Rozdział 10 - Zasady urzędowego sprawdzenia podmiotów podlegających szczególnemu nadzorowi podatkowemu - Wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.136.1147

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 2003 r.

Rozdział  10

Zasady urzędowego sprawdzenia podmiotów podlegających szczególnemu nadzorowi podatkowemu

§  43. 
1. 
W celu przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia podmiot jest obowiązany co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem czynności, podlegających szczególnemu nadzorowi podatkowemu, przesłać do urzędu kontroli skarbowej zgłoszenie rozpoczęcia lub wznowienia działalności podlegającej szczególnemu nadzorowi podatkowemu, sporządzone w dwóch egzemplarzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 26 do rozporządzenia. Do zgłoszenia rozpoczęcia działalności dołącza się:
1)
szkic sytuacyjny, skrócony opis pomieszczeń oraz wykaz, nazwy i numerację znajdujących się w tych pomieszczeniach urządzeń, aparatów, przyrządów, a dla zbiorników, pojemników i naczyń - ich pojemność,
2)
wykaz przyrządów pomiarowych, z podaniem ich przeznaczenia i numeracji oraz zakresu pomiarowego,
3) 16
 opis procesu technologicznego i postępowania technicznego oraz instrukcje obiegu dokumentacji produkcyjnej i magazynowej, a także dotyczące przeprowadzania inwentaryzacji wyrobów, a w przypadku kasyn gry, salonów gier na automatach i punktów gier na automatach o niskich wygranych - instrukcję obiegu dokumentacji dotyczącej wszystkich operacji żetonowo-gotówkowych i regulaminy gier,
4)
wykaz pracowników podmiotu odpowiedzialnych za wykonywanie powierzonych im obowiązków w zakresie objętym szczególnym nadzorem podatkowym,
5)
kopię koncesji, zezwolenia, wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji.
2. 
W czasie urzędowego sprawdzenia pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego sprawdzają prawidłowość:
1)
oznaczenia w sposób trwały i w widocznym miejscu:
a)
pomieszczeń - odpowiednimi napisami określającymi ich przeznaczenie,
b)
urządzeń, aparatów oraz przyrządów - numerami, a w przypadku gdy służą one do pomiaru ilości wyrobów - również napisami określającymi ich zakres pomiarowy,
c)
naczyń służących do transportu wyrobów objętych szczególnym nadzorem podatkowym - numerami, tarą lub pojemnością oraz nazwą podmiotu lub jej skrótem,
2)
zalegalizowania przyrządów pomiarowych, objętych obowiązkiem legalizacji,
3)
zaopatrzenia zbiorników w urządzenia umożliwiające określenie ilości znajdujących się w nich cieczy.
§  44. 
1. 
Urzędowe sprawdzenie podmiotu przeprowadzają pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego w obecności przedstawiciela podmiotu.
2. 
W czasie urzędowego sprawdzenia w gorzelni rolniczej pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego badają stan techniczny aparatu destylacyjnego oraz sprawdzają i włączają urządzenie pomiarowe do określania ilości spirytusu.
3. 
Z czynności badania stanu technicznego aparatu destylacyjnego sporządza się protokół według wzoru stanowiącego załącznik nr 27 do rozporządzenia.
4. 
Z czynności sprawdzających, o których mowa w ust. 2 i § 43 ust. 2, sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach. Protokół wraz ze zgłoszeniem i dołączonymi dokumentami stanowi akta weryfikacyjne podmiotu.
5. 
W przypadku ustalenia, że podmiot zapewnił warunki i środki do sprawnego przeprowadzenia czynności kontrolnych w ramach szczególnego nadzoru podatkowego, dyrektor urzędu kontroli skarbowej zatwierdza akta weryfikacyjne podmiotu. Jeden egzemplarz akt weryfikacyjnych pozostaje w urzędzie kontroli skarbowej, a drugi otrzymuje podmiot.
6. 
Podczas urzędowego sprawdzenia podmiotu pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego nakładają w razie potrzeby zabezpieczenia urzędowe, o których mowa w § 42 ust. 1, w celu skutecznego wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.
7. 
W przypadku stwierdzenia braku warunków i środków do przeprowadzenia czynności związanych z urzędowym sprawdzeniem podmiotu lub do wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego, dyrektor urzędu kontroli skarbowej wyznacza termin ponownego przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia.
§  45. 
1. 
Podmiot zawiadamia urząd kontroli skarbowej o wprowadzonych zmianach w stosunku do stanu stwierdzonego w protokole urzędowego sprawdzenia, co najmniej na 7 dni przed zamierzonym terminem wprowadzenia tych zmian.
2. 
W zakresie wprowadzonych zmian jest przeprowadzane dodatkowe urzędowe sprawdzenie, do którego stosuje się odpowiednio § 44.
3.  17
 W przypadku wprowadzenia zmian, o których mowa w ust. 1, w salonach gier na automatach i w punktach gier na automatach o niskich wygranych nie przeprowadza się dodatkowego urzędowego sprawdzenia. Zawiadomienie o zmianach w stosunku do stanu stwierdzonego w protokole urzędowego sprawdzenia wraz z załączonymi dokumentami jest dołączane do akt weryfikacyjnych podmiotu.
§  46. 
1. 
Urzędowego sprawdzenia pomieszczeń i urządzeń, z zastrzeżeniem ust. 3, nie przeprowadza się w podmiotach, które:
1)
nie wytwarzają lub nie pakują, nie przepakowują albo nie rozlewają wyrobów, w odniesieniu do których jest wykonywany na podstawie odrębnych przepisów obowiązek oznaczania znakami akcyzy,
2)
są jednostką naukowo-badawczą, doświadczalną, szkołą, samodzielnym laboratorium, szpitalem, jednostką opieki zdrowotnej lub apteką zużywającą lub przerabiającą w ciągu roku do 3.000 dm3 100% spirytusu w stanie nieskażonym oraz do 20.000 dm3 100% spirytusu w stanie skażonym,
3)
przerabiają, zużywają lub dokonują obrotu spirytusem w ilościach nieprzekraczających w ciągu roku 1.000 dm3 100% spirytusu w stanie nieskażonym oraz 3.000 dm3 100% spirytusu skażonego, chyba że dyrektor urzędu kontroli skarbowej, ze względu na warunki i rodzaj prowadzonej przez podmiot działalności, uzna za uzasadnione przeprowadzenie urzędowego sprawdzenia,
4)
wytwarzają, eksportują, importują lub dokonują obrotu olejem opałowym lub napędowym.
2. 
Podmioty wymienione w ust. 1 pkt 3 są obowiązane na 3 dni przed zamierzonym zużyciem lub przerobem spirytusu powiadomić o tym urząd kontroli skarbowej, podając równocześnie, jaki rodzaj spirytusu, do jakich celów i według jakich norm - o ile te normy zostały określone, ma być używany.
3. 
Przekroczenie przez podmiot wielkości rocznego zużycia, przerobu lub obrotu spirytusem, określonych w ust. 1 pkt 2 i 3, wymaga dokonania zgłoszenia, o którym mowa w § 43 ust. 1, w terminie 7 dni od dnia wystąpienia przekroczenia.
16 § 43 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.102.950) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2003 r.
17 § 45 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.102.950) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2003 r.