Rozdział 4 - Prawa osób trzecich. Do art. 40. - Wykonywanie ustawy o scalaniu gruntów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.87.763

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 1936 r.

IV.

Prawa osób trzecich.

Do art. 40.
§  61.
1)
W przypadkach, gdy poszczególne działki gruntów, należące przed scaleniem do jednego właściciela, są nierównomiernie obciążone na rzecz osób trzecich (służebności osobiste, prawa użytkowania, zastawu, najmu, dzierżawy i t. p.), komisarz ziemski przy układaniu listy uczestników scalenia w myśl § 51 winien dokładnie oznaczyć obciążenie każdej działki zosobna. Od dnia wpisania ostrzeżenia (adnotacji) w myśl art. 18 właściwy urząd winien zawiadomić powiatowy urząd ziemski o wszelkich zmianach, jakie od dnia tego zajdą w obciążeniach hipotecznych gruntów, których dotyczy ostrzeżenie (adnotacja).
2)
Komisarz ziemski winien dążyć do osiągnięcia zgody pomiędzy wierzycielami hipotecznymi, których wierzytelności nierównomiernie obciążały przed scaleniem poszczególne działki jednego, właściciela, aby te obciążenia mogły być zamieszczone tylko w wykazie hipotecznym nowej działki tegoż właściciela w uzgodnionym przez wierzycieli porządku pierwszeństwa wpisu. Ugoda całkowita lub częściowa, podana do wiadomości urzędów ziemskich przed sporządzeniem projektów scalenia, winna być zatwierdzona przez powiatowy urząd ziemski (§ 12) i dołączona do akt scalenia, jako podstawa do uregulowania hipoteki scalanych gruntów.
3)
Jeżeli ugoda taka nie zostanie osiągnięta, wówczas przy ustaleniu działki, którą dany uczestnik scalenia ma otrzymać w wyniku scalenia wzamian za dawne działki, nierównomiernie obciążone na rzecz osób trzecich, należy osobno oznaczyć rozmiar gruntu wydzielonego w nowej działce wzamian za każdą z dawnych działek, nierównomiernie obciążonych na rzecz osób trzecich.

Do art. 41.

§  62.
1)
Jeżeli wdrożenie postępowania egzekucyjnego przymusowej sprzedaży dotyczy gruntów, objętych postępowaniem scaleniowem, sąd właściwy, względnie komornik sądowy zawiadomi powiatowy urząd ziemski tak o wdrożeniu postępowania egzekucyjnego, jak i o jego wyniku.
2) 24
Jeżeli postępowanie scaleniowe zostaje wdrożone w odniesieniu do gruntów, które są przedmiotem postępowania egzekucyjnego, to podlegające wykonaniu orzeczenie urzędu ziemskiego (art. 18) winno być udzielone do przejrzenia sądowi, względnie komornikowi sądowemu, który uczyni wzmiankę o tem w aktach postępowania egzekucyjnego.
§  63.
1) 25
Powiatowy urząd ziemski bezzwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego lub też po wydaniu przez okręgową komisję ziemska ostatecznego orzeczenia, zatwierdzającego projekt scalenia, zawiadomi o tem właściwy sąd względnie komornika sądowego, wymieniając sprawę egzekucyjną i dołączając odpis orzeczenia.
2)
Sędzia, względnie komornik sądowy, prowadzący postępowanie egzekucyjne, poda w terminie licytacyjnym do wiadomości stan toczącego się postępowania scaleniowego, widoczny z uskutecznionych w księdze wieczystej (hipotecznej) ostrzeżeń, lub według udzielonego do akt sprawy odpisu orzeczenia, zatwierdzającego projekt scalenia, a zarazem zwróci uwagę na postanowienia art. 41 ustawy o scalaniu gruntów o wpływie postępowania scaleniowego na tok postępowania egzekucyjnego.
3) 26
Sąd, względnie komornik sądowy, prowadzący postępowanie egzekucyjne, na żądanie osób interesowanych, ściągnie dla masy egzekucyjnej od zobowiązanego do dopłaty ustalone w postępowaniu scaleniowem dopłaty pieniężne, biorąc za podstawę (tytuł) do egzekwowania tych kwot prawomocne orzeczenie powiatowego urzędu ziemskiego lub ostateczne orzeczenie okręgowej komisji ziemskiej.
§  64.
Wyrok adjudykacyjny na obszarze, województw, wymienionych w § 73, uchwała przybicia targu na obszarze województwa poznańskiego i pomorskiego, a na obszarze województwa krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego uchwała sądu egzekucyjnego, dozwalająca przeniesienie prawa własności na rzecz nabywcy na podstawie udzielonego przybicia targu, stanowią dla nabywcy podstawę do uzyskania wobec komisarza ziemskiego dopuszczenia co na miejsce dawnego właściciela do postępowania scaleniowego i umieszczenia go w wykazie uczestników scalenia. W przypadkach, gdy w drodze przymusowej licytacji zmieni właściciela tylko część gruntów poszczególnego uczestnika scalenia, okoliczność tę należy uwzględnić w projekcie scalenia.

Do art. 42.

