Rozdział 3 - Procedury oceny zgodności - Wymagania dla zabawek.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1260 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 lipca 2023 r.

Rozdział  3

Procedury oceny zgodności

§  6. 
Przed wprowadzeniem zabawki do obrotu w ramach procedury oceny zgodności przeprowadza się analizę zagrożeń chemicznych, fizycznych, mechanicznych, elektrycznych, palności, higieny i radioaktywnych, które zabawka może stwarzać, oraz dokonuje oceny ewentualnego narażenia na takie zagrożenia.
§  7. 
1. 
W celu wykazania, że zabawka spełnia wymagania określone w § 5 i pkt 1-6 załącznika nr 1 do rozporządzenia, stosuje się procedury oceny zgodności zgodnie z § 8-10.
2. 
Procedury oceny zgodności zabawek określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8. 
W przypadku gdy producent zastosował normy zharmonizowane, których numery zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, obejmujące wszystkie wymagania dla danej zabawki, stosuje się procedurę wewnętrznej kontroli produkcji (moduł A).
§  9. 
Zabawkę poddaje się badaniu typu (moduł B) połączonemu z procedurą zgodności z typem w oparciu o wewnętrzną kontrolę produkcji (moduł C), w przypadku gdy:
1)
nie istnieją normy zharmonizowane obejmujące wszystkie wymagania dla danej zabawki;
2)
producent nie zastosował norm zharmonizowanych, o których mowa w § 8, lub zastosował je częściowo;
3)
jedna lub więcej norm zharmonizowanych, o których mowa w § 8, zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z ograniczeniem, albo
4)
producent uważa, że charakter, projekt, konstrukcja lub zastosowanie zabawki wymagają weryfikacji przez jednostkę notyfikowaną.
§  10. 
1. 
Procedury dotyczące:
1)
wniosku o badanie typu,
2)
przeprowadzenia badania typu,
3)
wydania certyfikatu badania typu

- przeprowadza się zgodnie z wymaganiami określonymi w badaniu typu (moduł B), o którym mowa w pkt 2 załącznika nr 2 do rozporządzenia.

2. 
Wniosek o badanie typu zawiera opis zabawki i adres miejsca jej produkcji.
3. 
Jednostka notyfikowana przeprowadzająca badanie typu ocenia wykonaną przez producenta analizę zagrożeń, o której mowa w § 6, a w razie konieczności - dokonuje tej oceny wspólnie z producentem.
4. 
Certyfikat badania typu zawiera odniesienie do dyrektywy 2009/48/WE, kolorowy obraz i przejrzysty opis zabawki, jej wymiary oraz wykaz przeprowadzonych badań z odniesieniem do odpowiednich sprawozdań z badania. Jeżeli to niezbędne, dokonuje się weryfikacji certyfikatu badania typu, w szczególności w przypadku zmiany procesu produkcji, stosowanych surowców lub składników zabawki, ale nie rzadziej niż raz na pięć lat.
5. 
Certyfikat badania typu podlega wycofaniu, jeżeli zabawka nie spełnia wymagań określonych w § 5 ust. 1 i w pkt 1-6 załącznika nr 1 do rozporządzania.