Nowość § 6. - Wyłączenie określonych porozumień specjalizacyjnych i badawczo-rozwojowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.922

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 czerwca 2024 r.
§  6. 
1. 
Wyłączenie porozumień badawczo-rozwojowych, o którym mowa w § 3 ust. 1 i 2, w przypadku porozumień badawczo-rozwojowych, o których mowa w § 2 pkt 3 lit. a, b i e, stosuje się, jeżeli łączny udział stron porozumienia badawczo--rozwojowego, będących konkurentami, i ich grup kapitałowych w rynku właściwym nie przekracza 25 %.
2. 
Wyłączenie porozumień badawczo-rozwojowych, o którym mowa w § 3 ust. 1 i 2, w przypadku porozumień badawczo-rozwojowych, o których mowa w § 2 pkt 3 lit. c, d i f, stosuje się, jeżeli łączny udział w rynku właściwym strony finansującej i jej grupy kapitałowej oraz wszystkich stron porozumienia badawczo-rozwojowego, będących konkurentami, i ich grup kapitałowych, z którymi strona finansująca zawarła to porozumienie w odniesieniu do tych samych towarów lub procesów objętych porozumieniem badawczo-rozwojowym, nie przekracza 25 %.
3. 
Jeżeli porozumienie badawczo-rozwojowe zostało zawarte między przedsiębiorcami niebędącymi konkurentami, wyłączenie, o którym mowa w § 3 ust. 1, stosuje się przez okres prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, bez względu na łączny udział stron porozumienia w rynku właściwym. Jeżeli wyniki działalności badawczo-rozwojowej są wspólnie wykorzystywane, wyłączenie stosuje się przez dalsze siedem lat od dnia wprowadzenia do obrotu po raz pierwszy towarów lub procesów objętych porozumieniem badawczo-rozwojowym.
4. 
Po upływie siedmioletniego okresu, o którym mowa w ust. 3, wyłączenie porozumień badawczo-rozwojowych, o którym mowa w § 3 ust. 1, stosuje się nadal dopóki:
1)
w przypadku porozumień badawczo-rozwojowych, o których mowa w § 2 pkt 3 lit. a, b i e - łączny udział w rynku stron porozumienia badawczo-rozwojowego, będących konkurentami, i ich grup kapitałowych nie przekracza 25 % na właściwych rynkach, do których należą towary lub procesy objęte porozumieniem badawczo-rozwojowym;
2)
w przypadku porozumień badawczo-rozwojowych, o których mowa w § 2 pkt 3 lit. c, d i f - łączny udział w rynku strony finansującej i wszystkich stron, z którymi strona finansująca zawarła porozumienia badawczo-rozwojowe w odniesieniu do tych samych towarów lub procesów objętych tym porozumieniem, nie przekracza 25 % na właściwych rynkach, do których należą towary lub procesy objęte porozumieniem badawczo-rozwojowym.
5. 
Jeżeli łączny udział w rynku danych stronna koniec siedmioletniego okresu, o którym mowa w ust. 3, nie przekracza progu, o którym mowa w ust. 4, ale następnie wzrośnie do poziomu powyżej tego progu, wyłączenie porozumień badawczo--rozwojowych stosuje się nadal przez okres dwóch kolejnych lat kalendarzowych następujących po roku, w którym ten próg udziału w rynku został przekroczony po raz pierwszy.
6. 
Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, wyłączenie stosuje się nadal przez taki okres, w którym łączny udział stron porozumienia badawczo-rozwojowego i ich grup kapitałowych w rynku właściwym nie przekracza 25 % rynku właściwego dla każdego z towarów lub procesów objętych tym porozumieniem.
7. 
Okres wyłączenia określony w ust. 5 nie może łącznie trwać dłużej niż dwa kolejne lata kalendarzowe.