest wykonana w sposób uniemożliwiający kurze niosce kontakt z drucianą siatką;
3)
gniazdo grupowe - gniazdo bez wewnętrznych przegród umożliwiające jednoczesne znoszenie jaj grupie kur niosek;
4)
gospodarstwo - miejsce produkcji, w którym utrzymuje się zwierzęta;
5)
klatka - zamkniętą przestrzeń, której podłoga znajduje się ponad podłogą budynku gospodarczego, w którym utrzymuje się kury nioski;
6)
knur - samca z gatunku świnia, który osiągnął dojrzałość płciową i jest przeznaczony do celów rozpłodowych;
7)
knurek hodowlany - młodego samca z gatunku świnia, przeznaczonego do celów rozpłodowych, od ukończenia 10. tygodnia życia do pierwszego krycia;
8)
kura nioska - dorosłego ptaka płci żeńskiej z gatunku kura, który osiągnął dojrzałość nieśną i jest utrzymywany w celu produkcji jaj nieprzeznaczonych do wylęgu;
9)
kurczęta brojlery - ptaki z gatunku kura utrzymywane z przeznaczeniem do produkcji mięsa;
10)
kurnik - budynek gospodarczy, w którym utrzymuje się stado kurcząt brojlerów lub kur niosek;
11)
locha - samicę z gatunku świnia po pierwszym wyproszeniu:
a)
między okresem okołoporodowym a odsadzeniem prosiąt albo
b)
w okresie między odsadzeniem prosiąt a okresem okołoporodowym;
12)
loszka - samicę z gatunku świnia, po osiągnięciu dojrzałości płciowej do pierwszego wyproszenia;
13)
loszka hodowlana - loszkę przeznaczoną do celów rozpłodowych;
14)
powierzchnia użytkowa - powierzchnię:
a)
wyłożoną ściółką, stale dostępną dla kurcząt brojlerów,
b) 1
dostępną dla kur niosek, o szerokości co najmniej 0,3 m i wysokości co najmniej 0,45 m, z podłogą o nachyleniu nieprzekraczającym 14%, niebędącą powierzchnią gniazda;
15)
prosię - młode zwierzę z gatunku świnia, bez względu na płeć, od urodzenia do odsadzenia;
16)
stado - grupę kurcząt brojlerów albo kur niosek, utrzymywanych jednocześnie w danym kurniku;
17) 2
ściółka - dowolny suchy i kruchy materiał umożliwiający zwierzętom zaspokojenie ich potrzeb etologicznych;
18)
świnia - zwierzę z gatunku świnia, bez względu na wiek, przeznaczone do celów hodowlanych lub do tuczu;
19)
tucznik - młode zwierzę z gatunku świnia przeznaczone do tuczu, bez względu na płeć, od ukończenia 10. tygodnia życia do dnia uboju;
20)
warchlak - młode zwierzę z gatunku świnia, od odsadzenia do ukończenia 10. tygodnia życia;
21)
zagęszczenie obsady - łączną masę żywych kurcząt brojlerów, utrzymywanych jednocześnie w danym kurniku, w przeliczeniu na m2 powierzchni użytkowej.
§  3.
1.
Cielęta i świnie utrzymuje się:
1)
w pomieszczeniu przeznaczonym do ich utrzymywania;
2)
w systemie otwartym.
2.
Kury nioski i kurczęta brojlery utrzymuje się:
1)
w kurniku;
2)
w systemie otwartym, z wyłączeniem kur niosek do ukończenia 6. tygodnia życia oraz kurcząt brojlerów.
3.
Zwierzętom, o których mowa w ust. 1 i 2, utrzymywanym w systemie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, zapewnia się możliwość ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zwierzętami drapieżnymi.
§  4.
1.
Zwierzętom wymienionym w § 1 zapewnia się opiekę i warunki utrzymywania uwzględniające minimalne normy powierzchni w zależności od systemów utrzymywania.
2.
Zwierzęta wymienione w § 1 utrzymuje się w warunkach:
1)
nieszkodliwych dla ich zdrowia oraz niepowodujących urazów, uszkodzeń ciała lub cierpień;
2)
zapewniających im swobodę ruchu, a w szczególności możliwość kładzenia się, wstawania oraz leżenia;
3)
umożliwiających kontakt wzrokowy z innymi zwierzętami.