§  65.
Dzień zapisania do hipoteki ostrzeżenia (adnotacji) o wdrożeniu postępowania scaleniowego jest miarodajny dla przebiegu postępowania dobrowolnego przetargu. Od dnia tego aż do wykonania sprostowania wpisów hipotecznych (art. 45) postępowanie dobrowolnego przetargu nie może być wszczęte, a wdrożone przed tem winien sąd wstrzymać na wniosek któregokolwiek uczestnika tego postępowania. Wznowienie wstrzymanego postępowania dobrowolnego przetargu nie może nastąpić przed dokonaniem sprostowania wpisów hipotecznych (art. 45).

Do art. 43.

§  66.
Sąd, który prowadzi postępowanie o zniesienie współwłasności, przez podział w naturze, względnie o wyznaczenie drogi koniecznej (o przyznanie prawa przechodu), winien udzielić powiatowemu urzędowi ziemskiemu pisemnego wyjaśnienia o treści i przedmiocie postępowania oraz umożliwić, na jego żądanie, przejrzenie aktów, które może także przesiać mu w całości do zapoznania się z ich treścią.
§  67.
1)
Komisarz ziemski w sprawach rozdziału współwłasności w naturze, jeżeli podział w naturze nie powoduje nadmiernego rozdrobnienia gruntów scalanych i tworzenia działek, niezdolnych do samoistnego gospodarstwa, winien dążyć do przeprowadzenia podziału w drodze umowy stron i wydzielenia każdemu ze współwłaścicieli równoważnika ze scalanych gruntów, odpowiedniego wartości jego współwłasności, z zachowaniem terytorjalnie obowiązujących przepisów o przenoszeniu prawa własności. W tym celu na żądania komisarza ziemskiego współwłaściciele spiszą ugodę, którą zatwierdzi powiatowy urząd ziemski (§ 12), Treść ugody może ulec zatwierdzeniu, o ile w niej współwłaściciele zgodzą się na to, aby każdemu zamiast współwłasności wydzielona została wedle przepisów o scaleniu gruntów odrębna działka gruntowa.
2)
W przypadku, gdy uczestnicy współwłasności nie chcą spisać umowy na jej podział fizyczny, komisarz ziemski winien dążyć, aby za grunty należące do współwłasności wydzielona została taka działka, której podział fizyczny nie będzie wpływał ujemnie na całokształt wyników scalenia.
§  68.
W przypadku, gdy podział fizyczny powoduje nadmierne rozdrobnienie gruntów, komisarz ziemski winien to wyjaśnić stronom, zaniechać stanowczo przeprowadzenia podziału fizycznego, dążyć do ugody stron na spłaty pieniężne ich udziałów współwłasności i do objęcia gruntu przez jednego ze współwłaścicieli. Ugodę taką również zatwierdza powiatowy urząd ziemski (§ 12). O ile ugoda taka nie przyjdzie do skutku przed zatwierdzeniem stanu posiadania przed scaleniem (art. 31), komisarz ziemski pozostawi dalszy bieg sprawy do rozstrzygnięcia sądowi, dążąc do tego, aby w wyniku scalenia została wydzielona taka działka gruntu, która mogłaby ulec podziałowi bez ujemnych skutków dla całokształtu wyników scalenia.
§  69.
W przypadku ustanowienia służebności przeprowadzenia rurociągów (cz. 3 art. 43), wyniki postępowania wraz z planem winny być udzielone mierniczemu, który je w projekcie scalenia uwzględni w taki sposób, aby przez projektowane przy scaleniu drogi i rowy nie doznały uszkodzenia. Właściwa władza, przeprowadzająca w drodze przymusowej rzeczone służebności, wstrzyma przyznanie odszkodowania, jakie winno być przyznane tym osobom, którym obciążone służebnościami grunty przypadną na podstawie wyniku scalenia (art. 36 ustawy), do czasu zatwierdzenia projektu scalenia.

Do art. 44.

§  70. 27
1)
Sąd, opierając się na orzeczeniu urzędu ziemskiego o wdrożeniu postępowania scaleniowego (art. 18), zestawi wykaz wszystkich sporów o grunty, będące przedmiotem scalenia, i o treści i stanie każdego sporu zawiadomi powiatowy urząd ziemski. Komisarz ziemski zwróci swe starania o zawarcie ugody przedewszystkiem do takich spraw, których przedmiotem sporów jest część, a nie całość gruntów danego uczestnika scalenia, podlegających scaleniu. W ugodzie oznaczenie przedmiotu (gruntu) należy poprzeć dołączeniem planu; względnie treść ugody ustalić ogólnikowo w formie przyznania przez pozwanego (dotychczasowego posiadacza) powodowi prawa uzyskania przy scaleniu równoważnika spornego gruntu kosztem zmniejszenia przeznaczonej dla pozwanego działki, lub w formie zrzeczenia się przez powoda jego pretensyj.
2)
Oryginał zatwierdzonej przez powiatowy urząd ziemski ugody należy dołączyć do akt scalenia, a zaświadczony odpis przesłać do akt procesowych sądowi.
24 § 62 ust. 2) zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
25 § 63 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
26 § 63 ust. 3) zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
27 § 70 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.