Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wykonywanie niektórych czynności przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz współpracy Służby Celno-Skarbowej z Policją i Strażą Graniczną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.386

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 lutego 2017 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób wykonywania przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", czynności zatrzymywania i przeszukiwania osób, zatrzymywania rzeczy oraz przeszukiwania lokali mieszkalnych, pomieszczeń i innych miejsc, bagażu, ładunku i środków przewozowych w trybie i przypadkach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1749, 1948, 2138 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 244);
2)
sposób doprowadzania osób zatrzymanych do jednostek Policji lub Straży Granicznej;
3)
tryb i zakres współpracy Służby Celno-Skarbowej z Policją i Strażą Graniczną.
§  2. 
1. 
Funkcjonariusz, przystępując do wykonywania czynności służbowych związanych z realizacją uprawnień, o których mowa w § 1 pkt 1, podaje:
1)
stopień służbowy, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych;
2)
podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności.
2. 
Funkcjonariusz nieumundurowany przy wykonywaniu czynności, o których mowa w § 1 pkt 1, okazuje również legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto czynności, umożliwia odnotowanie danych w niej zawartych.
3. 
Po wykonaniu czynności, o których mowa w § 1 pkt 1, funkcjonariusz ustnie informuje osobę, wobec której czynności te podjęto, o prawie złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia tych czynności do prokuratora właściwego ze względu na miejsce ich przeprowadzenia.
§  3. 
Jeżeli w trakcie wykonywania czynności, o których mowa w § 1 pkt 1, zostaną ujawnione przedmioty stwarzające niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, funkcjonariusz, w granicach dostępnych środków, niezwłocznie podejmuje czynności ochronne, a w szczególności zabezpiecza niebezpieczne przedmioty i miejsce zagrożone przed dostępem osób postronnych oraz powiadamia dyżurnego w urzędzie celno-skarbowym właściwym ze względu na miejsce zdarzenia o konieczności podjęcia działań usuwających to niebezpieczeństwo.