3.
Loszki i lochy w tygodniu poprzedzającym przewidywany termin proszenia oraz w okresie proszenia mogą być utrzymywane w warunkach, w których nie mają kontaktu wzrokowego z innymi zwierzętami.
§  5.
1.
Pomieszczenia, w których utrzymuje się zwierzęta wymienione w § 1, oświetla się przystosowanym dla danego gatunku zwierząt światłem sztucznym lub zapewnia dostęp światła naturalnego.
2.
W przypadku gdy oświetlenie sztuczne stosuje się w pomieszczeniach, w których utrzymuje się cielęta, pomieszczenia te oświetla się w czasie odpowiadającym normalnemu dostępowi światła naturalnego - co najmniej jednak między godziną 900 a 1700.
3.
W przypadku gdy w kurniku, w którym utrzymuje się kury nioski:
1)
jest zapewniony dostęp światła naturalnego - okna rozmieszcza się w sposób umożliwiający równomierne oświetlenie całego kurnika;
2)
jest zastosowane oświetlenie sztuczne - kurnik oświetla się w rytmie dobowym tak, aby około 1/3 doby stanowiło nieprzerwany okres ciemności oraz występowały okresy przyciemniania odpowiadające zmierzchowi.
4.
W kurniku, w którym utrzymuje się kurczęta brojlery:
1)
stosuje się oświetlenie sztuczne oświetlające co najmniej 80 % powierzchni użytkowej, którego natężenie, mierzone na poziomie oka ptaka, wynosi co najmniej 20 lux;
2)
lekarz weterynarii może dopuścić czasowe ograniczenie poziomu natężenia oświetlenia.
5.
W okresie 7 dni od dnia umieszczenia kurcząt brojlerów w kurniku, a także w okresie 3 dni przed przewidywanym dniem ich uboju oświetlenie dostosowuje się do 24-godzinnego rytmu, z okresami zaciemnienia trwającymi co najmniej 6 godzin ogółem i co najmniej z jednym okresem nieprzerwanego zaciemnienia trwającym przynajmniej 4 godziny, z wyłączeniem okresów przyciemniania.
6.
Świnie utrzymuje się w pomieszczeniach przeznaczonych do ich utrzymywania, oświetlonych co najmniej przez 8 godzin dziennie światłem sztucznym o natężeniu co najmniej 40 lux.
§  6.
1.
Cielęta, świnie lub kury nioski dogląda się co najmniej raz dziennie.
2.
Kurczęta brojlery dogląda się co najmniej dwa razy dziennie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na objawy wskazujące na obniżony poziom ich dobrostanu lub zdrowia.
3.
Kurczęta brojlery, które mają poważne urazy, uszkodzenia ciała lub wykazują wyraźne objawy zaburzeń stanu zdrowia, takie jak trudności w chodzeniu, poważne puchliny brzuszne lub wady rozwojowe mogące być przyczyną cierpień, poddaje się leczeniu lub natychmiastowemu ubojowi, o czym informuje się powiatowego lekarza weterynarii.
4.
W celu umożliwienia kontroli pomieszczeń, w których utrzymuje się zwierzęta wymienione w § 1, i doglądania umieszczonych w nich zwierząt o każdej porze pomieszczenia te wyposaża się w stałe lub przenośne oświetlenie sztuczne.
§  7.
1.
Pomieszczenia, w których utrzymuje się zwierzęta wymienione w § 1, ich wyposażenie oraz sprzęt używany przy utrzymywaniu tych zwierząt:
1)
wykonuje się z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia zwierząt oraz nadających się do czyszczenia i odkażania;
2)
czyści się i odkaża.
2.
Odchody zwierząt wymienionych w § 1 oraz niezjedzone resztki paszy usuwa się z pomieszczeń, w których utrzymuje się te zwierzęta, tak często, aby uniknąć wydzielania się nieprzyjemnych woni i zanieczyszczenia paszy lub wody. Pomieszczenia te zabezpiecza się przed muchami i gryzoniami.
