Rozdział 3 - Zatrzymywanie osób - Wykonywanie niektórych uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1297

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 2014 r.

Rozdział  3

Zatrzymywanie osób

§  9. 
1. 
Funkcjonariusz podczas zatrzymania osoby:
1)
informuje ją o zatrzymaniu i jego przyczynach oraz o obowiązku podporządkowania się wydawanym poleceniom;
2)
sprawdza, czy ma ona przy sobie:
a)
broń lub inne niebezpieczne przedmioty,
b)
przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego,
c)
przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi,
d)
urządzenia telekomunikacyjne;
3)
odbiera jej broń, przedmioty i urządzenia, o których mowa w pkt 2;
4)
ustala jej tożsamość.
2. 
Jeżeli jest zatrzymywana osoba, w przypadku której z posiadanych informacji lub okoliczności faktycznych wynika, że może mieć broń palną lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi, to funkcjonariusz przystępujący do zatrzymania poprzedza okrzykiem "Straż Graniczna!" wykonanie czynności wymienionych w ust. 1, natomiast czynność, o której mowa w ust. 1 pkt 1, wykonuje po ustaleniu tożsamości osoby zatrzymanej.
§  10. 
1. 
Po dokonaniu zatrzymania funkcjonariusz niezwłocznie:
1)
poucza osobę zatrzymaną o jej prawach;
2)
wysłuchuje osoby zatrzymanej;
3)
sporządza protokół zatrzymania osoby;
4)
doręcza osobie zatrzymanej, za potwierdzeniem, kopię protokołu zatrzymania;
5)
podejmuje, na żądanie osoby zatrzymanej, czynności mające na celu realizację jej uprawnień, o których mowa w pkt 1;
6)
powiadamia właściwego miejscowo prokuratora o zatrzymaniu osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego lub zatrzymanej na podstawie ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach albo na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Jeżeli zachowanie osoby zatrzymanej wskazuje na to, że jest ona pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka albo że z innych powodów ma ona zakłóconą świadomość, czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, wykonuje się po ustaniu tych przyczyn.
3. 
Wzór protokołu zatrzymania osoby określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  11. 
W razie wniesienia przez osobę zatrzymaną zażalenia na zasadność, legalność lub prawidłowość zatrzymania lub na sposób jego przeprowadzenia funkcjonariusz niezwłocznie przekazuje właściwemu sądowi lub prokuratorowi kopię protokołu zatrzymania osoby wraz z materiałami uzasadniającymi zatrzymanie.
§  12. 
1. 
Czas zatrzymania liczy się od chwili faktycznego pozbawienia wolności, nawet jeżeli poinformowanie o zatrzymaniu nastąpiło później.
2. 
Osobę zatrzymaną, gdy jest to uzasadnione charakterem czynności, które będą wobec niej podejmowane, można umieścić w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej przeznaczonym dla osób zatrzymanych.
3. 
W przypadku gdy jest to uzasadnione odległością od siedziby najbliższej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej posiadającej pomieszczenie przeznaczone dla osób zatrzymanych, osobę zatrzymaną można umieścić w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Policji przeznaczonym dla osób zatrzymanych.