Nowość § 5. - Wyłączenie określonych porozumień specjalizacyjnych i badawczo-rozwojowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.922

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 czerwca 2024 r.
§  5. 
1. 
Wyłączenie porozumień specjalizacyjnych, o którym mowa w § 3 ust. 1 i 2, stosuje się, jeżeli łączny udział stron porozumienia specjalizacyjnego i ich grup kapitałowych w rynku nie przekracza 20 % na rynku właściwym lub na rynkach właściwych towarów objętych porozumieniem specjalizacyjnym.
2. 
W przypadku gdy towary będące przedmiotem porozumienia specjalizacyjnego są towarami pośrednimi, które co najmniej jedna ze stron całkowicie lub częściowo wykorzystuje na użytek własny jako towary wejściowe do własnej produkcji towarów rynku niższego szczebla, które również sprzedaje, wyłączenie, o którym mowa w § 3 ust. 1, stosuje się, jeżeli:
1)
łączny udział stron w rynku nie przekracza 20 % na rynku właściwym lub rynkach właściwych towarów objętych porozumieniem specjalizacyjnym, oraz
2)
łączny udział stron w rynku nie przekracza 20 % na rynku właściwym lub rynkach właściwych, do których należą towary rynku niższego szczebla.
3. 
W przypadku porozumień specjalizacyjnych, w ramach których strony całkowicie lub częściowo wykorzystują na własne potrzebytowarywejściowedowytwarzaniatowarówrynkuniższegoszczebla, rynek właściwy, o którym mowa w ust. 1 i 2, obejmuje rynek właściwy towarów objętych porozumieniem specjalizacyjnym a także rynek właściwy towarów rynku niższego szczebla.
4. 
Jeżeli udział, o którym mowa w ust. 1, nie przekracza 20 %, ale następnie wzrasta powyżej tego poziomu na co najmniej jednym z rynków właściwych, wyłączenie, o którym mowa w § 3 ust. 1 i 2, stosuje się przez okres dwóch lat kalendarzowych następujących po upływie roku, w którym próg 20 % został przekroczony po raz pierwszy.
5. 
Okres wyłączenia określony w ust. 4 nie może łącznie trwać dłużej niż dwa kolejne lata kalendarzowe.