Rozdział 3 - Procedury oceny zgodności - Wymagania dla wag nieautomatycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.802

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 czerwca 2016 r.

Rozdział  3

Procedury oceny zgodności

§  6.
1.
Procedurami oceny zgodności wagi są:
1)
badanie typu UE (moduł B), zwane dalej "modułem B";
2)
zapewnienie jakości procesu produkcji (moduł D), zwane dalej "modułem D";
3)
zapewnienie jakości procesu produkcji (moduł D1), zwane dalej "modułem D1";
4)
weryfikacja wyrobu (moduł F), zwana dalej "modułem F";
5)
weryfikacja wyrobu (moduł F1), zwana dalej "modułem F1";
6)
weryfikacja jednostkowa (moduł G), zwana dalej "modułem G".
2.
Procedury oceny zgodności określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Wyboru procedury oceny zgodności wagi dokonuje producent lub jego upoważniony przedstawiciel zgodnie z § 7.
§  7.
1.
Ocena zgodności wagi dokonywana jest na podstawie następujących procedur oceny:
1)
moduł В połączony z modułem D;
2)
moduł В połączony z modułem F;
3)
moduł G.
2.
Dokonywanie oceny zgodności na podstawie modułu В nie jest obowiązkowe dla wagi, w której nie są stosowane zespoły elektroniczne i w której w zespole pomiaru obciążenia nie jest stosowana sprężyna do zrównoważenia obciążenia.
3.
Jeżeli ocena zgodności wagi, o której mowa w ust. 2, nie była dokonywana na podstawie modułu B, do wagi tej stosuje się następujące procedury oceny zgodności:
1)
moduł D1;
2)
moduł F1.
4.
Dokumenty dotyczące dokonywania oceny zgodności sporządzane są w języku polskim lub w innym języku akceptowanym przez jednostkę notyfikowaną.
§  8.
1.
Ocena zgodności wagi dokonywana na podstawie modułów D, D1, F, F1 lub G przeprowadzana jest w miejscu jej użytkowania, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Ocena zgodności wagi dokonywana na podstawie modułów D, D1, F, F1 lub G może być przeprowadzona u producenta lub w dowolnym innym miejscu, jeżeli:
1)
transport do miejsca użytkowania wagi nie wymaga jej demontażu;
2)
oddanie do użytku wagi w miejscu jej użytkowania nie wymaga zmontowania wagi lub innych technicznych prac instalacyjnych, które mogłyby mieć wpływ na właściwości wagi;
3)
konstrukcja wagi umożliwia dostosowanie jej wskazań do wartości siły grawitacji w miejscu użytkowania wagi albo właściwości wagi są niezależne od zmiany wartości siły grawitacji.
§  9.
W przypadku gdy właściwości wagi są zależne od zmiany wartości siły grawitacji, dokonywanie oceny zgodności na podstawie modułów D, D1, F, F1 lub G może następować w dwóch etapach, z których:
1)
pierwszy etap obejmuje wszystkie badania i próby, których wynik nie jest zależny od wartości siły grawitacji;
2)
drugi etap obejmuje wszystkie badania i próby, których wynik jest zależny od wartości siły grawitacji, i jest przeprowadzany w miejscu użytkowania wagi.
§  10.
1.
W przypadku gdy ocena zgodności dokonywana zgodnie z § 9 przeprowadzana jest w dwóch etapach przez różne podmioty, na wadze umieszcza się numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, która przeprowadziła pierwszy etap oceny zgodności.
2.
Podmiot, który przeprowadził pierwszy etap oceny zgodności, wydaje dla każdej z wag certyfikat zawierający dane niezbędne do zidentyfikowania wagi i wyszczególnienie badań i sprawdzeń, które zostały wykonane.
3.
Podmiot, który przeprowadza drugi etap oceny zgodności, wykonuje badania i sprawdzenia, które nie zostały wcześniej wykonane.
4.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel przekazują na żądanie podmiotu, o którym mowa w ust. 3, certyfikaty wydane przez jednostkę notyfikowaną.
5.
Jeżeli w pierwszym etapie oceny zgodności wybrano moduł D lub D1, w drugim etapie oceny zgodności można wybrać ten sam moduł albo moduł F lub F1.
6.
Oznakowanie CE i dodatkowe oznakowanie metrologiczne umieszcza się na wadze po przeprowadzeniu drugiego etapu oceny zgodności. Oznakowania te umieszcza się na wadze wraz z numerem identyfikacyjnym jednostki notyfikowanej, która przeprowadzała drugi etap oceny zgodności.