Rozdział 2 - Wdrożenie postępowania scaleniowego. Do art. 15. - Wykonywanie ustawy o scalaniu gruntów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.87.763

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 1936 r.

II.

Wdrożenie postępowania scaleniowego.

Do art. 15.
§  27.
Właściciele, względnie posiadacze gruntów, składając w myśl punktów a i b art. 15 wniosek o wdrożenie postępowania scaleniowego, winni dołączyć do podania dowody, stwierdzające posiadanie gruntów, zadeklarowanych do scalenia, a więc:
a)
odnośnie do gruntów niezahipotekowanych: odpis tabeli likwidacyjnej lub aktu nadawczego, albo też akty motarjalne lub orzeczenia sądowe, a gdy to jest narazie niemożliwe, zaświadczenia urzędu gminnego, stwierdzające stan posiadania każdego z wnioskodawców;
b)
odnośnie do gruntów hipotekowanych; wyciąg z wykazu hipotecznego lub świadectwo pisarza hipotecznego ze Wszystkich działów księgi wieczystej, albo też uwierzytelniony odpis aktu notarjalnego nabycia gruntu lub inny urzędowy dokument, albo wreszcie zaświadczenie urzędu gminnego, stwierdzające stan posiadania każdego z wnioskodawców.

Do art. 16.

§  28.
Po otrzymaniu w powiatowym urzędzie ziemskim wniosku (p. a i b art. 15) o wdrożenie postępowania scaleniowego wraz z dokumentami, wyszczególnionemi w § 27, lub też po stwierdzeniu konieczności wszczęcia takiegoż postępowania z urzędu (p. c art. 15) komisarz ziemski zjeżdża na grunt celem dokonania czynności, przewidzianych w art. 16 i czynności przygotowawczych, wynikających z art. 7 ustawy.
§  29. 9
Z dokonanych na gruncie czynności komisarz ziemski sporządza odpowiedni protokół, opis projektowanego obszaru scalenia, listę lub listy przyszłych uczestników scalenia, oddzielnie dla każdej jednostki administracyjnej, albo też sprawdza i poświadcza takie listy, sporządzone przez urząd gminny lub przez uczestników scalenia, oraz w razie braku odnośnych planów sporządza szkic sytuacyjny gruntów, projektowanych do objęcia jednym obszarem scalenia.
§  30. 10
Materjał służący za podstawę do wydania orzeczenia o wdrożeniu postępowania scaleniowego zawierać winien następujące dokumenty:
a)
wniosek stron o wdrożenie postępowania scaleniowego lub protokół o potrzebie wdrożenia postępowania scaleniowego z urzędu;
b)
dokumenty, dotyczące prawa własności lub stwierdzenia stanu posiadania wnioskodawców;
c)
zebrane w miarę potrzeby dokumenty, odnoszące się do projektowanego obszaru scalenia, jak tabele likwidacyjne, akta nadawcze, wyciągi z ksiąg wieczystych (hipotecznych), rejestry pomiarowe, plany i t. p.;
d)
protokół z dokonanych na gruncie czynności;
e)
plan zaprojektowanego obszaru scalenia lub zastępujący go szkic sytuacyjny;
f)
opis projektowanego obszaru scalenia;
g)
prowizoryczną listę, względnie listy przyszłych uczestników scalenia;
h)
wnioski, wypływające z art. 7 ustawy;

Do art. 17.

§  31. 11
1)
Orzeczeniem powiatowego urzędu ziemskiego, wdrażającem postępowanie scaleniowe (ustalającem obszar scalenia), winny być objęte wszystka grunty, należące do przyszłych uczestników scalenia i położone w jednostce lub jednostkach administracyjnych, podlegających objęciu postępowaniem scaleniowem (art. 5) oraz grunty niezbędne do wyprostowania granic (p. c art. 7), z wyszczególnieniem oznaczeń hipotecznych na wszystkie powyższe grunty, o ile na nie istnieją księgi wieczyste (hipoteczne).
2)
Zwiększanie lub zmniejszanie ustalonego obszaru scalenia winno być dokonywane z reguły przed zatwierdzeniem dotychczasowego stanu posiadania (art. 31).
3)
Od orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego służy interesowanym prawo odwołania się do okręgowego urzędu ziemskiego w terminie i trybie, przewidzianym w art. 24 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706) z zachowaniem postanowień art. 51 ustawy o scalaniu gruntów.

Do art. 18.

§  32. 12
Po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego o wdrożeniu postępowania scaleniowego (o ustaleniu obszaru scalenia) lub po wydaniu orzeczenia przez okręgowy urząd ziemski, urząd ziemski;
a)
ogłosi o uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego, wdrażającego postępowanie scaleniowe, lub o wydaniu w tej sprawie orzeczenia przez Ministra Reform Rolnych w dzienniku urzędowym właściwego powiatu lub województwa. W braku takich dzienników ogłoszenie winno nastąpić w Monitorze Polskim;
b)
zgłosi do Wydziału Hipotecznego (Urzędu Hipotecznego) wniosek o wpis ostrzeżenia w stosunku do gruntów, objętych obszarem scalenia, a należących do uczestników scalenia, względnie zawiadomi o wdrożeniu postępowania prezesa sądu okręgowego;
c)
zawiadomi o tem orzeczeniu urząd ewidencji katastru w celu bezzwłocznego dokonania przez tenże urząd ostatnich zmian w operatach katastralnych, dotyczących całego obszaru scalenia, przyczem pokryje powstałe wydatki i doliczy je do kosztów za techniczne wykonanie scalenia (cz. 4 § 14).
9 § 29 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 maja 1931 r. w sprawie zmian w rozporządzeniu wykonawczem do ustawy o scalaniu gruntów (Dz.U.31.60.485) z dniem 13 lipca 1931 r.
10 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
11 § 31 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
12 § 32 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.