§ 2. - Wykorzystywanie leśnego materiału rozmnożeniowego poza regionem pochodzenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1328

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 września 2015 r.
§  2.
1.
Leśny materiał rozmnożeniowy gatunków drzew, o których mowa w § 1, należący do kategorii kwalifikowany albo przetestowany może być wykorzystywany poza regionem pochodzenia w regionach pochodzenia określonych:
1)
dla gatunku brzoza brodawkowata (Betula pendula Roth.) w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
dla gatunku buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.) w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
dla gatunku dąb bezszypułkowy (Quercus petraea Liebl.) w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
4)
dla gatunku dąb szypułkowy (Quercus robur L.) w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
5)
dla gatunku jodła pospolita (Abies alba Mill.) w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
6)
dla gatunku modrzew europejski (Larix decidua Mill.) w załączniku nr 6 do rozporządzenia;
7)
dla gatunku olsza czarna (Alnus glutinosa Gaertn.) w załączniku nr 7 do rozporządzenia;
8)
dla gatunku sosna zwyczajna (Pinus sylvestris L.) w załączniku nr 8 do rozporządzenia;
9)
dla gatunku świerk pospolity (Picea abies Karst.) w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
2.
W przypadku wystąpienia katastrofy naturalnej w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 333 i 915) lub pożaru na znacznych obszarach niezwiązanego z działaniem sił natury leśny materiał rozmnożeniowy gatunków drzew, o których mowa w § 1, należący do kategorii kwalifikowany albo przetestowany może być wykorzystywany poza regionem pochodzenia niezależnie od spełnienia warunków określonych w załącznikach nr 1-9 do rozporządzenia.
3.
W lasach lub na gruntach leśnych przeznaczonych do zalesienia zlokalizowanych nie dalej niż 100 km od granicy Rzeczypospolitej Polskiej w głąb kraju leśny materiał rozmnożeniowy gatunków drzew, o których mowa w § 1, należący do kategorii kwalifikowany albo przetestowany może być wykorzystywany w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, a także w przypadku, gdy pochodzi z leśnego materiału podstawowego zarejestrowanego w państwach sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską i zlokalizowanego w odległości 100 km od granic Rzeczypospolitej Polskiej.
4.
W pasmach górskich powyżej 500 m n.p.m., ze względu na konieczność zachowania wysokościowych pięter roślinnych, leśny materiał rozmnożeniowy gatunków drzew, o których mowa w § 1, należący do kategorii kwalifikowany albo przetestowany może być wykorzystywany poza regionem pochodzenia w przypadkach, o których mowa w ust. 1-3, zgodnie z określonym w załączniku nr 10 do rozporządzenia zakresem wysokości związanym z wystawą stoku w stosunku do średniej rocznej temperatury powietrza panującej w miejscu, w którym ma być wykorzystywany leśny materiał rozmnożeniowy.
5.
Leśny materiał rozmnożeniowy gatunków drzew, o których mowa w § 1, należący do kategorii ze zidentyfikowanego źródła albo wyselekcjonowany może być wykorzystywany poza regionem pochodzenia na warunkach określonych w ust. 1-4, jeżeli w regionie pochodzenia, w którym ma być wykorzystywany, nie ma dostatecznej ilości własnego materiału rozmnożeniowego.
6.
Leśny materiał rozmnożeniowy gatunków drzew, o których mowa w § 1, może być wykorzystywany poza regionem pochodzenia do zakładania:
1)
powierzchni doświadczalnych:
a)
na potrzeby badań z zakresu hodowli lasu,
b)
służących do testowania wzrostu i rozwoju populacji, rodów i klonów;
2)
powierzchni badawczych z zakresu selekcji drzew leśnych, nasiennictwa i szkółkarstwa leśnego.