3.
Wyposażenie i sprzęt przeznaczone do karmienia i pojenia zwierząt wymienionych w § 1 umieszcza się w taki sposób, aby zminimalizować możliwość zanieczyszczenia paszy lub wody oraz ułatwić bezkonfliktowy dostęp tych zwierząt do paszy i wody.
4.
Wyposażenie i sprzęt, o którym mowa w ust. 1:
1)
powinny być tak skonstruowane, umieszczone, obsługiwane i utrzymywane, aby nie powodowały nadmiernego hałasu;
2)
sprawdza się co najmniej raz dziennie, a wykryte usterki niezwłocznie usuwa.
5.
Podłoga w pomieszczeniach, w których utrzymuje się zwierzęta wymienione w § 1, powinna być twarda, równa i stabilna, a jej powierzchnia gładka i nieśliska.
§  8.
1.
W pomieszczeniach, w których utrzymuje się zwierzęta wymienione w § 1, obieg powietrza, stopień zapylenia, temperaturę, względną wilgotność powietrza i stężenie gazów utrzymuje się na poziomie nieszkodliwym dla zwierząt.
2.
W przypadku wyposażenia pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, w mechaniczny lub automatyczny system wentylacji system ten łączy się z:
1)
systemem alarmowym sygnalizującym awarię systemu wentylacyjnego;
2)
systemem wentylacji awaryjnej.
3.
W kurnikach, w których utrzymuje się kurczęta brojlery, mechaniczny lub automatyczny system wentylacji działa w sposób zapewniający utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności.
§  9.
Instalację elektryczną w pomieszczeniach, w których utrzymuje się zwierzęta wymienione w § 1, wykonuje się w sposób określony w przepisach Prawa budowlanego.
§  10.
1.
Cielętom i świniom powyżej 2. tygodnia życia, kurom nioskom i kurczętom brojlerom zapewnia się stały dostęp do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
2.
Urządzenia do pojenia instaluje się w sposób zabezpieczający wodę przed wylewaniem się.
§  11.
Zwierzęta wymienione w § 1 karmi się paszą dostosowaną do ich gatunku, wieku, masy ciała i stanu fizjologicznego.
§  12.
1.
Cielęta karmi się co najmniej dwa razy dziennie.
2.
W przypadku utrzymywania cieląt grupowo, gdy nie żywi się ich do woli lub z elektronicznych stacji odpasowych, każdemu cielęciu zapewnia się dostęp do paszy w tym samym czasie.
3.
Pasza dla cieląt powinna zawierać taką ilość żelaza, która zapewnia w ich krwi poziom hemoglobiny wynoszący co najmniej 4,5 milimol/litr.
4.
Pasza dla cieląt powyżej 2. tygodnia życia powinna zawierać pasze włókniste, przy czym dawkę tej paszy dla cieląt od 8. do 20. tygodnia życia zwiększa się od 50 do 250 g dziennie.
§  13.
1.
Kury nioski karmi się co najmniej raz dziennie.
2.
Kurczętom brojlerom zapewnia się stały dostęp do paszy albo ich karmienie przeprowadza się w okresach oświetlenia, a w przypadku kurcząt przeznaczonych do uboju ostatnie karmienie przeprowadza się nie później niż na 12 godzin przed ich ubojem.
3.
Świnie karmi się co najmniej raz dziennie, a jeżeli utrzymuje się je grupowo - zapewnia się im dostęp do paszy w tym samym czasie.
4.
Lochom w okresie między odsadzeniem prosiąt a okresem okołoporodowym i loszkom zapewnia się wystarczającą ilość pokarmu wysokoenergetycznego oraz pokarmu objętościowego lub wysokowłóknistego.
§  14.
1.
Chore lub ranne zwierzęta wymienione w § 1 niezwłocznie otacza się opieką, a w razie potrzeby izoluje.
2.
Jeżeli wymaga tego stan zdrowia zwierzęcia, o którym mowa w ust. 1, zwierzę to utrzymuje się na ściółce.
1 § 2 pkt 14 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.282.1652) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
2 § 2 pkt 17 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 września 2010 r. (Dz.U.10.171.1157) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2010 r.