Rozdział 1 - Przepisy ogólne. Do art. 1. - Wykonywanie ustawy o scalaniu gruntów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.87.763

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 1936 r.

I.

Przepisy ogólne.

Do art. 1.
§  1.
1)
Za grunty ulegające scaleniu łącznie z gruntami danej jednostki administracyjnej należy uważać enklawy, należące do jednego lub więcej właścicieli gruntów tejże jednostki administracyjnej, a położonej w innej jednostce administracyjnej, oraz grunty niezbędne do zniesienia tych enklaw.
2)
Grunty znajdujące się na obszarze scalenia i należące do osób, które posiadają grunty na obszarze innej jednostki administracyjnej (t. zw. różniczanie), uważane są za będące w szachownicy i podlegają scaleniu w myśl cz. 1 art. 1 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr. 92, poz. 833), niezależnie od ilości działek posiadanych na obszarze scalenia.

Do art. 4.

§  2.
1)
Grunty oznaczone w cz. 1 art. 4, mogą ulec wszelkim zmianom, wypływającym z postanowień art. 7.
2)
Grunty oznaczone w cz. 2 art. 4 mogą ulec przy scaleniu z zachowaniem postanowień art. 6, następującym zmianom:
a)
zwiększeniu lub zmniejszeniu ich obszaru o ekwiwalent za zniesienie służebności,
b)
wyprostowaniu granic,
c)
meljoracjom, wynikającym z ogólnego planu melioracyjnego scalanych gruntów,
d)
regulacji dróg i dojazdów zgodnie z przepisami cz. 5 do 11 włącznie - § 53,
e)
objęciu tych gruntów planem rozbudowania, o ile plan taki zostanie ustalony.

Do art. 6.

§  3.
Wysokość dopłaty pieniężnej ustala się przez porównanie ceny rynkowej gruntów danego właściciela (posiadacza), ustalonych w orzeczeniu stwierdzającem dotychczasowy stan posiadania (art. 28), z ceną rynkową gruntów, zaprojektowanych dla tegoż właściciela (posiadacza) w projekcie scalenia (cz. 6 § 48).
§  4.
Gdy do obszaru scalenia włączone zostały grunty państwowe, władzę, pod której zarządem pozostaje majątek państwowy, zastępuje jako stronę urzędnik, delegowany przez tę władzę i posiadający upoważnienie do czynności, określonych w art. 6.

Do art. 7.

§  5.
Likwidację służebności na obszarze scalenia należy przeprowadzić zgodnie z przepisami ustaw terytorjalnie obowiązujących.
§  6.
Podział gruntów, będących w posiadaniu wspólnem gromad wioskowych, osad, miast i gospodarzy, nie stanowiących osobnych gromad, będzie dokonany z urzędu zgodnie z przepisami ustaw terytorjalnie obowiązujących, przyczem zarządzenie Komisarza Ziemskiego o podziale tych gruntów zastępuje inicjatywę stron.
§  7.
Meljoracje scalanych gruntów wykonywane będą na zasadach rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320) o przeprowadzeniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.
§  8.
1)
Regulację dróg publicznych urzędy ziemskie powinny uskuteczniać w porozumieniu z właściwemi władzami drogowemi. W tym celu mierniczy prześle właściwej władzy drogowej szkic, przedstawiający dotychczasowy i projektowany kierunek drogi, mającej ulec regulacji, do zaakceptowania. Nieotrzymanie w ciągu miesiąca od władz drogowych sprzeciwu uważane jest za ich zgodę na projektowaną regulację.
2) 1
(uchylony).
§  9.
1) 2
Gdy na obszarze projektowanym do scalenia znajdują się gospodarstwa, wymagające uzupełnienia, a właściciele względnie posiadacze tych gospodarstw wyrażają chęć nabycia ziemi, winien powiatowy urząd ziemski równocześnie z zaprojektowaniem obszaru scalenia złożyć do okręgowego urzędu ziemskiego należycie umotywowany wniosek o przeznaczenie do parcelacji potrzebnego obszaru gruntów państwowych. O ile odpowiednich gruntów państwowych niema, komisarz ziemski winien dołożyć starań, aby uzupełnienie karłowatych gospodarstw nastąpiło w drodze dobrowolnego porozumienia się posiadaczy tych gospodarstw z właścicielem gruntów prywatnych. Gdyby starania te nie doprowadziły do skutku, a właściciel gruntów, nadających się na uzupełnienie scalanych gospodarstw karłowatych, zgłosił podanie o zezwolenie na parcelację, komisarz ziemski winien w miarę możności uwzględnić potrzeby tych gospodarstw w warunkach zezwolenia na parcelację albo wystąpić o zobowiązanie właściciela do rozparcelowania całego zgłoszonego do parcelacji obszaru pomiędzy uczestników scalenia przy zastosowaniu cz. 2 art. 51 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1). Gdyby i na tej drodze nie dało się uzupełnić gospodarstw karłowatych, wówczas komisarz ziemski winien wystąpić z wnioskiem o nałożenie obowiązku rozparcelowania między posiadaczy karłowatych gospodarstw odpowiedniego obszaru gruntów prywatnych na zasadzie art. 15 powołanej wyżej ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
2)
Jeżeli z pośród uczestników scalenia, posiadających karłowate gospodarstwa, zgłoszą się chętni do odstąpienia swych gospodarstw na rzecz innych posiadaczy scalanych gospodarstw karłowatych, a sami zapragną nabyć ziemię gdzieindziej, komisarz ziemski winien wystąpić z wnioskiem o uwzględnienie ich przy parcelacji gruntów państwowych lub Państwowego Banku Rolnego lub też o nałożenie obowiązku uwzględnienia ich przy parcelacji prywatnej przy zastosowaniu cz. 2 art. 51 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.

Do art. 8.

§  10. 3
Orzeczenia o zniesieniu służebności, które skutkiem przeprowadzonego scalenia okażą się dla dziedziny uprawnionej zbędnemi, wydaje powiatowy urząd ziemski równocześnie z orzeczeniem, zatwierdzającem projekt scalenia. Służebności te ulegają zniesieniu bez odszkodowania. Okoliczności, uzasadniające zniesienie powyższych służebności, ustala mierniczy na piśmie i pismo to dołącza do projektu scalenia.

Do art. 9.

§  11.
Czynności, wykonane przez mierniczego w związku ze scaleniem bez zezwolenia okręgowego urzędu ziemskiego, mogą spowodować w stosunku do mierniczego skutki przewidziane w art. 10.
§  12. 4
Wszelkiego rodzaju ugody, zawierane przez uczestników scalenia pomiędzy sobą i z osobami trzeciemi, będące w związku ze scaleniem, zatwierdza powiatowy urząd ziemski po sprawdzeniu ich zgodności z odnośnemi przepisami.

Do art. 10.

§  13.
1)
Okręgowe urzędy ziemskie mogą powierzać wykonanie technicznych prac scaleniowych własnemu personelowi technicznemu lub mierniczym, uprawnionym do wykonania zawodu na mocy ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o mierniczych przysięgłych (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 628), a także tym mierniczym przysięgłym lub upoważnionym, których przedstawią instytucje samorządowe i społeczne, stanowiące osoby prawne, przyjmując odpowiedzialność finansową za należyte wywiązanie się przez mierniczych z przyjętych na siebie obowiązków.
2)
Nadzór nad czynnościami mierniczych, prowadzących prace scaleniowe, wykonywa Minister Reform Rolnych za pośrednictwem okręgowych i powiatowych urzędów ziemskich. Składanie wniosków o pozbawienie tych mierniczych uprawnienia do wykonywania prac scaleniowych w wypadkach, przewidzianych w art. 10, należy do okręgowych urzędów ziemskich.

Do art. 11 i 12.

§  14-23. 5
(uchylone).
§  24.
1) 6
Powiatowy urząd ziemski w terminie miesięcznym po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego względnie po otrzymaniu dowodu ogłoszenia zainteresowanym orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej, zatwierdzającego projekt scalenia, przesyła odpis sentencji tego orzeczenia i listę posiadaczy z podaniem obszarów przynależnych do gospodarstw przed scaleniem i wydzielonych w wyniku scalenia, do właściwej Izby Skarbowej celem zwolnienia gruntów osad powstałych w wyniku scalenia od państwowego podatku gruntowego na przeciąg dwóch lat, podając wykaz osób niepodlegających zwolnieniu od podatku gruntowego w myśl cz. 2 art. 12.
2)
Przepis niniejszy ma również zastosowanie i w tych przypadkach, w których scalenie zostało lub zostanie zakończone po wejściu w życie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r., t. j. po 21 września 1923 r. w trybie dawnych przepisów lub w trybie cz. 2 art. 50.

Do art. 13.

§  25.
1)
Przy wszelkich czynnościach, podejmowanych na gruncie w związku ze scaleniem, tak przy dochodzeniach wstępnych jak i w toku postępowania scaleniowego, uczestnicy scalenia względnie zainteresowani obowiązani są na każde żądanie urzędów ziemskich oraz osób, wykonywających prace ze scaleniem związane z polecenia tychże urzędów, do następujących świadczeń w naturze:
a)
dostarczania bezpłatnie odpowiedniego mieszkania z opałem i światłem oraz podwód dla wszystkich osób zatrudnionych przy scaleniu, jak również lokalu na kreślarnię z obsługą, opałem i światłem,
b)
dostarczania bezpłatnie robocizny pieszej lub konnej, materjału niezbędnego przy pracach pomiarowych oraz przy wprowadzaniu zatwierdzonego projektu na grunt.
2)
W razie uchylania się uczestników scalenia od powyższych świadczeń rada uczestników scalenia wykonywa je na koszt uchylających się, a powiatowy urząd ziemski na wniosek tejże rady lub mierniczego, prowadzącego prace scaleniowe, może zarządzić ściągnięcie wydatkowanych kwot od uchylających się w trybie egzekucji administracyjnej.
3) 7
(uchylony).
§  26. 8
Uczestnicy scalenia obowiązani są dostarczyć na żądanie powiatowego urzędu ziemskiego lub mierniczego wszystkie niezbędne dokumenty, tak przy wdrożeniu, jak i w toku całego postępowania scaleniowego. W razie niedostarczenia tych dokumentów w wyznaczonym terminie zbiera je powiatowy urząd ziemski.
1 § 8 ust. 2) uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.
2 § 9 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
4 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
5 § 14-23 uchylone przez § 25 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 30 maja 1933 r. w sprawie opłat i należności za wykonanie scalenia gruntów (Dz.U.33.55.415) z dniem 21 lipca 1933 r.
6 § 24 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
7 § 25 ust. 3) uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.
8 § 26 zmieniony przez § 25 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 30 maja 1933 r. w sprawie opłat i należności za wykonanie scalenia gruntów (Dz.U.33.55.415) z dniem 21 lipca 1933 r.